Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jaunieši ar savu iniciatīvu atdzīvina novadu ikdienu

Latvijas nākotne pieder jauniešiem, tāpēc investēt līdzekļus jauniešu lietās ir aktuāli arī šobrīd. Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar biedrību „Jauniešu konsultācijas" no 25. līdz 26. oktobrim organizē Latvijas jaunatnes politikas forumu 2010, kas šogad aktualizē pašvaldību investīciju lomu jaunatnes politikas veidošanā.

Latvijas jauniešiem aizvien vairāk tiek dota iespēja piedalīties dažādās programmās un aktivitātēs - iesaistīties kultūras dzīvē, izmantot brīvprātīgo darbu, piedalīties neformālajā izglītībā, doties studēt un gūt darba pieredzi ārvalstīs, lietderīgi izmantot brīvo laiku, sadarboties ar pašvaldības un valsts iestādēm un citas iespējas, kas palīdz pilnveidoties turpmākajai dzīvei, lai konkurētu darba tirgū un varētu būt aktīvi sabiedrības locekļi.  

Pašvaldību milzīgā loma

Jauniešu iesaistīšanos un līdzdalību nosaka viņu personīgās vēlmes un motivācija, taču nozīmīgu lomu spēlē arī valsts un pašvaldības un tas, cik lielā mērā tās īsteno jaunatnes politiku. Pašvaldības var veicināt dažādas jauniešu aktivitātes, savukārt valsts uzdevums ir atbalstīt pašvaldības jaunatnes darba īstenošanā. Par šiem jautājumiem tiks runāts arī Latvijas jaunatnes politikas forumā 2010.

 

Biedrības „Jauniešu konsultācijas" valdes priekšsēdētājs Jānis Logins stāsta: „Pašvaldību loma jaunatnes politika veidošanā ir milzīga. Ja mēs gribam, lai jaunieši izaug par spēcīgām un gudrām personībām, tad mums viņi ir jāmāca, jāatbalsta un jārada viņiem labvēlīga vide. Ja pašvaldība neko no tā nedarīs, tad jauniešiem arī nebūs nekādu lielo iespēju".

 

J. Logins uzsver, ka ir daudz un dažādu veidu, kā pašvaldība var sadarboties ar jauniešiem, „Vispirms pašvaldībai jāsaprot, ka tas ir svarīgi un jāsāk darboties. Ir jāizvirza, kāds cilvēks, kas nodarbosies ar jauniešu lietām, jāapskata jau esošā situācija, jānosprauž mērķi un jāizveido stratēģija. Aktivitātes, ko var atbalstīt pašvaldība, var būt visdažādākās - tikšanās vietu un telpu iekārtošana, kur jaunieši var nākt un darboties, atbilstošas vides nodrošināšana, jauniešu veidoto projektu atbalstīšana, lekciju veidošana par jauniešiem aktuālām tēmām, piemēram, par karjeru".

 

Nojauc barjeru starp jaunieti un pašvaldību

Latvijā ir vairākas novadu pašvaldības, kas kalpo kā labie piemēri jauniešu aktivitāšu un līdzdalības veicināšanā. Viens no piemēriem ir Talsu novada pašvaldība, kas jau 1998. gadā ir izstrādājusi sistēmu, kā veicināt sadarbību ar jauniešiem. Talsu novada pašvaldības pārstāve Doloresa Lepere atklāj, ka tiek aktīvi domāts par to, lai tiktu nojaukta barjera starp jaunieti un pašvaldības priekšsēdētāju, institūciju vadītājiem un deputātiem. Tiek strādāts, lai jauniešiem būtu brīva piekļuve informācijai un iespēja kontaktēties un sadarboties. Tāpēc arī tika izveidota „Talsu novada jaunatnes lietu konsultatīvā padome", kurā ir apvienojušies dažādu institūciju, kas saistītas ar jauniešu lietām, pārstāvji, deputāti un arī paši jaunieši. Talsu jauniešiem ir iespēja piedalīties dažādās aktivitātēs, jo tiek organizēti jaunatnes forumi, veikti pētījumi, pastāv dažāda starptautiskā sadarbība un tiek dota iespēja doties Eiropas brīvprātīgo darbā.

