Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LV varētu norobežoties no ES atļautajiem ģenētiski modificētajiem kartupeļiem

Vides ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) aicina pašvaldības nekavēties un pēc iespējas ātrāk noteikt savas teritorijas par brīvām no ģenētiski modificētiem organismiem (ĢMO) un tādējādi aizliegt savā teritorijā audzēt ģenētiski modificētus kultūraugus, jo Eiropas Komisija šonedēļ atļāva to audzēšanu ES teritorijā, informēja Vides ministrijā.

Lai arī EK dotā atļauja attiecas uz attiecīgo kartupeļu audzēšanu tikai tehniskām vajadzībām un lopbarībai, tomēr tas rada riskus dabai, dzīvniekiem un cilvēkam.

 

"Bīstamība ir tāda, ka šie ģenētiski pārveidotie kartupeļi var viegli sajaukties ar citām kartupeļu šķirnēm, nonākt barības ķēdē. Turklāt šajā kartupelī ievietotais gēns veido noturību pret antibiotiku kanamicīnu, ko izmanto medicīnā gan cilvēku, gan dzīvnieku ārstēšanai, līdz ar to attiecīgu slimību ārstēšana var kļūt neefektīva," uzskata Vējonis.

 

"Latvijas ražotājiem šādi ģenētiski modificēti kartupeļi vairāku iemeslu dēļ nav ne ekonomiski, ne ekoloģiski izdevīgi, tomēr tāpēc mēs nevaram justies droši, jo kādam var rasties interese audzēt šos ģenētiski modificētos kartupeļus un piegādāt tos citu valstu ražotājiem, pie mums atstājot potenciālo ilgtermiņa ietekmi uz vidi. Jāatzīmē, ka nav datu par konkrētās kartupeļa modifikācijas ilgtermiņa ietekmi.

 

Tāpēc, lai pasargātu savus iedzīvotājus no nevajadzīgiem riskiem un veicinātu konkurētspējīgu, videi draudzīgu ekonomiku, balstītu uz šai zemei piemērotu augu audzēšanu, pašvaldībām vajadzētu pasteigties, izmantot iespēju noteikt savas teritorijas par brīvām no ĢMO", uzsver ministrs.

 

Katram Latvijas iedzīvotājam ir iespējas ierosināt savai pašvaldībai noteikt konkrēto teritoriju par no ĢMO brīvu teritoriju. Šobrīd jau 59 Latvijas pašvaldības ir pasludinājušas nodomu kļūt par no ĢMO brīvām teritorijām un vairāk nekā 12 šo perspektīvu ir nostiprinājušas ar saistošajiem noteikumiem.

 

Jau ziņots, ka Eiropas Komisija (EK) otrdien atļāva dalībvalstīs audzēt ģenētiski modificētus "Amflora" šķirnes kartupeļus, informē Komisija. Veselības un patērētāju tiesību komisārs Džons Dalls norādījis, ka attiecībā uz šiem pieciem ģenētiski modificētajiem produktiem "ir veiktas visas zinātniskās pārbaudes, tai skaitā saistībā ar drošību". Viņš arī norāda, ka EK lēmumu pamato jau iepriekš sniegtais pozitīvais Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) atzinums. Tāpat komisārs norāda, ka otrdien ir rasts risinājums, kā saskaņot Eiropas atļauju sistēmu ar dalībvalstu tiesībām izvēlēties audzēt vai nē ģenētiski modificētus organismus.

 

Vairāk par šo tēmu: http://www.esmaja.lv/?lapa=zina&id=829

Pievieno komentāru

ES un Latvija