Galgauskā izkopj jaunatklātu avotu

Sestdien, 14.oktobrī, biedrības "Jumata" un Gulbenes "Europe Direct" informācijas centra organizētā velobrauciena 18 dalībnieki izbaudīja jaunatklāsmes prieku. Viņi piedalījās nesen atklāta avota izkopšanā. Šis mazais dabas brīnums, kuram dots nosaukums "Jaunavots", atrodas Andra Birznieka īpašumā Galgauskas pagastā. Rādās, ka senāk ļaudis šā avota ūdeni ir izmantojuši, taču vēlāk par tā esamību aizmirsuši.

Līdz ar to Gulbenes novadā ir uzsākta avotu izpētes akcija (idejas autors Valtis Krauklis), kura noteikti turpināsies. "Gulbenes novadā ir daudz neatklātu, neizkopotu avotu. Biedrības ideja ir veidot avotu karti Gulbenes novadā. Taču pirms tam avoti ir jāapzina un jāizkopj," "Dzirkstelei" projekta autore Ieva Garjāne.  

Biedrības "Jumata" dalībnieks Dailis Kadils "Dzirkstelei" stāsta, ka ar laikraksta starpniecību aicina atsaukties zemju īpašniekus, kuru teritorijās ir tehnoloģiski nepārveidoti avoti. "Ar saimnieku piekrišanu mēs vēlētos izvietot norādes pie šiem avotiņiem. Gribam arī savākt teikas par tiem. Tas nav viena gada darbs," saka D.Kadils.

 

Pirmais interesentu velobrauciens (kurā piedalīties bija aicināts ikviens; daļa dalībnieku ar velosipēdu mēroja 40 kilometrus, daļa brauca mikroautobusā) bez avota atklāšanas un izkopšanas sniedza vēl daudz citu prieku. Dalībnieki apmeklēja pirtslietu darbnīcu, latviski stiprus vārdus uzklausīja pie pirtnieces Valdas Vītolas un apciemoja Ivetas Dzenes eksotisko putnu kolekciju Galgauskā.

 

"Bez putniem viņas īpašumā mitinās arī murkšķis. Raksturīgi, ka uz mūsu atbraukšanu viņš bija attaisījis vaļā iepriekš paša aizsprostoto alu. Tas nozīmē, ka kādas dienas vēl gaidāms silts laiks. Murkšķis ir dzīvnieks, pēc kura uzvedības var pareģot laiku. Viņš ir īsts sinoptiķis," saka D.Kadils.

 

Velotūre beidzās ar launagu ekoloģiskajā saimniecībā "Ozoldruvas" un pirti ar meistarīgu pēršanu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas