Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gaidāma mazāka graudaugu raža

Lauksaimniecības speciālisti domā, ka šāgada graudaugu un rapša raža gaidāma zemāka par vidējo, jo garās ziemas dēļ būs īsāks veģetācijas periods, turklāt rudenī sētie ziemāji, cīnoties ar sniegu un salu, ir novājināti.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra agronomijas konsultanti, kas darbojas visos reģionos, prognozē vidēji zemākas ražas rapsim, kā arī ziemas miežiem un kviešiem. Garā un lauksaimniecības kultūraugiem pārziemošanai smagā ziema atstās iespaidu uz ražu visos valsts reģionos. Centra Augkopības nodaļas vadītājs agronoms Oskars Balodis vērtē, ka ziema bijusi smaga visos novados.

 

„Lielākajā daļā Vidzemes rudenī sniegs uzkrita uz nesasalušas zemes, kā rezultātā veidojies risks ziemāju noslāpšanai. Nedaudz labāka situācija ir Zemgalē, kur pavasara sals varētu būt kaitējis pamatā rapša sējumiem. Vidzemes augkopības konsultanti šobrīd var tikai izteikt pieņēmumus, kas noticis ar sējumiem, jo sniega sega aprīļa pirmajā dekādē joprojām ir pusmetru dziļa. Izdzīvojušos sējumus apdraud augu slimības, pamatā sniega pelējums," domā O.Balodis.

 

Šobrīd ar satraukumu tiek gaidīts atkusnis, kas var atnest plūdus. Agronomi norāda - ziemāju sējumu atrašanās zem ūdens ilgāk par 5 līdz 7 dienām var būt tiem liktenīga. Savukārt agronoms Imants Kārkliņš atceras, ka savulaik zemnieki ziemāju tīrumos pat urbuši caurumus augsnē, lai novadītu ūdeni no zemākajām vietām.

 

„Šogad to darīt nenāksies, jo augsne nav tik ļoti sasalusi, tomēr zemniekiem jāpieskata savi sējumi," atgādina I.Kārkliņš.

 

Agronoms O.Balodis atgādina, lai būtu laba vasarāju raža, svarīgi ir tos pēc iespējas laicīgāk iesēt.

 

„Citus gadus aprīļa sākumā jau bija pabeigti lauku mēslošanas darbi un sākta sēja, šogad uz laukiem vēl ir sniegs. Arī tad, ja līdz šīs nedēļas beigām sniegs nokusīs, vēl nedēļa jāgaida, kamēr lauki apžūs tiktāl, lai uz tiem var doties ar tehniku. Atliek cerēt uz vasaru, kas būs ražai labvēlīga," piebilst agronoms.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas