Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sešgadnieki uz pirmo klasi dodas zosu gājienā

Valsts izglītības satura centra (VISC) sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Ilgaža esmaja.lv sacīja, ka nav noteikts, kad un vai vispār Latvijā tiks ieviesta sešus gadus vecu bērnu obligāta apmācība 1. klasē. Skaidrs ir vien tas, ka tas nenotiks šogad.

„Šobrīd ir obligāta piecus un sešus gadus vecu bērnu pirmsskolas izglītība, VISC veic sešus gadus veciem bērniem paredzētā mācību satura pārskatīšanu un precizēšanu. Taču netiek pārskatīts mācību saturs 1. klasei, kurā mācītos sešus gadus veci bērni. VISC pārskata mācību saturu sešus gadus veciem bērniem, jo līdz šim tas bija nepilnīgs, nebija vienotu prasību utt.," stāsta K. Ilgaža.  

2010./2011. mācību gadā tiks veikta sešus gadus veciem bērniem paredzētā mācību satura aprobācija 22 izglītības iestādēs Latvijā, kā arī vēl 13 izglītības iestādes tiks iesaistītas daļējā satura aprobācijā. „Kad būs noslēgusies aprobācija, tad varēs izdarīt secinājumus tam, cik lietderīgi būtu sešus gadus veciem bērniem uzsākt mācības 1. klasē, kā tas varētu notikt, ko bērni mācīties, kādi būtu mācību līdzekļi. Tad varēsim runāt par PAR un PRET," norāda K. Ilgaža. Viņa ir pārliecināta, ka tas varēs notikt ne ātrāk kā 2011. gada vasarā.

 

Tikmēr satraukums un bažas valda kā skolu vadītāju, tā vecāku vidū. Kamēr Latvijā par to lauž šķēpus, Īrijā, Lielbritānijā un Maltā bērni skolā sāk mācīties pat piecu gadu vecumā. Citās Eiropas Savienības valstīs bērni tradicionāli sāk mācības skolā sešu gadu vecumā.

 

Nākamo sešus gadus veco pirmklasnieku vecākus uztrauc, cik ilgi bērniem būs iespēja uzturēties skolā. Šobrīd bērnudārzos tās ir 12 stundas, bet pirmajā klasē tās var būt trīs stundas. Māc neziņa, vai vecāki ik dienu varēs ierasties pakaļ saviem bērniem, piemēram, plkst. 12.00.

 

„Pāreju varētu vieglāk realizēt, ja bērnu vecāku materiālās iespējas būtu atbilstošas tam, lai aizvestu bērnu uz skolu tikai uz dažām mācību stundām dienā. Bērnam uzturoties skolā ilgstoši, viņš nogurst un diez vai pilnvērtīgi spēs nākamajā dienā koncentrēties mācībām. Arī septiņus gadus veciem bērniem, kuriem ir pulciņi, ir diezgan grūti tieši psiholoģiski izturēt šo slodzi," uzskata Jaunmārupes sākumskolas direktore Iveta Timule, piebilstot, ka „bērnu gatavība skolai jāvērtē kopveselumā, ko veido fiziskā, intelektuālā, psiholoģiskā gatavība, kā arī tas, kā ir apgūtas sociālās prasmes. Turklāt bērni ir ļoti dažādi, viņu attīstības līmenis vienā vecuma posmā arī var būt atšķirīgs. Arī tas vecākus satrauc - vai bērns veiksmīgi apgūs mācību vielu un cik liela būs mācību slodze mazajam pirmklasniekam."

 

Kā informē VISC, pārēja uz sešus gadus vecu bērnu mācībām pamatskolā varētu būt tikai tad, kad būs notikušas plašas diskusijas sabiedrībā, kā arī tiks veikti nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos, kas tiks akceptēti Saeimā. Nepieciešams veikt arī daudzpusīgus sagatavošanās darbus šādai pārejai: jāsagatavo atbilstošs mācību saturs, metodiskie materiāli pedagogiem un jānotiek pedagogu tālākizglītības kursiem.

 

Sešus gadus veciem bērniem pamatskolā būtu jāmācās gan pirmsskolas izglītības iestādēs, gan sākumskolās - tur, kur būs piemērotas telpas (mācību telpas, rotaļu telpas un atpūtas telpas) šī vecuma bērniem. Sešgadīgajiem bērniem mācībām būtu jābūt 30 minūtes garām nodarbībām, mācību pamatā vajadzētu būt mācību metodei ar rotaļu palīdzību.

Pievieno komentāru

ES un Latvija