ES: Vai «griešana» ir strukturālā reforma?

Tikmēr, kamēr valstī viss kārtībā, caurmēra pilsonis par valsts pārvaldes lietām lielu interesi neizrāda. Ja ir stabils darbs, stabili ienākumi, bērni iet skolā, apmierina gan medicīniskā aprūpe, gan tas, kādu izglītību bērni saņem, ja vecākiem pensija ļauj mūža nogali pavadīt samērā bezrūpīgi, tātad valsts mašīnas ritenīši, nodokļu naudas eļļoti, griežas paredzētajā ātrumā, valsts vīri un valsts sievas pie vadības svirām arī zina, ko dara, un vēlētājam nav jālauza galva par svešvārdiem "budžeta konsolidācija" vai "strukturālās reformas".

Kad daudz kas no iepriekšminētā sāk pazust vai vismaz tiek stipri apdraudēts, briesmu sajūta liek meklēt notikušā kopsakarības, apgūt jēdzienus un izprast norises.  

Ja tēriņi bijuši lielāki par ieņēmumiem, tad pirmie strauji jāsamazina vai otrie strauji jāaudzē. Viegli pateikt, grūti izdarīt. Audzēt ieņēmumus grūti, griezt tēriņus sāpīgi. Gribot negribot nākas meklēt atbildes uz daudziem "kā?". Kā mainīt nodokļus, lai tie nevis bremzētu, bet veicinātu attīstību? Cik lieliem nodokļiem jābūt, lai tie būtu pietiekami vajadzību nodrošināšanai, bet nebūtu pārmērīgi lieli, kad nomaksāt tos vairs nevar. Un, no otras puses, vai tas, kā tiek apmierinātas vajadzības - gan izglītībā, gan medicīnā, gan visās citās jomās, kur tiek tērēta valsts nauda, - tiek darīts vislabākajā veidā?

 

Vai medicīnā uzsvars jāliek uz slimu cilvēku ārstēšanu, uz slimnīcām vai tomēr uz profilaksi, uz ambulatorās aprūpes kvalitātes un pieejamības celšanu, lai cilvēks slimnīcā nemaz nenonāktu? Tagad vairākas slimnīcas slēgtas, slēgtas tiek arī skolas. Vai tās tad būtu daudz piesauktās strukturālās reformas?

 

Ja izmaiņas aprobežojas ar šīm slēgšanām, ar naudas "nogriešanu" kādai nozarei, tad noteikti ne. Ir jāpārskata mērķi un uzdevumi - varbūt kaut kas patiesībā nav vajadzīgs? Un atbilstoši šai jaunajai izpratnei jāmeklē instrumenti un veidi, kā sasniegt vēlamo. Ko rāda gadiem ieilgusī elektroniskā paraksta ieviešana - ka šis paraksts patiesībā nav vajadzīgs? Uzņēmēji noteikti nepiekritīs. Vai nav bijuši īstie resursi un īstie cilvēki, lai to izdarītu? Tādus piemērus var nosaukt vēl.

 

Budžeta konsolidācija nozīmē labāku finanšu līdzekļu izmantošanu, pārskatot un pārgrupējot izdevumus. Strukturālās reformas ir nozaru politikas pārskatīšana. Ja politika kādā nozarē izrādās dārga un neefektīva, tā jāmaina. Ne tāpēc, ka šobrīd pietrūkst naudas, lai turpinātu to pašu, ko līdz šim un tāpat kā līdz šim. Nē, nauda būs jātaupa arī tad, kad tās atkal būs vairāk. Tāpat, kā to dara bagātās valstis, jo tieši tāpēc tās ir bagātas.

Pievieno komentāru

Eiropas Savienībā