Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā skolēni Gulbenē vēlas attīstīt Eiropas enerģētikas politiku?

Cik litri ūdens nepieciešami, lai saražotu vienu līdzņemšanai domātu kafijas krūzīti? Cik daudz planētas Zeme vajadzētu, ja visi planētas iedzīvotāji dzīvotu kā ASV? Kas ir lielāki kaitnieki videi - rūpniecība vai cūkas? Kas būtu jāattīsta nākotnē - atjaunojamie energoresursi vai atomelektrostacijas? Šie ir tikai daži  jautājumi, uz kuriem atbildes no 2010.gada 15. līdz 19.martam meklēja Gulbenes novada valsts ģimnāzijas 10.klases skolēni projektā „Jaunas idejas Eiropai".

Skolēnu uzdevums projektu nedēļas laikā bija izstrādāt risinājumus Eiropas enerģijas un klimata politikām. Piecu dienu laikā 19 skolēni līdzīgi kā jaunieši citās 18 Eiropas Savienības dalībvalstīs ieguva jaunas zināšanas un prasmes.

 

Pirmajā dienā jaunieši pētīja, kas ir ilgtspēja un globalizācija; kas ir klimata pārmaiņas, kas tās izraisa un kādas var būt to sekas; kā arī kādus konfliktus izraisa klimata pārmaiņas pasaulē. Nākamajā dienā viņu uzdevums bija veidot scenārijus, kā enerģētikas politika varētu attīstīties nākotnē.

 

Šos scenārijus viņi vēlāk pārsprieda ar projekta ekspertiem - Reini Āboltiņu no Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS un Jāni Brizgu no Pasaules Dabas fonda, kā arī skolēniem no partnerskolas Vācijā.

 

Projekta noslēgumā skolēni iejutās 2020.gadā, simulējot Eiropas Parlamenta vēlēšanu kampaņu, kuras centrā ir enerģētikas un klimata problēmas un meklēja ilgstpējīgus risinājumus, darbojoties kā politisko partiju pārstāvji, NVO aktīvisti, žurnālisti un vēlēšanu kampaņas konsultanti.

 

Skolēni izstrādāja partiju programmas, aizstāvēja tās un diskutēja savā starpā par piedāvātajiem risinājumiem - vai būtu jāveicina naturālās saimniecības vai gluži pretēji valsts loma rūpniecībā? Vai būtu jāsniedz atbalsts rūpnīcām, kas ir videi draudzīgākas, un iedzīvotājiem, kuri grib izmantot elektromobīļus, bet varbūt elektrībai būtu jābūt bezmaksas?

 

Projekta patrons, Pasaules Dabas fonda direktors Uģis Rotbergs, vērtējot skolēnu piedāvājumu, aicināja domāt par to, kā konkrēti piedāvājumi ietekmē visu sabiedrību kopumā. Viņaprāt iemesls, kāpēc tieši jauni cilvēki tiek iesaistīt šādos projektos ir vienkāršs - viņiem nav aizspriedumu, viņi ir atvērti jaunām idejām un viņu piedāvājumi ir droši.

 

"Jaunas idejas Eiropai" ir līdz šim lielākais projekts Eiropā, kas veicina tiešu jauniešu līdzdalību Eiropas veidošanā. Projekta laikā vairāk nekā 1000 jaunieši no 19 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm iesaistīsies kopīga „Rīcības plāna: Jauna enerģija Eiropai" izstrādē. Šis plāns tiks nodots ES prezidējošai valstij - Spānijai.

 

Gan skolēni, gan skolotāji atzinīgi vērtēja projekta gaitu, jo tā laikā viņi ne tikai varēja uzzināt vairāk par enerģētiku un klimata pārmaiņām, bet arī iejusties dažādās lomās, meklēt kopīgo un atšķirīgo dažādos uzskatos. Nozīmīgas ir ne tikai iegūtās jaunās zināšanas, bet arī prasmes šo zināšanu apkopošanā un izmantošanā, prezentāciju veidošanā un galvenais - sava viedokļa noformulēšanā. Tādējādi projekts veicina pilsonisko izglītību skolā - tas skaidro jauniešiem politiskos mehānismus un to mijiedarbību, kā arī ļauj attīstīt prasmes, kas nepieciešamas Eiropas politikas veidošanai.

 

Projekts ir Roberta Boša Fonda iniciatīva, to Latvijā ievieš Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS.

Pievieno komentāru

ES un Latvija