Ģimenes centru Gulbenē cer izveidot divu gadu laikā 9

Lai risinātu situāciju, kad novadā ģimenēm trūkst dažādu speciālistu pakalpojumu, pašvaldība plāno izveidot Ģimenes centru Gulbenē.

Viena no jaunā Gulbenes novada izglītības attīstības plāna (2021.-2025.gadam) prioritātēm ir nosaukta atbalsta sistēmas pilnveidošana novada ģimenēm. Par vienu no šī plāna uzdevumiem 3. marta publiskajā tiešsaistes apspriešanā tika nosaukta Ģimenes centra izveide. Jaunā struktūrvienība atrisinātu līdz šim apzinātās problēmas ar ģimenēm nepieciešamo atbalsta personāla speciālistu trūkumu novadā. Kā izskanēja tiešsaistē, lai mūsu novada ģimenes ar bērnu tiktu, piemēram, pie audio logopēda, ir jādodas uz galvaspilsētu vai citām lielākām pilsētām.

“Tikai ar pašvaldības finansējumu šo ideju īstenot nevarēsim, domāsim par ārējā finansējuma piesaisti. Par centra izvietošanu ir apspriestas dažādas vietas pilsētā. Kad pieņemsim lēmumu par visērtāko vietu, tad arī sāksim darbu pie projektēšanas un finansējuma aprēķināšanas un piesaistes. Tas varētu notikt pusgada laikā. Centram jāatrodas vidē, kas ir arī pieejama ģimenēm, kurās aug bērni ar kustību traucējumiem, ka arī lai uz šo vietu var atnākt paši bērni. Vieta būs pilsētas aktīvajā plūsmā,” “Dzirkstelei” komentē Izglītības pārvaldes vadītāja Edīte Kanaviņa.

“Paredzēts, ka centrs pilnībā tiek izveidots līdz 2023. gadam,” norāda Izglītības metodiķe Dace Kablukova. Šobrīd novada Izglītības pārvaldē strādā pieci atbalsta personāla speciālisti – logopēds, divi psihologi, pedagogs – karjeras konsultants un speciālais pedagogs. Ģimenes centrā paredzēti vismaz desmit speciālisti. Tostarp tiks piesaistīti diagnostikas, terapijas, rehabilitācijas jomu pārstāvji. Tiešsaistes sarunas laikā pašvaldības pārstāve noraidīja vecāku paustās bažas, ka, izveidojot Ģimenes centru, varētu pārtraukt atbalsta speciālistu nodrošināšanu izglītības iestādēs. “Skolās rūpju bērnu paliek arvien vairāk, bet atbalsta personāls paliek tik, cik ir. Vai novadā esošie speciālisti integrēsies Ģimenes centrā un vai tas ietekmēs skolu atbalsta personālu?” – šādu jautājumu publiskajā apspriešanā uzdeva gulbeniete Liena Silauniece. “Izglītības iestādēs atbalsta personāla pieejamība saglabāsies, tas nozīmē, ka mums ir nepieciešami speciālisti. Redzam, ka ir vērts uzrunāt arī atbalsta speciālistus, kuri šobrīd strādā citās profesijās, lai viņi atgrieztos savā pamatjomā. Ir svarīgi, lai skolu sociālais pedagogs un psihologs apvienojas ar citu speciālistu, veido intervences grupu dažādu situāciju risināšanā. Ģimenes centrā būs šādi speciālisti, kuru atbalsts būs vajadzīgs ilgstošākā laika periodā. Tas vairāk būs attiecināms uz pagasta skolām,” atbildi sniedz E.Kanaviņa.

Lai centrs būtu kvalitatīvs atbalsts ģimenēm, ir nepieciešams piesaistīt novadam profesionālus atbalsta speciālistus, un tieši to E. Kanaviņa saskata kā vienu no lielākajiem izaicinājumiem. “Mēs noteikti apzināsim ģimeņu vajadzības. Un mēs noteikti šobrīd viens otram varam palīdzēt. Ja jums ir bijusi iespēja iepriekš sadarboties ar labiem speciālistiem un redzat, ka viņus vajadzētu piesaistīt mūsu novadam, mēs būsim pateicīgi par informāciju un iespēju kopā veidot šo datu bāzi. Esam jau sazinājušies ar augstskolām, kas sagatavo dažādus atbalsta speciālistus, un mums ir dati par kolēģiem, kas apgūst nepieciešamās specialitātes,” tā vecākus uzrunā E.Kanaviņa.


