Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES:Pasaules ģimeņu saišu stiprināšana – vidusskolēnu apmaiņas programmas

Arvien vairāk vidusskolēni zinātkāres un piedzīvojumu vadīti pamet mājas un dodas uz citu pasaules malu, lai iepazītu jaunu kultūru, izkoptu valodu prasmes, iegūtu jaunas zināšanas un atziņas. Katru gadu vairāk kā 100 vidusskolēni izmanto apmaiņas izglītības apmaiņas programmas, lai dotos 6 - 12 mēnešus garā piedzīvojumā uz kādu eksotisku valsti. Tāpat ik gadu, uz Latviju atbrauc ap 100 vidusskolēniem, kas kopā ar latviešu bērniem pavada gadu iepazīstot Latviju, tās kultūru un izglītības sistēmu.

Bagātināt pieredzi un iegūt patstāvību
Dodoties uz kādu citu valsti ir jāsaprot, ka jaunietis tiek izrauts no ierastās vides, draugiem, ģimenes, mājām un iesviests citā kultūrā, tradīcijās. Šajā laikā jaunietim ir jāiemācās pielāgoties jaunajai videi, jāiedzīvojas jaunajā ģimenē un jāaprod ar tās tradīcijām un paražām. Kā stāsta vienas no šo apmaiņas programmu koordinatorēm, „šis adaptācijas laiks var svārstīties no vienas nedēļas līdz 3-4 mēnešiem, tādēļ tie jaunieši, kas izvēlas braukt uz pusgadu, tā īsti nespēj izbaudīt šo laiku un atgriežoties vēl ir nepabeigtības sajūta."

 

Lai gan brīžiem vecākiem ir bail palaist savus bērnus plašajā pasaulē vienus, šobrīd izmantot šādu iespēju ir ieguldījums bērna nākotnē. Atgriežoties Latvijā jauniešiem ir nostabilizējušās vērtības, paplašinājies redzesloks, dažādojušās intereses, bērns ir kļuvis mērķtiecīgāks un iemācījies būt patstāvīgs.

Izaicinājums
Sākums ir visgrūtākais, ir jāapgūst jaunas valodu prasmes un jāiejūtas ģimenē. Tā kā ir dažādas programmas, prasības pēc valodu zināšanām arī ir dažādas. Programmas, kas balstās uz liecībās ierakstītajām valodas prasmēm, ir valstis, kas liek pildīt valodu testus, bet lielākajā daļā tiek piedāvātas arī papildu valodas apmācības. Tomēr pēc pavadīta gada kāda no apmaiņas valstīm, jaunietis vairs neizjūt valodas problēmas.

 

Viss apstājās pie naudas
Dalība apmaiņas programmās atkarībā no valsts un no programmas ir sākot no 1000 EUR, bet dalības maksā netiek iekļautas izmaksas, ar kurām jaunietis var saskarties dzīvojot citā valstī: transports, izklaides un kultūras pasākumu izmaksas, higiēnas preces un citas salīdzinoši nelielas lietas, bet vecākiem ir jārēķinās ar apmēram papildus 100 EUR lielas kabatas naudas nodrošināšanu bērnam, kamēr tas atrodas citā valstī. Tomēr ir atrodamas arī programmas, kurās ir stipendijas.

 

Latviešu ģimenē ārzemju viesis
Arī latviešu ģimenes var savās mājas uzņemt ārzemju vidusskolēnu, kļūstot par tā viesģimeni. Viesģimenes galvenais uzdevums ir uzņemt apmaiņas skolēnu kā savu bērnu, iesaistīt to ģimenes dzīvē, uzticēt pienākumus, dalīties gan priekos, gan bēdās, liekt justies kā pilntiesīgam ģimenes loceklim. Ģimene nodrošina bērnam ēdienu, ģimeni, atbalstu, mājvietu, tomēr tās pienākums nav rūpēties par bērna personisko izdevumu segšanu. Lielākās grūtības ārzemju jauniešiem sagādā sarežģītā izglītības sistēma, valodas problēmas un iespēja iejusties vidē, tādēļ ģimenēm ir jābūt atvērtām un iejūtīgām, tomēr ne izpildošām visas jaunieša kaprīzes.

 

Šāds viesis ģimenē ienes vairāk nekā vēl vienu muti, ko barot
Tas liek saprast, tās vērtības, kas ir Latvijā un sajusties lepniem par to. Par vidējās izglītības kvalitāti, kultūras tradīcijām, dabas nesamaitātību, arī sniegu. Jo daudzas lietas, kas latviešiem ir pašsaprotamas, jaunietim, piemēram, no Taizemes, kas eksotisks un neredzēts. Tāpat ģimene šī gada laikā saliedējās, kopīgi plānojot dažādas aktivitātes, brīvā laika pavadīšanas iespējas, palīdzot viens otram, ar laiku ģimene mācas no jaunieša arī par viņa kultūru un arī pēc apmaiņas skolēna aizbraukšanas atpakaļ uz mājām paliek draugi un uztur saites.

Pievieno komentāru

ES un Latvija