Ģimenes ārsti vēl ir neziņā 5

Daļa ģimenes ārstu līgumu ar valsti noslēguši, daļa - par to vēl domā
Latvijas ģimenes ārsti prasa izstrādāt konkrētu plānu, kā atrisināt veselības aprūpes sistēmas problēmas valstī. Asociācija 21.decembra ārkārtas sēdē nolēma slēgt līgumus par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, bet tikai tad, ja valdība ņems vērā ģimenes ārstu priekšlikumu, ka līguma termiņš ir tikai trīs mēneši - līdz 2009.gada 31.martam. Taču Veselības ministrija ģimenes ārstiem nepiedāvā iespēju slēgt līgumus ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru uz laika periodu, kas mazāks par vienu gadu.

Ģimenes ārsti ir neziņā, jo šāgada līgumi beidzas jau šodien, bet lielākajai daļai ģimenes ārstu jaunie vēl nav parakstīti.

 

Līgumu nevar neslēgt

Ģimenes ārste Ieva Grīnšteine uzskata, ka ģimenes ārstu darbs jaunajā gadā būs atkarīgs no aģentūras attieksmes, proti, vai tā piekritīs mediķu prasībām līgumu parakstīt uz trīs pirmajiem nākamā gada mēnešiem, kādi būs līgumā iekļautie noteikumi.

 

''Mēs, ģimenes ārsti, prasām veselības aprūpes sistēmas sakārtošanu. Runa nav tikai par ģimenes ārsta algu, bet par līdzekļiem, kas izlietojami dažādiem pacientu izmeklējumiem, medikamentiem un laiku. Mēs prasām tikai veselības aprūpes sistēmas sakārtošanu valstī, jo nav izslēgts, izsakoties Ivara Godmaņa vārdiem, ka aprīlī šīs valsts vispār var nebūt, arī valdība šobrīd strādā ļoti nestabilos apstākļos. Ir tā, jo lielāka nekārtība kādā sistēmā, jo daļai sabiedrības ir vieglāk dzīvot. Ja aģentūra nepiekritīs mūsu prasībām, tad nāksim kopā atkārtoti. Aplami ir uzsvērt, ka ģimenes ārsti negrib strādāt," saka I.Grīnšteine.

 

Neviens nav pret

I.Grīnšteine uzsver, ka visi ģimenes ārsti ir gatavi strādāt, neviens nav noskaņots pret līguma parakstīšanu ar aģentūru.

 

"Tikai uzskatu, ka līgums jāslēdz uz trīs mēnešiem. To parakstot uz ilgāku laiku, ģimenes ārstam tiek liegtas tiesības kaut ko mainīt, mēs it kā kļūstam par ķīlniekiem," uzskata I.Grīnšteine.

 

Ja nav līguma ar valsti, ģimenes ārsts pieņem privāti un pacienta izmeklējumi, medikamentu izrakstīšana tiek veikta par pilnu samaksu.

 

Līgumu - uz gadu

Jaungulbenes pagasta ģimenes ārste Līga Vebruāle līgumu ar valsti noteikti apņēmusies slēgt uz gadu.

 

"Mums piedāvā līgumu slēgt uz četriem gadiem, bet, manuprāt , tas ir pārāk liels laika periods, savukārt līguma slēgšana uz trīs mēnešiem nav nopietna, īpaši šajā laikā. Arī nekādi ultimāti neko nedos. Man ir nepieciešama valsts nauda, jo nevaru izdzīvot tikai ar maksas pakalpojumiem. Arī vietējā pašvaldība neko palīdzēt nevarēs. Jau tā daudzus gadus no manis tā neprasa īri par doktorāta telpām," stāsta L.Vebruāle.

 

Uz ilgāku laiku

Vairāki ģimenes ārsti ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru līgumus izrādās jau ir noslēguši uz ilgāku laiku.

 

Rankas pagasta ģimenes ārste Inta Krēsliņa stāsta, ka šobrīd viņai šī problēma nav tik aktuāla kā citiem ģimenes ārstiem, jo līgums ar aģentūru jau noslēgts uz trīs gadiem.

