Ģimenes ārsti cīnās par finansējumu pacientiem 2

Vai parakstīt līgumu ar aģentūru?
Arī Gulbenes mediķi svētdien, 21.decembrī, Rīgā piedalīsies Ģimenes ārstu asociācijas ārkārtas sapulcē. Gulbenes ģimenes ārste Rasma Melbikse "Dzirksteli" informē, ka, lai netraucētu ikdienas darbu ārstiem, sapulce sasaukta brīvdienā - svētdienā - un tā notiks viesnīcā "Latvija".

"Tā kā nav vairs daudz laika, šī ir ārkārtas sapulce, kas sasaukta steidzami," saka R.Melbikse.

 

Arī viņa esot saņēmusi uzaicinājumu no asociācijas piedalīties šajā sapulcē un noteikti svētdien braukšot uz Rīgu. Uz sapulci aicināti ģimenes ārsti no visas Latvijas, "Dzirkstelei" to apstiprina asociācijā.


Ģimenes ārsti jūtas kā ķīlnieki
R.Melbikse pauž, ka runa būšot par ģimenes ārstu līgumu parakstīšanu turpmākajai sadarbībai ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru.

Gulbenes ģimenes ārste Marita Luika "Dzirkstelei" stāsta: "Ģimenes ārsti ir saņēmuši no aģentūras līguma jauno redakciju. Es droši vien šo līgumu parakstīšu. Kā lai neparaksta? Kurš pacients par vizīti pie ārsta privātpraksē varēs samaksāt 15 latu? Ja ģimenes ārstam nav līguma ar aģentūru, tad nav iespējams pacientam izrakstīt medikamentus ar atlaidi. Tāpēc mēs, ģimenes ārsti, būtībā esam ķīlnieki."

Saeimas deputāti Veselības apakškomisijā vakar izplatījuši paziņojumu, kurā aicina ārstus samierināties ar tādiem pašiem līguma nosacījumiem, kādi bijuši līdz šim, jo iepriekš plānotais 5 miljonu latu finansējums vairs nav spēkā. Mediķiem algas netikšot samazinātas un ģimenes ārstiem finansējuma samazināšana nedraudot. Deputāti uzskata, ka Ģimenes ārstu asociācijas sapulcē varētu panākt kompromisu par līguma noslēgšanu ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru. "Esmu pārliecināts, ka ģimenes ārsti izprot makroekonomisko situāciju un līgumus parakstīs," paudis veselības ministrs Ivars Eglītis.


M.Luika saka, ka bez ģimenes ārstu līguma ar aģentūru iztikt nevar, jo "kurš cilvēks laukos var visu no sava maka samaksāt par vizīti pie ārsta, par zālēm, par analīzēm; tie varbūt ir 10 vai 50 cilvēku, ne vairāk"?!


"Tas ir katra ģimenes ārsta ziņā, kādu līgumu viņš paraksta ar aģentūru. Arī es to parakstīšu, taču ne tādā veidā, kā tas pašlaik tiek piedāvāts. Neesmu ar mieru parakstīt līgumu trim gadiem ar tādiem nosacījumām, kā līdz šim. Esmu gatava parakstīt līgumu gadam," saka R.Melbikse.

 

Viņa uzsver, ka aģentūras šobrīd piedāvātais līgums paredz garantijas valstij, bet tas neparedz garantijas pacientiem un ģimenes ārstiem inflācijas apstākļos.  


Aģentūra grib garantijas, mediķi arī
"Aģentūra grib garantijas, lai justos droši, bet nezin kāpēc viņai neinteresē, vai mēs, pacienti un ģimenes ārsti, jutīsimies droši vai nē. Ne jau par ģimenes ārstu algas palielināšanu ir runa. To mums piedāvāja. Visi atteicāmies no algas pielikuma. Runa ir par to, ka mazāk paliks tās naudas, kas domāta pacientiem. Runa ir par kapitācijas naudu. Tā ir kopējā nauda, ko dod katrai ģimenes ārsta praksei. VOAVA trīs gadu laikā negrasās palielināt kapitācijas naudu. Tātad no tās pašas naudas ģimenes ārstam inflācijas apstākļos būs jāmaksā vairāk par visu. Tur ir tā problēma. Ir jāturas pretī! Mūs, mediķus, visādiem līdzekļiem grib piespiest. Ir bijušas sarunas ministrijā. Nekādu kompromisu atrast nevar. Bet mēs, ģimenes ārsti, neko ārkārtēju neprasām. Mēs prasām, lai kapitācijas nauda palielinātos līdzi inflācijai," klāsta R.Melbikse.

 

Viņa pauž, ka līdz šim par to jau gana daudz diskutēts, bet nu ģimenes ārsti ir izšķiršanās priekšā, kā rīkoties turpmāk. 


"Gribam, lai valdība domā par pacientiem. Ja valsts dod mazāk naudas, vairāk tā jātērē pacientam pašam. Lai tā nebūtu, par to mēs cīnāmies," saka R.Melbikse. 

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Vai, vai...

Īstā cīnītāja... dr Melbikse... ???

pirms 12 gadiem, 2008.12.21 20:47

Vietējās ziņas