Gājputni īpaši nesteigsies 1

Šogad ziema ieilgusi un sinoptiķi siltāku laiku sola tikai aprīļa vidū. Pavasaris tuvojas, jo Latvijā jau manīti pirmie gājputni. Par to, vai gājputni mūsu pusē ir atlidojuši un kā viņiem klājas, stāsta lejasciemietis, ornitologs Aldis Freibergs.

Viss šopavasar ir ļoti iekavējies. Šādus vēlus pavasarus es neatceros. Ir bijuši gadi, kad, piemēram, aprīlī ir īslaicīgi uznākuši sniegi, bet tik vēlu pavasara atnākšanu neatceros. Arī gājputnu atgriešanās kavējas vismaz par mēnesi. Viss ir sniegā, un gājputnus atgriežamies, šobrīd vēl nevar manīt.

 

Citus gadus agrā pavasarī jau pat marta sākumā, piemēram, bija atlidojuši stārķi un mājas strazdi. Pašreiz viņu pat tuvumā šeit vēl nav. Viņi varētu būt kaut kur Kurzemē, kur nav sniega un kur ir pieejama barība. Tos, kas kaut kur bija atlidojuši, pārsteidza sniega vilnis. Kam pietika spēka, tuvojoties šim sniega vilnim, palidot atpakaļ, tie palidoja atpakaļ līdz ar sniega robežu, bet, kam nepietika - tie, visticamāk, gāja bojā.

 

Kā šī kavēšanās ietekmēs putnus, par to varēs spriest vasarā un rudenī. Atsevišķām sugām varētu aizkavēties ligzdošana. Ja pavasaris vēl ievilksies, iespējams, lielie putni, piemēram, stārķi, var arī neligzdot, viņi var uzturēties ligzdā, bet mazuļu nebūs.

 

Gulbji, piemēram, ātrāk šurp nelidos, kamēr nebūs vaļējs ūdens. Viņi var apmest riņķi, izlūkot un aizlidot atpakaļ. Ja kādi putni atlidos, gan jau viņi atradīs, kur apmesties - kaut kur piesaulē, aizvējā, kur kāds zemes stūrītis ir atkusis, tur gan jau atradīs arī barību. Taču es domāju, ka gājputni īpaši nesteigsies un masveida atgriešanās sāksies līdz ar kārtīga pavasara iestāšanos.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Dabas vērotājs

Malda Ilgaža stāstījumu pierakstījusi Malda Ilgaža! :)
Bet vispār jau šajā pusē ir manīti gan gulbji lidojam, gan dzirdētas dzērves klaigājam un šodien pat redzēju stārķi lidojam.

pirms 7 gadiem, 2013.04.08 18:25

Vietējās ziņas