Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvija neesot transplantācijas tūrisma galamērķis

Vai Latvijā iespējama situācija, kad te ierodas bagāto valstu iedzīvotāji un nelegāli iegādājas un pārstāda nieres, aknas vai citus orgānus? Latvijas Transplantācijas centrā dažkārt tiek veiktas operācijas ārzemniekiem, tādējādi ik pa laikam ļaujot Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcai gūt ievērojamus ieņēmumus, taču, kā esmaja.lv sacīja centra vadītājs Rafails Rozentāls, nelegālā transplantācijas tūrisma Latvijā nav.

Pēc aknām - uz Ķīnu?
Cīņa pret transplantācijas tūrismu, kurā pacienti no bagātajām valstīm maksā bargu naudu par orgānu pārstādīšanu nabadzīgajās valstīs, vēršas plašumā, nesen paziņojuši speciālisti konferencē par orgānu donoriem un transplantāciju Spānijas galvaspilsētā Madridē. Šīs problēmas risināšanā vadībā izvirzījušās Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Eiropas Savienība (ES).


ES dalībvalstis visas kā viena esot izvirzījušas mērķi apturēt nelegālo orgānu kontrabandu un darīt galu transplantācijas tūrismam, paziņojusi Spānijas veselības aizsardzības ministre Trinidada Himenesa. ES ir saskaņots modelis, kurā orgāniem ir noteikta cena, un PVO pieliek lielas pūles, lai to izplatītu.


Likumi pret orgānu kontrabandu šobrīd pieņemti piecās valstīs, kuras uzskata par smagākajām pārkāpējām, - Ķīnā, Filipīnās, Pakistānā, Ēģiptē un Kolumbijā. Šajās valstīs daudzi nabadzīgie cilvēki pārdod savas aknas vai nieres pacientiem bagātās valstīs, kuriem tās vajadzīgas.


Spānijas laikraksts „El Pais" nesen ziņoja par kādu gadījumu ar spāni Oskaru Gataju, kurš 2008. gadā samaksāja 135 000 eiro (94 800 latu) par jaunām aknām kādā slimnīcā Ķīnā.

 

Latvijā ārzemniekus apkalpojot tikai legāli
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Transplantācijas centra vadītājs profesors Rafails Rozentāls esmaja.lv sacīja, ka ārzemnieku apkalpošana ir Transplantācijas centra perspektīva, taču tas nav transplantācijas tūrisms. Gadījumu, kad ārzemju viesis ierodas pie iepriekš sarunāta donora, kurš par maksu piekrīt savu orgānu pārstādīšanai vai arī iegādājas orgānus, kad nākuši no slimnīcām kuras tos nelegāli orgānus tirgo, Latvijā neesot. Tāda veida transplantācijas tūrisma galamērķis Latvija nav un nevarot būt, sacīja R. Rozentāls.


Viņš nevarēja nosaukt citzemju iedzīvotāju skaitu, kam gada laikā Transplantācijas centrs veic orgānu pārstādīšanu. Tas notiekot reti, bet daži gadījumi ik pa laikam esot.


„Vispirms vajag kārtīgu slimnīcu uzbūvēt, lai mēs varētu runāt par peļņas gūšanu no ārzemnieku apkalpošanas. Slimnīcā, kāda tā ir pašlaik, mēs nevaram ārzemniekus pat laist iekšā," kritiski izteicās R. Rozentāls. Taču visbūtiskāk ārzemnieku apkalpošanu kavējot visā pasaulē aktuālais orgānu trūkums.

 

„Cenšamies, pamazām darām, cik varam, bet viss ir atkarīgs no donoru skaita," sacīja R. Rozentāls.


Transplantācijas tūrisms, kad, kā norādīja R. Rozentāls, „orgāni tiek ņemti no dzīviem donoriem", kas Latvijā sagaidītu bagātos ārzemniekus, piemēram, no Rietumeiropas, Latvijā nepastāv. Transplantācijas centra vadītājs ir strikti noskaņots pret šādām darbībām un nosoda citās valstīs notiekošo.

Tā kā Transplantācijas centrs ir vienīgā vieta mūsu valstī, kur iespējams veikt orgānu transplantāciju, R. Rozentāls izslēdz varbūtību, ka transplantācijas tūristi varētu pārstādīt orgānus kādā pagrīdes iestādē. Manipulācijas var veikt tikai īpaši apmācīti ārsti un tie strādājot vienīgi Latvijas Transplantācijas centrā, norādīja centra vadītājs.

 

„Tikai mēs Latvijā veicam orgānu pārstādīšanu," apgalvo R. Rozentāls.

 

Pašmāju sasniegumi pārspēj Eiropas attīstītās valstis
Veikto operāciju skaita ziņā uz vienu miljonu iedzīvotāju Latvija ieņem 5. - 6.vietu Eiropā, konkurējot šajā ziņā ar Vāciju un pat ar ASV. Vācijā pacientam uz donora nieri jāgaida aptuveni seši gadi, bet Latvijā mazāk kā gadu, liecina Transplantācijas centra izplatītā informācija. Centrā gada laikā tiek veiktas aptuveni 30 operācijas uz miljonu iedzīvotāju. Taču ārstēšanas rezultāti pat pārsniedz vidējos rādītājus Eiropas valstīm.


Latvijas likumdošana paredz, ka orgānus pārstādīšanai atļauts ņemt no dzīviem, brīvprātīgiem donoriem vai mirušiem, ja viņi to nav aizlieguši dzīves laikā. Donora sirds pacientam jāpārstāda ne vēlāk kā četru stundu laikā pēc donora nāves, bet niere - 24 stundu laikā. Pirms diviem gadiem, mazinoties mirušo orgānu donoru skaitam, centrs uzsāka aktīvu dzīvo orgānu donoru izmantošanas politiku.


Latvijas Transplantācijas centrs sadarbojas ar Baltijas valstu transplantācijas centriem Viļņā un Tartu. Ar ES Padomes atbalstu tas veido sadarbību ar citām Eiropas transplantācijas organizācijām.


Pirmā nieres transplantācijas operācija Latvijā veikta tieši pirms 37 gadiem - 1973. gada 15. aprīlī. Latvijas Transplantācijas centrs izveidots gadu vēlāk. Transplantoloģija Latvijā ir sertificēta kā patstāvīga medicīnas specialitāte. Orgānu transplantācijas dienestā ietilpst Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas specializētā transplantācijas nodaļa, transplantācijas apvienības „BaltTransplant" Latvijas nodaļa, hemodialīzes nodaļa un Valsts Asinsdonoru centra audu tipēšanas laboratorija.

Pievieno komentāru

ES un Latvija