Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES: Romiem Latvijā klājas daudz labāk nekā Francijā

Francijas valdība augustā sāka operāciju pret tur nelikumīgi mītošajiem čigāniem, pēc tam, kad šīs kopienas pārstāvji bija uzbrukuši policijas iecirknim. Šāds solis šokējis ne tikai pašu Franciju, bet arī starptautisko sabiedrību. „Notikumi Francijā ir šīs valsts patvaļa, tā nedrīkst būt, ka šādi izrīkojas ar notikt Eiropas Savineības (ES) iedzīvotājiem. Francijas valdības rīcība ir pretrunā ar ES direktīvām, par konkrētiem noziegumiem jāsoda konkrēti cilvēki, nevis jāatbild visai romu tautai," ir sašutis Latvijas Romu apvienības „Nēvo Drom" vadītājs Anatolijs Berezovskis.

Lai gan iepriekš Romu apvienības vadītājs esmaja.lv pauda negatīvu nostāju par romu stāvokli Latvijā, tomēr, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, šobrīd savu tautiešu situāciju mūsu valstī viņš vērtē pat kā ļoti labu.  

Cilvēktiesību eksperte Ilze Brands-Kehre no „Latvijas Cilvēktiesību centra" esmaja.lv atzīst, ka turpinājums Francijas romu bēdīgajam stāstam būs, turklāt tas nepaliks bez sekām. „Man izskatās, ka Francijas represijas skaidri tēmētas uz konkrētām cilvēku grupām uz izcelsmes valsts pamata, jo izraidīšana notiek grupveida, nevis vērtējot katra gadījumu atsevišķi. To jau apstiprinājušas politiķu runas, jau sākot ar Francijas prezidentu, kā arī to pierāda atklātie iekšējie cirkulārie dokumenti par romu apmetņu likvidēšanu. Francijas rīcība neapšaubāmi ir cilvēktiesību pārkāpums," stāsta I. Brands-Kehre.

 

Viņa pauda viedokli, ka romu stāvoklis ir smags visā Eiropā, bet Latvijā situācija nav tik smaga, jo gluži vienkārši romu šeit nav tik daudz, kā citās valstīs. Tomēr šīs tautības diskriminācija Latvijā esot realitāte - Latvijā, tāpat kā citur, romiem ir daudz grūtāk tikt pie darba, izglītoties, iegūt mājokli vai saņemt dažādus pakalpojumus.

 

„Latvijā romiem nebūt nav brīnišķīgi apstākļi, bet viņiem neklājas tik slikti kā Francijā un citviet, kur viņi spiesti dzīvot pilnīgā nošķirtībā no pārējās sabiedrības. Latvijā gan ir vērojamas tādas pašas diskriminācijas tendences, tikai tās izpaužas mazākā mērā," skaidro I. Brands-Kehre.

 

Francijas vēstniece Latvijā Šantāla Puarē komentārus par notikumiem Francijā esmaja.lv nesniedz, vien norādot, ka Francijas valdības oficiālo viedokli pilnībā atspoguļo franču prese un vēstniecības rīcībā nav izsmeļošākas informācijas.

 

Kamēr Francija spērusi pasauli šokējošus soļus romu problēmas risināšanā, Somijā, Dānijā un Zviedrijā sabiedrība novērsusies no romu tautības cilvēkiem ubagošanas dēļ, savukārt Vācijā un Nīderlandē augstā noziedzības līmeņa dēļ. Kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, Francijas iedzīvotāji valdības radikālo rīcību atbalsta. Prezidenta Nikolā Sarkozī atbalsta reitings mēneša laikā pat pieaudzis par četriem procentpunktiem

Pavisam Francijā dzīvo ap 15 000 Austrumeiropas čigānu. Daļa mitinās varasiestāžu apstiprinātās apmetnēs, citi - patvaļīgi ieņemtās mājās un pamestās celtnēs. Lielākā daļa romu no Francijas tiks deportēta uz Rumāniju. Tie romi, kas piekrīt Franciju pamest labprātīgi, saņem 300 eiro lielu atlīdzību.

 

Eiropas Parlaments (EP) un cilvēktiesību aizstāvji nosodījuši Francijas prezidenta Nikolā Sarkozī aizsākto noziedzības apkarošanas operāciju, kuras rezultātā simtiem čigānu tikuši nosūtīti atpakaļ uz Bulgāriju un Rumāniju. EP prasība nekavējoties pārtraukt čigānu izraidīšanu no Francijas pagaidām nav vainagojusies ar panākumiem.

Pievieno komentāru

ES un Latvija