Gaidāmas izmaiņas platību maksājumos

Lauku atbalsta dienesta seminār, kas notika 8.martā, lauksaimnieki varēja uzzināt par izmaiņām platību maksājumos un citus jaunumus.

“Jaunumi ir gaidāmi, piemēram, zaļināšanas nosacījumos. Zaļināšanā var iekļaut laukmales, grāvmalas, koku un krūmu pudurus. Speciālā programmā “Zaļināšanas kalkulators”, ievadot datus, var noskaidrot, vai pietiek resursu ekoloģiski nozīmīgu platību nosegšanai. Līdz 3.aprīlim var pieteikt lauku bloku precizējumus un arī precizēt ainavu elementus,” stāsta Lauku atbalsta dienesta Ziemeļaustrumu reģionālās pārvaldes vadītāja Saulcerīte Indričeva.

Paredzama iepriekšējo platību maksājumu pieteikumos pieļauto kļūdu analīze. S.Indričeva uzsver, ka nav vēlmes sodīt lauksaimniekus, bet saprotami skaidrot prasības, lai spētu tās izpildīt. Tiesa, vēl joprojām gadās, ka zālāji tiek nopļauti un smalcināti, nevis novākti, kas vairs nav pieļaujams.

“Ja nav izdevies iesēt paredzēto kultūru, tad iespējams mainīt informāciju. Skaidrosim, kā tas pareizi darāms, lai nebūtu jāsaņem sods,” norāda S.Indričeva. Viņa atzīst, ka soda sankcijas nācies piemērot reti. Tomēr nav tā, ka bez tām varētu iztikt. Ja nākas veikt labojumus un skaidroties, platībmaksājumus saņem krietni novēloti. Paredzams, ka arī šogad pirmos avansa maksājumus varēs saņemt jau oktobrī.

Vēl maksājumus par pērn plūdos cietušajām platībām varēs saņemt marta beigās vai aprīļa sākumā.

“Valsts atbalstam piešķirtās kompensācijas (4 miljonus eiro) varēs saņemt par vasarājiem. Lai saņemtu kompensāciju, nevienam nav vajadzīgs iesniegt pieprasījumu. Kompensācijas izmaksās arī par neiesētajiem vai iznīkušajiem ziemājiem, kam no Eiropas Komisijas Latvijā iedalīti 3,46 miljoni eiro, taču radītie zaudējumi ir jāpiesaka katram individuāli. Tos varēs iesniegt reizē ar platību maksājumu pieteikumiem,” informē S.Indričeva.

Kompensācijas dārzeņu audzētājiem paredzētas 51 eiro par hektāru, bet pārējiem centralizēti izdalīs kopējās summas par platību, nosakot maksu par hektāru.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas