Gandrīz 11 procenti iedzīvotāju ir trūcīgie 30

Marija Kalvāne: "Ne jau vienmēr un ne visos gadījumos var piešķirt trūcīgā statusu."
Sociālās palīdzības saņēmēju un trūcīgo skaits ne tikai valstī, bet arī Gulbenes novadā paliek arvien vairāk. Statistikas dati liecina, ka gandrīz 11 procentiem Gulbenes novada iedzīvotājiem ir piešķirts trūcīgās personas statuss. Arī tie, kuri ir bijuši daudzmaz nodrošināti agrāk, tagad nāk pēc palīdzības uz sociālo dienestu. Gulbenes novada sociālā dienesta vadītāja Marija Kalvāne prognozē, ka, ņemot vērā jaunos grozījumus, trūcīgo personu skaits palielināsies.

- Kādas tad īsti ir izmaiņas, kam turpmāk tiks piešķirts trūcīgā statuss?
- Cilvēki nāk pēc palīdzības, bet ne jau vienmēr un ne jau visos gadījumos var piešķirt trūcīgā statusu, jo mēs jau esam ietverti likuma robežās. Mums ir noteiktas normas, pēc kurām vadāmies. Šogad izmaiņas ir, piemēram, attiecībā uz automašīnām. Pagājušajā gadā bija ierobežojumi, ka ģimenei varēja būt viena garāža, viena automašīna, kas personas īpašumā ir ilgāk par diviem gadiem. Tagad šis ierobežojums ir atcelts. Trūcīgajai personai automašīna var būt īpašumā, un tā var būt iegādāta kaut vai vakar, līdz ar to palielināsies cilvēku loks, kuri nāks pēc trūcīgās personas statusa. Jāuzsver, ka īpašumā var būt vai nu tikai automašīna, vai tikai motocikls.  

- Reāli cilvēkam materiālie apstākļi ir smagi, bet pabalstu nepiešķir.
- Cilvēkam pienāktos pabalsts, bet, piemēram, uz viņa vārda ir reģistrētas divas automašīnas. Viena mašīna viņam varbūt ir ejoša, bet otra ir piereģistrēta un nav noņemta no uzskaites kaut kādu apsvērumu dēļ. Automašīna ir neejoša un stāv pagalmā kā grausts, bet tā ir piereģistrēta, līdz ar to, kamēr cilvēks šo jautājumu nesakārtos, viņam trūcīgās personas statusu piešķirt nevar, kaut gan mēs redzam, ka viņam to vajag un apstākļi ir grūti. Mēs ar viņu runājam un skaidrojam, bet tad šajā brīdī parādās cilvēku neapmierinātība - viņš saka, vai jūs nesaprotat, ka tas ir grausts un neejošs, bet mēs neko nevaram izdarīt, jo likums tā paredz! Tad rodas neapmierinātība, cilvēki dodas uz augstākstāvošām instancēm un sūdzas par mums.

 

(Vairāk lasiet 12.februāra "Dzirkstelē")

Pievieno komentāru

Komentāri 30

Elma

Tiem , kam ir tikai viens apgādnieks arī ir tādas pašas iespējas. Plus vēl klāt - ja otra pusīte ir mirusi, bērni (iesniedzot izziņu, no mācibu iestādes) saņem pabalstu. Ja vecāki ir šķīrušies - nokārtot alimentu naudiņu. Ja vecāki ar naidu ir šķīrušies - mēģināt to risināt cilvēciski (tak maziniet savu naidu, lai bērni neciestu).
Tiem, kuri ir palikuši bez darba arī ir tādas pašas iespējas. Plus vēl klāt - nokārtot bezdarbnieku statusu, saņemt naudiņu un vēl tur piedāva pārkvalifikācijas kursus ar stipendiju. Darbs "simtlatniekos" arī ir viena no iespējām. Rēķinot uz stundām šāds strādnieks pelna labāk, kā skolotājs,veikalnieks vai kāds cits. Un atbildības šādam "simtlatniekam" nekādas. Jautājums tikai rodas -Un kur tad Eiropai tāda "melnā naudiņa" jeb "aplokšņu " no kuras nodokļus var nemaksāt?
Man arī neskaidrs paliek - kas par tevi ņirgājas?
Sociālais darbinieks palīdzēs precīzāk. Ejiet un izmantojiet savas iespējas! Ja atsaka - novērs iemeslu. Bez iemesla jau nevar atteikt!

pirms 9 gadiem, 2011.02.22 10:15

maiga

Piekrītu Lejasciemietei,bet reizēm apstākļi ir stiprāki par cilvēkiem.Katrs dzīvo savu dzīvi kā prot un var.Beidziet ņemties te katrs ar savu pārāko EGO!

pirms 9 gadiem, 2011.02.21 22:46

Laikam jau pati (lejasciemiet) jau neesi tik tīra un balta, ja jau kūniņā slēpies!

pirms 9 gadiem, 2011.02.21 17:04

NEMO

Es zinu kas tu esi lejasciemiete, pārdodu informāciju

pirms 9 gadiem, 2011.02.21 16:19

islama

Jā, ar pirkstu rādīts gan netika - pirmie viedie vārdi visā šajā portāla piesārņojumā. Žēl, ka cilvēks, kurš nemāk dzīvot - skauž citiem, kas izmanto tikai un vienīgi to, ko piedāvā mūsu valdība. Viņi taču tev neprasīja, lai tu apstiprini viņu budžetu vai kā tamlīdzīgi uzturi vai atbalsti viņus. Ja jau gribi būt tik pareiza, tad raksti attiecīgām iestādēm un prasi, lai tā statusa nepamatotas piešķiršanas gadījumā tev, kā cietušajai šajā sakarā - maksā kompensāciju. Varbūt pēc tam vēl mēģini griezties tiesā. Bet īstenībā tu savā slepenajā "skaudienā" esi visu samalusi kopā tik tālu, ka tev jau atsaukušies tik daudz to "ēdāju"... Mans ieteikums ir - Domā, ko dari!

pirms 9 gadiem, 2011.02.21 15:41

Lejasciemiete

Savu domu izteikšana nav ķengāšanās (vismaz no manas puses, jo ar apsaukāšanos nodarbojās citādāk domājošie).
Visa mūsu dzīve sastāv no sīkumiem. Tāpēc jau nekas nemainās, ka liela daļa kā nozombēti maļ vienu un to pašu. Slikts, pēc jusu domām ir tas, kurš strādā, maksā nodokļus no pirmā līdz beidzamajam latam (citēju - ceļ pagasta labklājību), bet tas, kurš ar sisdsapziņu nemokās, izmanto likuma robus un nejēdzības tas ir nabadziņš, kuram visu noskauž.
Te to atbilžu ir tik daudz, ka atliek vien secināt, ka jūsu, kas izmanto iespēju nokampt gabaliņu (vajag vai nevajag) no kopējā pīrāga ir pietiekoši daudz. Nožēlojami.
Ne uz vienu ar pirkstu nerādīju, atsaucās paši, tātad atliek vien secināt, ka zina ko "ēduši"...

pirms 9 gadiem, 2011.02.21 15:30

lita

Izbeidziet reizi, tas ir vienkārši nožēlojami tā rīkoties, katrs dzīvo kā māk un kā var. Tev noslēpumainā lejasciemiet neviena no šīm ģimenēm ēst neprasa un ja tev liktens nav lēmis izgrozīties dzīvē savādāk, tad neviens pie tā nav vainīgs. Priecājies par to, kas tev ir, izskatās, ka tev vispār nekādu problēmu nav, ja vari citu problēmas risināt.

pirms 9 gadiem, 2011.02.21 13:31

interesents lejasciemietei

Interesanti palasīties šādus vietēja mēroga komentārus.
Mīļie cilvēki! Vai jūs tiešām neko tālāk par kaimiņa maciņu neredzat? Paskataties ziņas, kas notiek pasaulē, vai pavēroja Dombura šovu, kur tiek risināti dažādi jautājumi.
Domājat, ka caur puķēm runājot viens otru neatpazīstat? Tas no malas tiešām izskatās smieklīgi, jo kāpēc gan neizmantot mūsu laikā jebkuru iespēju ko piedāvā valsts, vēl jo vairāk, ja to mums apstiprina? Nu ja tev tā ir sagadījies, ka tavi bērni strādā anglijā un Īrijā un nodokļus maksā tām valstīm ne tev, tad neuzskatu, ka šī ģimene būtu tieši tā, kurai būtu tevi jāuztur. Ja jau viņi tik labi dzīvo kā tu apraksti, tad varbūt ņem piemēru un dzīvo arī tu tik labi, nevis sēdi savā kūniņā un pa visu ņurdi un galvenā tava vēlēšanās - paēst saldo ēdienu - otru latvieti. Bez tam nejauc klimatiskos apstākļus ar motocikliem, savādāk sāk likties, ka tu mūsu nodokļu maksātāju nodokļus savā darbiņā sēžot pa velti tērē un tā arī īsti nesaproti ko tur dari. un nevajag jau drosmi lai kādam kaut ko pateiktu, bet neaizmirsti, ka tu arī dzīvo tieši tajā pat pagastā, kura labklājība tev būtu jāceļ, nevis to vien darīt kā mēli trīt pa tukšo. Neviens jau nav vainīgs, ka tev pašai bail kādam kaut ko pateikt acīs, vai arī tevi sen vairs neviens pat neuzklausa, jo neko citu jau nedzird, kā tikai šūmēšanos par citiem, bet nu tu esi atradusi labu variantu - anonīmi kādu ķengāt. tas jau neceļ neslavu viņiem, bet gan tev pašai.

pirms 9 gadiem, 2011.02.21 11:49

...

Es zinu ģimeni kam uz papīra ir minimļās alaags bet reāli sāņem ap 800ls un viņiem ir divas mašinas un aiziet uz pagastu uz sociālajiem un pasaka ka nekas nav mainījies, līdz ar to vēl uz gadu viņiem pagarina maznodrošināto statusu, bēniem brivpustdienas ir pa velti. un dzivo cepuri kultami-kā sociālais darbineiks neredz kad cilvēki ir pārtikuši , baruc uz ārzeme'm ceļojumos bet ir reāli ģimenes kurām nav ko ēst un viņi nedabū statusu.

pirms 9 gadiem, 2011.02.19 10:58

Tādi mēs Latvieši esam! Tad , kad būtu jāaiziet un jānoprotestē pret nepareiziem lēmumiem un likumiem - sēzam mājās ( gan jau citi). Bet kad jānoēd lidzcilvēks - tad ar gardu muti un publiski!

pirms 9 gadiem, 2011.02.19 10:49

333

Ko jus te nematies? Visa valsti katrs grib dabut kadu pabalstu vai to statusu, kam tik tada iespeja ir. Cilveki pierod pa mazam tapat ka melnie dzivot uz pabalstiem, nestradat un vaimanat cik gruti 3 masinas usturet. Daudz jus redzejat pa kaut krizes periodu ka kads atbrauktu dzivot un stradat laukos? Pat atceros par raidijumu par to gimeni Riga, kas *** maisinos, bdt aizvakt pakalu no pilsetas nevelas. Mate atbildeja,ka vinas 20 gadigs berns dzivos laukos! Visi gatavi raudat,cik dargi paliek kartupeli,bet cik no tiem pabalstedajiem spej kaut spaini kartupelu sastadit? Daudz tadu kas megina to darit? Ja, ir cilveki, kam ir grutibas. Bet vel vairak tos kas tik halavu mekle. Nav ko te strideties. Katrai no jums ir taisniba.

pirms 9 gadiem, 2011.02.18 22:43

333

Ko jus te nematies? Visa valsti katrs grib dabut kadu pabalstu vai to statusu, kam tik tada iespeja ir. Cilveki pierod pa mazam tapat ka melnie dzivot uz pabalstiem, nestradat un vaimanat cik gruti 3 masinas usturet. Daudz jus redzejat pa kaut krizes periodu ka kads atbrauktu dzivot un stradat laukos? Pat atceros par raidijumu par to gimeni Riga, kas *** maisinos, bdt aizvakt pakalu no pilsetas nevelas. Mate atbildeja,ka vinas 20 gadigs berns dzivos laukos! Visi gatavi raudat,cik dargi paliek kartupeli,bet cik no tiem pabalstedajiem spej kaut spaini kartupelu sastadit? Daudz tadu kas megina to darit? Ja, ir cilveki, kam ir grutibas. Bet vel vairak tos kas tik halavu mekle. Nav ko te strideties. Katrai no jums ir taisniba.

pirms 9 gadiem, 2011.02.18 22:41

Elma

Es arī apšaubu jau ka viņi ir mazturīgie, jo pati redzēju febr.sākumā, kā bērni stāv skolas ēdnīcā rindā un pērk pa naudu. Sociālie darbinieki jau tāpat vien to statusu nedāvina.
Motocikls ar sen jau nav redzēts un vai tas vispār bija viņu.
Tevī tikai runā ierastā latvieša skaudība.
Kas tev par naidu uz viņiem, cik viņi tev parādā?

pirms 9 gadiem, 2011.02.18 19:53

Lejasciemiete

P.S. Daudzi ir briesmīgi "sašūmējušies"par nabaga cietējiem (draugi, radi, darba devēji). Es zinu, ka tie nav visi Lejasciema iedzīvotāji. Tas, ka lielai daļai nav drosmes atvērt muti un pateikt skaļi, vēl nenozīmē, ka viņi ir mierā ar to,kas notiek.

pirms 9 gadiem, 2011.02.18 12:09

Elma

Tā tava nepatika pret privātiem uzņēmējiem man nav īsti saprotama. Tātad tu strādā valsts atmaksātā darbā Lejasciema pagastā, kur algu un savus nodokļus nomaksā no budžeta līdzekļiem, kurus veido arī privāto uzņēmēju nomaksātie nodokļi.
Tātad sanāk, ka tu saņem algu un maksā rēķinus un nodokļus no iekasētiem nodokļiem, ko arī šī gimenīte ir maksājusi un savu iespēju robežās turpina maksāt valstij. Sanāk, ka viņi uztur tevi!
Vārdu sev nedevi - tad vārds atrada Tevi pats - Tizlene

pirms 9 gadiem, 2011.02.17 19:47

Lejasciemiete

P.S. Skolotāja neesmu. Un neuzskatu, ka būt par skolotāju ir kauns. Kauns ir būt dumam un nekaunīgam.

pirms 9 gadiem, 2011.02.17 17:00

Lejasciemiete

Laikam tiešām visi, kas gudrāki ir aizbraukuši, garā vājie vien palikuši. Tādas kroplas domāšanas pēc jūsu bērni un mazbērni jau strādā īru un angļu labā.
Cik jums visiem to smadzeņu, ja tas kurš godīgi maksā rēķinus un nodokļus ir tizlenis, bet nekauņa, kas dzīvo uz līdzcilvēku rēķina un nedomā uz priekšu ir tas labais un gudrais...
Paši apzog savu valsti un tad brīnās, ka nekā nav.
Nu nevar cilvēks ar viduvēju izglītību, bez perspektīves gribēt dzīvot kā arābu šeihs...

pirms 9 gadiem, 2011.02.17 16:59

Vietējās ziņas