Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kādu Eiropas Savienības lauksaimniecības politiku Tu gribi jau pēc trim gadiem?

Piedalies, izsaki savu viedokli Eiropas Komisijas portālā līdz 11.jūnijam - Tavam viedoklim ir ietekme!

Kāpēc Kopējā lauksaimniecības politika (KLP) ir jāmaina? Tā ir galvenā Eiropas Savienības (ES) politika, kas atbalsta lauksaimniekus, bet ir pārāk dārga. KLP "apēd" vairāk nekā trešdaļu ES budžeta. Iznāk, ka ik nedēļu katrs no mums maksā divus eiro, lai uzturētu šo politiku. ES dalībvalstis nolēma izstrādāt jaunu KLP, jo esošās darbība beidzas 2013.gadā. Kā nākotnes mērķi tiek ierosināta labāka konkurētspēja un efektivitāte, stabila pārtikas pieejamība, ienākumu pārdale starp turīgajām un lauksaimniecības mājsaimniecībām ar zemiem ienākumiem, tādu produktu ražošanas veicināšana, kas nodrošinātu labāku pārtikas drošību vai ainavas un augsnes auglības saglabāšanu. ES joprojām ir lielākais lauksaimniecības produktu eksportētājs pasaulē.  

Kā Eiropas lauksaimniecību padarīt konkurētspējīgāku pasaules tirgū? Kā nodrošināt, lai lauku ainavas baudītu arī mūsu mazbērni? Uz šiem un citiem jautājumiem nepieciešamas Tavas atbildes Eiropas Komisijai.

 

Ko Latvija gūst no KLP? Uz katru lauksaimniecībā nodarbināto lauksaimnieku ieņēmumi kopš 2004. gada ir gandrīz divkāršojušies - 2091 LVL. Valsts un ES atbalsts Latvijas lauksaimniecībai un lauku attīstībai sešu gadu laikā izaudzis no 138 miljoniem LVL līdz 288 miljoniem LVL. Tajā pašā laikā lauksaimnieki norāda, ka viņiem tiek mazāki ES tiešmaksājumi nekā citām valstīm. Vai tas tā paliks, vai jāmaina kritēriji un kā - ir atkarīgs arī no Tevis.

 

Kā Tu vari piedalīties? Pastāsti, kādu Tu gribi redzēt jauno ES lauksaimniecības politiku pēc trim gadiem. Tavs viedoklis ir nepieciešams! To var paust Eiropas Komisijas vietnē http://ec.europa.eu/agriculture/cap-post-2013/.

 

Norādītajā adresē aizpildi prasīto informāciju un uzraksti savus priekšlikumus! Tavas domas tiks ņemtas vērā, spriežot par KLP pēc 2013.gada. Vairāk par ES lauksaimniecības politiku Tu uzzināsi šeit: http://europa.eu/pol/agr/index_lv.htm vai http://ec.europa.eu/agriculture/capexplained/index_lv.htm

Izvēlies kādu no piedāvātajiem tematiem!


• KLP jāpiešķir vēl vairāk līdzekļu no ES budžeta;


• KLP jāmodernizē un jāorientē uz tirgus pieprasījumu;


• KLP jāveicina veselībai drošu produktu ražošana;


• ES ar KLP palīdzību pilnībā sevi jānodrošina ar pārtiku;


• Lauksaimniekiem jāpalielina izmaksājamās summas par katru zemes hektāru;


• Jāizvairās no vecu statistikas datu izmantošanas, nosakot atbalsta maksājumus;


• Jāveic KLP tiešmaksājumu izlīdzināšana vienādi visā ES;


• Jāmaksā atbilstoši ieguldītajam darbam un ES dalībvalstu reģionālajām lauksaimniecības īpatnībām;


• Un Tavi priekšlikumi?

 

Ja dzīvo Rīgā un Tev nav datora ar interneta pieslēgumu, ienāc Eiropas Savienības mājā Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, šeit ir bezmaksas internets!


Ja dzīvo ārpus Rīgas un Tev nav datora ar interneta pieslēgumu, ienāc savā lauku bibliotēkā - tur arī ir bezmaksas internets - un paud savu viedokli Eiropas Komisijas portālā!


Atklātajā diskusijā vispirms tiks apspriesti KLP turpmākie mērķi stratēģijas "Eiropa 2020" pavērto jauno iespēju kontekstā. Diskusija par šo mērķu sasniegšanas līdzekļiem sekos vēlāk.

 

KLP allaž ir gājusi kopsolī ar sava laika aktualitātēm. Pēdējos gados - 2003. gadā un pēc "veselības pārbaudes" 2008. gadā - KLP ir piedzīvojusi būtiskas reformas, kuru mērķis ir nozari modernizēt un pārorientēt galvenokārt uz tirgus pieprasījumu. Stratēģija "Eiropa 2020" tam paver jaunus apvāršņus. KLP nu ir spējīga raisīt intelektuāli ietilpīgāku, ilgtspējīgāku un iekļaujošāku izaugsmi, labāk atsaucoties sabiedrības vajadzībām un palīdzot tai pārvarēt ekonomiskus, sociālus, vides, klimatiskus un tehnoloģiskus šķēršļus.

 

"Kopējā lauksaimniecības politika ir vairāk nekā tikai šaura speciālistu loka darīšana. Tā attiecas uz jebkuru eiropieti. Mums ir jāieklausās jebkura Eiropas iedzīvotāja viedoklī. Lēnām un rūpīgi ir jāsavāc idejas un jāizprot, ko no KLP gaida sabiedrība," sacīja Dačans Čološs.

 

"Es gaidīšu komentārus un pārdomas ne tikai no lauksaimniekiem, bet arī no vides, patērētāju tiesību un dzīvnieku labturības aizstāvju apvienībām. Šai diskusijai jābūt pēc iespējas plašākai. Ar pārtikas, teritoriālās plānošanas un ar vides aizsardzības pasākumu starpniecību ikviens sabiedrības loceklis gūst labumu no KLP. Tāpēc ir tikai normāli, ja iedzīvotājiem ir tiesības un iespēja izteikt savu viedokli," viņš piebilda.

 

Gada nogalē Eiropas Komisija nāks klajā ar paziņojumu par KLP laika posmam pēc 2013. gada. Tomēr, lai labāk sagatavotu augsni lēmumu pieņemšanas procesam, pirms iesniegt pirmās politiskās vadlīnijas par šo stratēģiski svarīgo nozari, komisārs Čološs aicina uz atklātu diskusiju par KLP nākotni, par tās mērķiem, principiem un devumu stratēģijas "Eiropa 2020" īstenošanā.

 

Dačans Čološs turklāt paziņoja par specializētas tīmekļa vietnes (http://ec.europa.eu/agriculture/cap-debate) izveidi atklātās diskusijas rezultātu apkopošanai, un tā būs pieejama līdz 2010. gada jūnijam. Pēc tam rezultātus apstrādās neatkarīga organizācija. Eiropas Komisija 2010. gada jūlijā īpašā konferencē informēs par atklātās diskusijas rezultātiem. Komisija cer šādi gūt idejas, ko iestrādāt paziņojumā par KLP laika posmam pēc 2013. gada; šis paziņojums jāiesniedz 2010. gada beigās.

Papildus tam, kādam būt KLP devumam stratēģijā "Eiropa 2020", atklātajā diskusijā apspriedīs šādus četrus galvenos tematus.


- Kādēļ Eiropai vajadzīga kopēja lauksaimniecības politika?


- Kādus mērķus sabiedrība izvirza lauksaimniecībai tās daudzveidīgajās izpausmēs?


- Kādēļ vajadzīga KLP reforma un kā ar KLP palīdzību nodrošināt to, ko gaida sabiedrība?


- Kādiem līdzekļiem īstenot rītdienas KLP?

 

Runādams Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības komisijas (COMAGRI) sēdē, papildus šiem galvenajiem tematiem komisārs Čološs aktualizēja arī virkni citu, specifiskāku jautājumu par pārtikas apgādes problēmām Eiropā un pasaulē, par nodarbinātību lauku reģionos, par dabas resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu, par klimata pārmaiņām, par cenu stabilitāti, par lauksaimniecības atbalsta būtības izpratni iedzīvotāju vidū, par pārtikas aprites līdzsvarotību un par Eiropas lauksaimniecības nozares konkurētspēju.

Pievieno komentāru

ES un Latvija