Gada nogalē Stāmerienas pils ārpuse būs restaurēta 11

Stāmerienas pilī, kas ir viena no lielākajām bagātībām Stāmerienas pagastā, turpinās vērienīgi atjaunošanas darbi. 
Gulbenes novada pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Kalmane “Dzirkstelei” stāsta, ka šobrīd Stāmerienas pilī jau ir nomainīti logi un notiek logu furnitūras uzstādīšana, kā arī gatavošanās fasādes krāsošanas darbiem. Fasāde būs baltā krāsā. Pils jumtam ir nomainītas konstrukcijas un tiek uzklāts jumta seguma materiāls. Līdztekus notiek arī cokola apdares darbi. “Par garantijas darbiem tiek mainīti pils balkoniņa balustri. Tas saistībā ar iepriekšējo projektu par pils balkona restaurāciju,” skaidro G.Kalmane.
Pašvaldība informē, ka 2019.gada nogalē pils ārēji būs restaurēta, bet iekšpusē publiski pieejama būs tikai daļa telpu pirmajā stāvā, tāpēc tika meklēti risinājumi, kā sabiedrībai radīt interesi par šo unikālo objektu. 2019.gadā Valsts kultūrkapitāla fondā tika iesniegts un atbalstīts projekts “Multimediāla atklāsme Stāmerienas pils ārtelpā”, kurā tiek radīts jauns kultūras mantojuma produkts mūsdienu izpratnē: multimediāla ekspozīcija par Stāmerienas pils un Volfu dzimtas vēsturi, kura tiks vizualizēta uz atjaunotās pils centrālās fasādes. Tiks veikta vēsturisko materiālu izpēte, radīts teksts un vizuālās identitātes dizains, kā arī komponēta oriģinālmūzika, apvienojot to programmatūrā. Radītais stāsts papildinās Latvijas kultūrtelpu un veicinās sabiedrības interesi par romantisma kultūrvēsturisko laikmetu un vairāku paaudžu Volfu dzimtas devumu Eiropas kultūrtelpā.
Edīte Siļķēna, kura iesaistās šī projekta realizācijā, “Dzirkstelei” uzsver, ka, realizējot šo un vēl citus projektus, ir domāts panākt, lai tūristi, kas te atbrauc ar autobusu, neizskrien tikai cauri pilij, bet lai ir iespēja baudīt šo vietu, apkārtni, pili, tās vērtības. “30.novembrī, kad notiks pils fasādes nodošana, būs arī šī pirmā ekspozīcija par Volfu dzimtu. Tā būs ārtelpā, uz ziemeļu fasādes, jo iekštelpas nav renovētas. Pašlaik strādāju pie tā, lai veidotu šīs ekspozīcijas saturu, un tas ir liels darbs. Šī ekspozīcija būs pieejama katram cilvēkam tumšajā laikā - tā ieslēgsies un pils atdzīvosies. Ir uzrakstīts arī projekts “Satekai”, un plānojam, lai ap mīlas ozolu būtu koka grīda, ko paši stāmerenieši taisīs, un tad varētu sēdēt uz šīs grīdas, ļauties izjūtām, vērot šo skatu, meditēt, baudīt, nevis tika atbraukt, lai apskatītu eksponātus. Mums nevajag taisīt otru Rundāles pili, mums šeit ir citi uzdevumi,” stāsta E.Siļķēna.
“Dzirkstele” jau rakstīja, ka Stāmerienas pils jumta un fasādes atjaunošana un restaurācijas darbi norisinās projektā “Gaismas ceļš caur gadsimtiem”.

Pievieno komentāru

Komentāri 11

Inta

Kāpēc Stāmerienā var restaurē pili bet Gulbenē nevar

pirms gada, 2019.06.17 14:02

...

Gulbenē ir privāts īpašums, Stāmeriena pašvaldības.

pirms gada, 2019.06.17 14:24

nu jaaa

nav kas raksta projektus lai sanemtu EIROPAS naudu

pirms gada, 2019.06.17 15:20

Amors

Ap mīlas ozolu būs mīlas grīda, uz kuras varēs ļauties izjūtām. Varbūt tad sāks dzimt mazuļi un nebūs jāslēdz skolas.

pirms gada, 2019.06.18 00:06

Vientiesis Fedja

Nesapratu par tiem citiem uzdevumiem! Kādi tad būs šie dižie uzdevumi? Un ko tad savedāt pilnas istabas ar mēbelēm no Rundāles, ka otru Rundāli netaisīsiet? Arī super kūper ekspozīcija uz fasādes, kuru varēs baudīt pa naktīm, kaut kā nepārliecināja. Ja nu vienīgi izskaidroja, kāpēc pils jākrāso balta...

pirms gada, 2019.06.18 19:55

Hm

Vai tikai pie šprices pilī nav tikusi kāda režisore? Tad jau Rundāles vietā būs Spēlmaņu Nakts

pirms gada, 2019.06.18 19:57

Acs

Kur režisore tiek pie šprices, tur viss labi notiek:)

pirms gada, 2019.06.19 21:20

Vietējās ziņas