Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES: Sabiedriskā telpa Eiropā – bez cigarešu dūmiem

Eiropas Komisija nākamgad gatavojas ieviest jaunus smēķēšanas ierobežojumus - turpmāk būs aizliegs smēķēt ikvienā sabiedriskā vietā visā Eiropas Savienībā (ES). Latvijā smēķēšanas ierobežojumu ir daudz jau šobrīd un arī mirstība no sirds un asinsvadu slimībām pie mums ir augsta - šai drūmajā topā Latvija pat ieņem pirmo vietu visā ES.

Ierobežojumu būs vairāk
Kaut arī daļēji vai pilnīgi smēķēšanas aizliegumi ieviesti daudzās Eiropas valstīs, kas neatļauj smēķēt bāros, kafejnīcās un citās sabiedriskās vietās, tomēr smēķētājiem nereti ir diezgan viegli atrast patvērumu, kur viņi tiek laipni gaidīti, jo to atļauj izņēmumi vai arī īpašnieki ignorē aizliegumus. Plānots noteikt aizliegumu smēķēt visā sabiedriskajā telpā, arī transportā un darba vietās.  

Piemēram, Beļģijā, kur atrodas Eiropas Komisijas galvenā mītne, apmeklētāji joprojām var aizdedzināt cigareti kafejnīcā, ja vien tajā nepasniedz ēdienus, kamēr Grieķijā pērn noteiktais smēķēšanas aizliegums pilnībā izgāzies, jo pārbaudēs atklāts, ka astoņi no katriem desmit bāriem klaji ignorē aizliegumu smēķēt telpās. ES likumprojektā varētu būt arī mēģinājums samazināt nikotīna un citu toksisko vielu saturu cigaretēs.

 

Komisija arī mēģinās panākt piekrišanu noteikumiem, kas neļauj izstādīt tabakas produktus klientiem redzamā vietā un padara iesaiņojumu cik vien iespējams nepievilcīgu. Paciņām jābūt identiskām pēc izskata, un uz tām jābūt krāsainiem brīdinošiem attēliem ar, piemēram, slimām plaušām, kā arī vairāk informācijas par indīgajām vielām, ko satur produkts.


Lai vai kā, smēķēšana ik gadu nogalina aptuveni 650 000 eiropiešu.

 

A. Brīze: ierēdņi pārcenšas ar apkarošanu
Kaislīgs smēķētājs mūziķis Aivars Brīze esmaja.lv atzina, ka neviens pārlieku stingrs ierobežojums rezultātu nedod.

 

„Tos, kas nesmēķē, jauni un jauni smēķētāju ierobežojumi iepriecina. Bet - priekš kam ir atļauts pārdod cigaretes, ja smēķēt gandrīz ir aizliegts. Vai tiešām atejā jāiet pīpēt? Piekrītu, ka sabiedriskās telpās nav jāsmēķē, tomēr pie mums to izprot kā pilnīgu aizliegumu. Kādēļ citviet Eiropā, piemēram, Vācijā, arī sabiedriskās vietās ir atļauts pīpēt - speciāli nodalītās vietās ar labu ventilāciju. Kādēļ, aizejot uz krogu, pie mums jāskrien ārā aukstumā smēķēt, kamēr citās valstīs to var izdarīt aiz speciāli nodalītas sienas krogā. Lūk, šāda attieksme būtu pareiza. Tikmēr mūsu ierēdņi kā jau parasti iedomājas, ka prasības jāizpilda iztapīgi un vēl jāpaveic desmit reizes vairāk nekā prasīts," uzskata A. Brīze.

 

Mūziķis atzina, ka sāk apsvērt iespēju atmest smēķēšanu un ir pat sācis lietot elektronisko cigareti. „Es atbalstu to, ka smēķētājam nav ar savu smirdoņu jāuzbāžas līdzcilvēkiem, bet, piemēram, kādēļ neierobežo braukšanu ar auto, jo izplūdes gāzes taču arī smird un ir kaitīgas! Smēķējoši cilvēki uz ielas, manuprāt, nav nekas traks," uzskata mūziķis.

 

 „Vai ierobežojums runāt pa mobilo telefonu pie automašīnas stūres tiek ievērots?" A. Brīze retoriski jautā.

 

Lielākais ļaunums - smēķēšana bērna klātbūtnē
Latvijā jau visās sabiedriskās vietās ir aizliegts smēķēt, izņemot smēķēšanu uz ielas un vasaras kafejnīcās, esmaja.lv pauda Egita Pole, Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja.

 

„Lielāks ļaunums mūsu ekspertu skatījumā ir nevis smēķēšana uz ielas, bet smēķēšana mājās un mašīnā bērna klātbūtnē, ko nevar atrisināt tikai ar aizliegumiem, bet gan audzinot un pārliecinot sabiedrību, kas smēķēšana bērna klātbūtnē ir vardarbība pret bērnu," uzskata E. Pole.

 

„Šobrīd nav ziņu, ka smēķēšanas aizliegumus cilvēki masveidā neievērotu. Sabiedriskās vietās, masu pasākumos, sabiedriskās ēdināšanas telpās, restorānos, kafejnīcās smēķēšana nenotiek. Policija atbild par kontroli un piemēro administratīvos sodus pārkāpumu gadījumos," norāda E. Pole.

 

Veselības ministrijas pārstāve atzīst - smēķēšana būtiski ietekmē mirstību no sirds un asinsvadu saslimšanām, onkoloģiskām saslimšanām un plaušu slimībām. Mirstībā no sirds asinsvadu slimībām Latvija ieņem pirmo vietu ES.

 

Tikmēr Latvijā līdzās tradicionālajiem smēķēšanas ierobežojumiem daudzdzīvokļu māju kāpņu telpās, kafejnīcās, tuvāk par desmit metriem no ieejām valsts un pašvaldību iestādēs, izmaiņas Tabakas likumā nosaka - ir aizliegts smēķēt parkos, skvēros un peldvietās, arī publiskos pasākumos, uz dzelzceļa staciju peroniem un autobusu pieturās. Smēķēt šajās vietās var tikai tad, ja ierīkota speciāla smēķētava.

Pievieno komentāru

ES un Latvija