Gājputni atnes pavasari

Ornitologs Aldis Freibergs no Lejasciema pagasta stāsta, ka šobrīd ir atlidojuši gandrīz visi gājputni, sākot no cīruļiem, stārķiem, dzērvēm, ķīvītēm un citiem.

"Šajā pavasarī gājputni atgriezās mazliet vēlāk nekā citus gadus, jo arī pavasaris ir vēlāks. Gājputni jau labu laiku bija sakoncentrējušies Kurzemes pusē, kur salīdzinājumā ar Vidzemi bija mazāk sniega, un gaidīja laiku, kad arī pie mums tas nokusīs," stāsta A.Freibergs. Ornitologs novērojis, ka līdz ar aprīļa pirmajām dienām atgriezušies arī meža baloži.

"Tas norāda, ka arī mežos sniega sega ir kļuvusi mazāka un baložiem ir ko ēst. Visu jau nosaka barības pieejamība. Putni pamazām seko sniega kušanas robežai," stāsta A.Freibergs.

Savas ligzdas aplūkot sākuši arī baltie stārķi.

 

"Arī lielajos klajumos sniegs ir gandrīz nokusis un stārķis var sameklēt barību. Šīs putns pārtiek ne tikai no vardēm. Stārķis ēd arī peles, sliekas - visu, ko vien šajā laikā var atrast," stāsta ornitologs. Viņš novērojis, ka Lejasciema pusē ir arī viena melnā stārķa ligzda, bet šobrīd tā ligzdu labāk nepārbaudīt, lai netraucētu putnu. "Ja arī melnais stārķis ir atlidojis, tad viņš pašlaik ir ļoti tramīgs. Ja cilvēks viņu iztraucē, tad putns var savu ligzdu pat pamest," saka A.Freibergs.

Ornitologs pauž, ka arī šobrīd vēl var izlikt putnu būrus, bet to novietošanu pārdomāti vajadzētu veikt mežā.

 

"Ja putnu būrī nevar apkopt, tad labāk mežā to neizlikt. Tas ir tāpēc, ka mežā ir dzīvnieki, kas prot šos būrīšus izpostīt. Ja, piemēram, pie mājas ir novietoti putnu būri, tad var pārliecināties, vai būra grīda ir vesela, vai jumts nav sabojāts. Tad arī būrīti var iztīrīt, lai gan mājas strazds pats lieliski tiek galā ar būrīša tīrīšanu. Tas ir vienīgais putns, kurš sakopj savu ligzdu. Pārējie vecajai ligzdai būvē virsū jaunu," stāsta A.Freibergs.

Ornitologs Elvijs Kantāns no Litenes pagasta šinīs dienās pirmo reizi Litenes pusē novērojis jūras kraukļus. Arī viņš ziņo, ka ir atgriezušās dzērves, gārņi, baltās cielavas un citi gājputni.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas