Gatavojas Pūpolsvētdienai

Jau visu šo nedēļu gaisā virmo Lieldienu gaidas, kuras pavisam konkrēti iezīmēs Pūpolsvētdiena.

Gulbenes katoļu baznīcā jau visu šo nedēļu draudze dzīvo īpašā gaisotnē. 24.martā no pulksten 9.00 līdz vakaram dievnamā turpināsies dzimtas dziedināšanas rekolekcijas kopā ar priesteri Arni Maziļevski. Pūpolsvētdienā – 25.martā - baznīcā svētās mises notiks pulksten 10.00 un pulksten 17.00. Arī Gulbenes luterāņu baznīcā svētdien notiks dievkalpojums, kura sākums paredzēts pulksten 10.00. 

“Dzirkstele” otrdien Gulbenē uz Brīvības ielas nejauši sastapa Ludmilu Belokoņu, kura sava velosipēda bagāžas kastē veda saplūktos pūpolzarus un kadiķus. Viņa ar savu velosipēdu bija piestājusi malā parunāties ar kādu paziņu un pie reizes – arī ar “Dzirksteli”. Sieviete pastāstīja, ka viņai šogad paliks 80 gadu. Par savu vecumu viņa itin nemaz nesūdzējās. Pastāstīja, ka no sava pūpolkoka zarus vedot uz Gulbeni draudzenei Valentīnai, kura lūgusi atvest arī kadiķa zarus. Grūtāk bijis tos atrast, tomēr lūgums izpildīts. Draudzene to visu nesīšot uz katoļu baznīcu.

Viena no senākajām tradīcijām, kas tiek veikta Pūpolsvētdienā jeb Pūpolnīcā, ir pēršana ar pūpolu zariem. Dažādās Latvijas vietās pēršana tiek saukta arī par kulšanu, pūpološanu, pūpūlāšanu un vērbošanu. Uzskata, ka Pūpolsvētdienā jānoper visa saime – gan cilvēki, gan lopiņi. To darot, saka tā: “Apaļš kā pūpols, apaļš kā pūpols, slimībā ārā, veselība iekšā!”

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas