Feldšerpunkti ir un būs vajadzīgi 1

Artis Stuburs: feldšerpunktu skaits novadā ir pietiekams
Lai gan laukos feldšeru - vecmāšu punkts ir tā vieta, kur cilvēki meklē palīdzību, ja radušās veselības problēmas, tomēr, izveidojoties ģimenes ārstu prakses vietām un dažādojoties feldšerpunktu finansējuma iespējām, to loma mazinājās. Šobrīd publiskajā telpā ir izskanējuši gan mediķu izteikumi, gan Veselības ministrija paudusi savu nostāju, ka nākotnē feldšerpunktu skaitam un lomai atkal ir jākļūst lielākai. Tas nozīmē, ka varētu atgriezties laiki, kad feldšerpunkts bija katrā pagastā.

Darbojas sešos pagastos Gulbenes novadā šobrīd feldšeru - vecmāšu punkti darbojas sešos pagastos. Strukturāli tie ietilpst pagastu pārvalžu sastāvā un saņem arī pašvaldības atbalstu. Pa vienam feldšeru - vecmāšu punktam ir Druvienas, Galgauskas un Līgo pagastā, bet divi feldšeru - vecmāšu punkti ir Beļavas, Daukstu un Stradu pagastā. Pārējos pagastos darbojas ģimenes ārstu prakses. Gulbenes novada domes Sociālās un veselības nodaļas vecākais konsultants Artis Stuburs uzskata, ka novadā feldšerpunktu skaits ir pietiekams. Viņš nenoliedz, ka cilvēki vienmēr vēlēsies, lai katrā lielākā apdzīvotajā vietā būtu pieejama medicīniskā palīdzība.

 

A.Stuburs apliecina, ka pašvaldība, ja ir vajadzīgs, var atvērt jaunu feldšeru - vecmāšu punktu, bet tam ir nepieciešams novada domes deputātu lēmums.

 

"Par to, kas finansēs jaunatvērto feldšerpunktu, tad būtu jālemj finansistiem un finansējums jāparedz konkrētā gada budžetā. Ja budžetā līdzekļi jaunas ārstniecības iestādes atvēršanai nebūs ieplānoti, tad neko jaunu izveidot diezin vai varēs, jo ir jāparedz gan alga, gan saimnieciskie izdevumi un tamlīdzīgi," domā A.Stuburs. Tie pašvaldībai varētu būt diezgan lieli izdevumi.

 

"Feldšeru - vecmāšu punkti ir izvērtēti pēc noteiktiem kritērijiem un noteikts, kādos gadījumos tos finansē ne tikai pašvaldība, bet līgumu ar viņiem slēdz arī valsts, piemēram, ja feldšeru - vecmāšu punkts atrodas tālu no vietām, kur pacientam ir pieejama ģimenes ārsta prakse vai slimnīca, ja ārsta palīgam (feldšerim) ir jāapkalpo kā minimums 600 iedzīvotāji un tamlīdzīgi," stāsta A.Stuburs.

 

Daļa ārsta palīgu ir vienojušies ar ģimenes ārstiem, ka viņi feldšerim maksās par darbu. Ārstu praksē feldšeris var būt arī kā individuālā darba veicējs.

 

Pašvaldība ir "mana māte"

"Laukos feldšeru - vecmāšu punkts ir ārkārtīgi vajadzīgs, jo mūsu feldšerīte ir pirmais cilvēks pie kā meklējam medicīnisko palīdzību, ja vajadzīga kāda recepte zālēm, jāizmēra asinsspiediens, jāinjicē zāles vai jāpārsien brūce. Arī pa tālruni varam jebkurā laikā ar viņu sazināties un saņemt labu padomu. Viņa ir mūsu glābēja," saka Stradu pagasta iedzīvotāji Valentīna Pole un Jānis Puriņš.

 

Stradu pagastā ir divi feldšeru - vecmāšu punkti - Stāķos un Strados, kur par ārsta palīdzi kopš 1977.gada strādā Svetlana Veselova. Viņa pagasta padomi sauc pa "savu māti", jo feldšerei nav slēgts līgums ar Valsts norēķinu centru, tāpēc pašvaldība viņai maksā arī darba algu.

 

"Pašvaldība man palīdz it visā. Ar tās gādību feldšerpunktā ir sarūpēts arī viss nepieciešamais aprīkojums. Vajadzības gadījumā netiek liegts transports, lai nokļūtu pie pacientiem mājās, lai gan laukos cilvēki īpaši par katru sīkumu nesūdzas. Tad, kad sasniegta galējā robeža, tiek saukta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Ja nebūtu nodrošinājuma ar transportu, tad laukos feldšerim būtu gandrīz neiespējami strādāt," stāsta S.Veselova.

 

Viņa uzskata, ka Stradu pagastā šobrīd pietiek ar diviem feldšerpunktiem, kuros visvairāk pacientu esot ziemā un rudenī.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

LAUKOS FELDŠERPUNKTI IR VAJADZĪGI UN PAT ĻOTI .Kā lai slims cilvēks tiek pie daktera ja autobuss no rīta aizved bet mājās tiec kā vari jo autobuss ir tikai vēlā vakarpusē Šeit es runāju par SINOLES unMĀLMUIŽAS CILVĒKIEM .Mums nolikvidēja vispirms mālmuižu un pēc tam arī mūsu SINOLI '.Ne mēs varam saņemt nepieciešamās procedūras ne arī tikt pie daktera .Mums ir tāds lūgums atjaunojiet SINOLEI atpakaļ feldšerpunktu TELPAS MUMS IR UN ARĪ MEDIĶIS IR '.

pirms 10 gadiem, 2011.05.25 22:05

Vietējās ziņas