Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijā solāriji spēcīgāki par ekvatora sauli 1

Meklējot glābiņu no bargās ziemas solārijā, Latvijas iedzīvotāji sevi bieži pakļauj ultravioletajam starojumam, kas ir spēcīgāks par pusdienlaika sauli pie ekvatora un var nodarīt nopietnu kaitējumu veselībai.

Tā liecina 12.februārī publiskotā Eiropas Komisijas (EK) finansēta pētījuma rezultāti. Pētījumā konstatēts, ka katras septītās "saules mašīnas" radītais ultravioletais (UV) starojums pārsniedz normu - 0,3 W/m2. Latvijā UV starojuma stiprums tika mērīts 11 solāriju iekārtām, un visos gadījumos tas vairākas reizes pārsniedza normu.


Pētījuma ietvaros tirgus uzraudzības organizācijas 10 dalībvalstīs no 2008. gada septembra līdz 2009.gada septembrim pārbaudīja vairāk nekā 500 solārija iekārtu, konstatējot trīs galvenās problēmas: katra septītā iekārta radīja pārāk spēcīgu UV starojumu, patērētāji netika iepazīstināti ar UV starojuma radītajiem riskiem, turklāt nepilngadīgiem sauļoties gribētājiem šāda iespēja netika liegta, un uz iekārtām nebija atrodama informācija par UV starojuma kaitīgo ietekmi.

Minētā norma - 0,3 W/m2 - atbilst ļoti spēcīgai saules gaismai - dabīgai pusdienlaika saulei pie ekvatora. Tik stiprs starojums būtiski palielina apdegumu, straujas ādas novecošanas un ādas vēža risku. Kopš 2010.gada pirmā janvāra, kad stājās spēkā regula 765/2008/EC, dalībvalstu pienākums ir rūpēties, lai solāriji atbilstu noteiktajām drošības prasībām.

Veicot pētījumu Latvijā, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pērn arī noskaidroja, ka 93% pārbaudīto solārija pakalpojumu sniegšanas uzņēmumu nav pārliecinājušies par ierīces radīto starojuma līmeni. Vairākās citās ES dalībvalstīs pārāk spēcīgs starojums tika konstatēts tikai 10-20% pārbaudīto solāriju.

"Mani satrauc fakts, ka liela daļa solārija pakalpojumu sniedzēju neievēro noteiktās drošības prasības. Tas ir nopietns drauds veselībai, jo saslimstība ar ādas vēzi divkāršojas ik pa 15-20 gadiem. Uzraudzības iestādēm dalībvalstīs jārūpējas par šo ierīču drošību. Es apsveicu nozares gatavību sadarboties noteikumiem atbilstošu solāriju darbības un līdz ar to arī drošu produktu veicināšanā," pētījuma rezultātus komentēja ES veselības un patērētāju politikas komisārs Džons Dalli.

Pavisam pētījums tika veikts 10 dalībvalstīs - Latvijā, Beļģijā, Kiprā, Čehijā, Vācijā, Dānijā, Somijā, Ungārijā, Nīderlandē un Polijā. Pētījuma otrajā fāzē bez Latvijas piedalīsies vēl 11 valstis, un tās ietvaros tiks veikti vēl vairāki mērījumi, papildus skaidrojot patērētājiem ar solāriju lietošanu saistītos riskus un informējot par drošu sauļošanos.

Tā kā solārija lietotājiem nav iespēju pārliecināties par iekārtas izstaroto UV starojumu, vēlams izvēlēties solārijus ar zemākas intensitātes lampām, kā arī ņemt vērā savu ādas tipu un citas fizioloģiskās īpatnības.


Vairāk informācijas vietnē: http://ec.europa.eu/consumers/citizen/my_safety/sunbeds/index_en.htm

Pievieno komentāru

Komentāri 1

interesanti

http://pozitivus.lv/content/patiesiba-par-solariju-kampanu-ka-izveleties-drosu-saulosanos

pirms 10 gadiem, 2010.02.16 11:47

ES un Latvija