 

"Uzskatu, ka bez līguma slēgšanas ar aģentūru ģimenes ārstiem strādāt nav iespējams. Līgumam ir jābūt uz trim gadiem, jo grozījumi skar visus ģimenes ārstus, arī tos, kam līgums ir uz vairākiem gadiem," saka I.Krēsliņa.

 

Līdzīga situācija ir arī Tirzas pagasta ģimenes ārstei Dacei Mūrniecei.

 

"Es kā laukos strādājoša ģimenes ārste nevaru atļauties atstāt cilvēkus bez medicīniskās palīdzības, tāpēc līgumu ar aģentūru ne šogad, bet jau iepriekš esmu noslēgusi uz ilgāku laiku. Manā ārsta prakses vietā ir sakārtoti gan darbi, gan domas jaunajam gadam," saka D.Mūrniece.

 

Kamēr vēl tiek lemts, uz cik ilgu laika periodu parakstīt līgumu ar valsti, nākamā gada janvārī, ejot pie ģimenes ārsta, pacienta nodeva būs 0, 50 lati, turpmāk būs lats.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

HE-HE

Un ko tad mēs domāja ,nekas jau nemainās , ciešam mēs prastie ļaudis un ārsti ,nevienu jau VOVAO jau neintersē situācija laukos ,Pajautājiet kungiem Rīgā ko dara ārsts laukos ,laikam liekas ,ka neko .Es esmu mediķis lRīgā bet emu par jums .Cepuri nost medikīem Jaungulbenē ,jo tur palīdzība ir katru mirkli ,turaties.

pirms 12 gadiem, 2009.01.01 01:53

...

Riebjas klausīties tizlo ģimenes ārstu kaukšanu un čīkstēšanu! Ja jau naudas nepietiek, kur tik glaunus auto dabūj! Kaut kur pa velti dod, vai! Stulbeņi!

pirms 12 gadiem, 2008.12.31 13:56

dakteriem

Daži jautājumi:
1) kur paliek tā nauda, kas bija paredzēta manam ģimenes ārstam par mani, ja es gadiem viņa pakalpojumus neizmantoju?
2) cik bieži trūcīgie dakteri maina savus vieglos auto?
3) kāpēc tik liels diapazons(Ls 1-20) plānotajai pacientu iemaksai par vizīti?
4) vai vienkāršās medicīniskās manipulācijas nevar veit sertificētās medmāsas(ja jāmaina krāns virtuvē, mēs tak nemeklējam Gulbenes namu inženieri, bet santehniķi)?

pirms 12 gadiem, 2008.12.31 08:05

urbis

Nu nav ko slēpt galvu smiltīs, faktiski lauku ģimenes ārsti jau paši ir valsts ķīlnieki, jo neslēdzot līgumus gluži vienkārši var palikt bez darba un līdz ar to bez maizes, tā kā jāparaksta vien būs, tikai kā kurš mācēs kaut ko izspiest! Līguma slēgšana uz vairākiem gadiem gan ir kļūda, jo neviens to līgumu nav kārtīgi izpētījis un nezin, kādi zemūdens akmeņi tur iestrādāti. Gada laikā jau daudz kas atklāsies un tad to var labot. VOAVA strādā profesionāli juristi un gan jau līgums faktiski ir sastādīts ar labumu viņiem un ne ģim. ārstiem. Pacientiem jau nu nav ko uztraukties, vismaz ne Gulbenē, jo ārsts, kurš sāks pieņemt par 15-20 Ls mēnesī vienkārši te nevar pastāvēt, nav Rīga, kur ļaužu ir daudz un ar dažāda biezuma makiem. Bet 1 Ls par apmeklējumu, tas nu nav daudz. Cik maksā cigaretes un šņabis, arī benzīna litrs ? Pat maize un piens ir dārgāki, tā kā nav ko gausties!

pirms 12 gadiem, 2008.12.30 11:24

Vietējās ziņas