 

Arī Gulbenes novada pašvaldība ir viens no labajiem piemēriem, kā pašvaldība var veicināt jauniešu nodarbinātību un līdzdalību. Gulbenē, pateicoties pašvaldības sniegtajam atbalstam, jau kopš 2006. gada darbojas Jauniešu centrs „Bāze", kas pulcē vienkopus Gulbenes jauniešus. Jauniešu centra pārstāve Ieva Garjāne atklāj, ka Gulbenes pašvaldība domā ne tikai par pilsētas jauniešiem, bet arī par novada pagastos dzīvojošo jaunatni, tāpēc jauniešu centri ir arī Lejasciemā un Rankā.

 

I.Garjāne atzīst, „Gulbenes novadā ir ļoti aktīvi jaunieši. Bet tādi ir visur, tikai jādod jauniešiem iespējas darboties. Mūsu novada jaunieši var nākt ar savām idejām un enerģiju un uzlabot gan savu, gan novada kopējo labklājību". Jauniešu centra pārstāve piebilst, ka Gulbenes novadā ir augsts bezdarba līmenis jauniešu vidū, tāpēc ir tik svarīgi sniegt jauniešiem iespējas darboties gan brīvprātīgo darbā, gan sociālajās sfērās, gan citās aktivitātēs

.

Dobeles novada pašvaldība aktīvi domā par to, kā iesaistīt jauniešus dažādās aktivitātēs un padarīt viņu dzīvi novadā daudz interesantāku. Pašvaldības pārstāve Inita Neimane pastāstīja, ka jaunieši Dobeles novadā paši ir ļoti aktīvi un nav jāskubina. Pēc jauniešu iniciatīvas un pašvaldības atbalsta ir tapis „Dobeles Jaunatnes iniciatīvu un veselības centrs", kurā jauniešiem ir iespēja aktīvi iesaistīties un ģenerēt jaunas idejas pasākumiem un citām aktivitātēm. Tāpat Dobeles pašvaldība atbalsta projektus, kuru iniciatori ir jaunieši. Dobeles pašvaldībā šobrīd aktuāla ir jaunatnes politikas stratēģijas izveidošana, lai sadarbība starp pašvaldību un jauniešiem būtu vēl kvalitatīvāka un rezultatīvāka.

Rēzeknes novads ir viens no tiem Latvijas novadiem, kuros ir visaugstākais bezdarba līmenis, arī jauniešu vidū, tāpēc šeit tiek īpaši domāts par to, lai jauniešiem ir ar ko nodarboties.

 

Pašvaldības pārstāvis Guntis Rasims atzīst, ka pašvaldība ir aktīva jaunatnes nodarbinātības veicinātāja. Jauniešiem tiekot iekārtotas telpas, kurās viņi var pavadīt savu brīvo laiku, neformāli izglītoties un attīstīt savas prasmes un zināšanas. Tiek domāts arī par to, lai jaunieši būtu nodarbināti ne tikai pilsētā, bet arī visos Rēzeknes novada pagastos, tāpēc tiekot ņemta dalība dažādos projektos un piesaistīti resursi no dažādiem fondiem. Visaktīvākie jaunieši Rēzeknes novadā ir vidusskolēni un studenti, kas nāk ar savām idejām, cenšas tās realizēt, gūst jaunu pieredzi, piedalās starptautiskās apmaiņas programmās un uzņem ārvalstu jauniešus pie sevis Rēzeknē.

 

Sarunās ar pašvaldību pārstāvjiem atklājas, ka tieši pašvaldībām ir nozīmīga loma jauniešu līdzdalības veicināšanā un arī paši jaunieši ir aktīvi, un vēlas īstenot savas idejas, kā padarīt savu un novada dzīvi daudz interesantāku.

 

Kā atzīst jauniešu darba organizatori, tad pašvaldības kopā ar jauniešiem spēj paveikt lielas lietas un gāzt lielus kalnus. Nepieciešamas tikai atsaucīgas pašvaldību iestādes un darboties griboši jaunieši, kuri deg par savu lietu.

Pievieno komentāru

ES un Latvija