Gulbeniete Līga Zvirgzdiņa uzdeva jautājumu, kā plānots piesaistīt reģionā neesošos speciālistus un kas notiks ar pakalpojumu maksām. “Tas būtu svarīgi, ja kaut reizi mēnesī pie mums būtu iespēja tikt pie specifiskākiem speciālistiem. Tas ļoti atvieglotu vecākiem dzīvi, ka nebūtu jābrauc uz Rīgu,” tā L.Zvirgzdiņa.


“Mūsu mērķis ir radīt iespēju sniegt nepieciešamos pakalpojumus novadā. Visus speciālistus, kuri nepieciešami ģimenēm, droši vien nevarēsim pilnībā nodrošināt. Zinām, ka bērniem, kuriem ir dzirdes traucējumi, šobrīd speciālisti tiek meklēti Valmierā vai Rīgā. Esam veikuši sarunas. Atteikums no viņu puses šobrīd pamatots ar to, ka, lai sniegtu kvalitatīvu atbalstu, ir jābūt labai infrastruktūrai, kur var veikt pakalpojumu. Tāpēc arī Ģimenes centrs būs šī vieta kā sakārtota vide, kurā speciālists pilnībā var sniegt pakalpojumu. Būs gan pašvaldības finansējums, gan pie ilgstošas atbalsta nepieciešamības būs vajadzīgs arī pašu vecāku līdzfinansējums,” skaidro E. Kanaviņa.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Mamma

Jo ātrāk, jo labāk, lai ģimenēm nav jāpārvacas prom no Gulbenes speciālistu nepieejamības dēļ!

pirms mēneša, 2021.03.08 19:41

...

Liekas savādi, ka vairākkārt uzsver bērnus ar dzirdes traucējumiem. Rodas jautājums- tie ir pāris bērniņi vai viņu ir daudz? Vai citu problēmu nav? Kas ir tas, kāpēc mums vajag ģimenes centru- ja skolās ir speciālisti, domē ir psihologi, soc. dienestā ir speciālisti.... Viņi viens otram atņems darbu, jo bērnu skaits samazinās, tas bija par iemeslu skolu apvienošanai.

pirms mēneša, 2021.03.08 21:32

Ambīcijas ir laba lieta, bet tomēr...

Nu bāc, pat Rīgā ir audio logopēdu trūkums, nemaz nerunājot par rehabilitācijas speciālistiem. Kā plāno šādus speciālistu piesaistīt Gulbenei. Var jau sapņot nez ko, bet ir taču jāapzinās reālā situācija.

pirms mēneša, 2021.03.08 21:34

Mamina

Es savus bērnus nemaz nevedisu kas te vēl nenotiks.

pirms mēneša, 2021.03.09 06:10

Gimenes centra izveides iniciatoram

vai mazpilsētā speciālisti spēs ievērot konfidenciālitāti? parasti tā ir problēma vietējiem speciālistiem

pirms mēneša, 2021.03.09 09:18

Tētis

Mīļie cilvēki. To vien dzirdu kā sūdzās par šo un to.
Saprotu, ka liela daļa baidīsies no dažādiem faktoriem un blakus lietām.
Paturiet reizēm savu negatīvo viedokli pie sevis.
Priecajaties, ka Gulbenes novadā domā par ģimenēm. Kads teiks, ka kartējo reizi domā kā iztērēt nodokļu makātāju naudu. Es teiktu, ka tas nav sliktākais variants.

pirms mēneša, 2021.03.09 11:08

...

Novadā iedzīvotāju skaits samazinās. Jau ir speciālisti. Domē darbinieku skaits aug, īpaši izglitības pārvaldē. No kurienes nāks tie speciālisti?- lai sāk strādāt jau pieņemtie. Ar ko nodarbosies tas ģimenes centrs? - darīs skolas, sociālā dienesta, izglītības pārvaldes speciālistu darbu? Lai Kanaviņa izvērtē esošo speciālistu reālo darbu, un ja vajag atlaiž, pieņem jaunus darītājus. Tāpēc jau nav jāveido jauna iestāde, kurai vajadzēs konkurētspējīgas algas.

pirms mēneša, 2021.03.10 11:19

Mamina

No kura laika domes novads,domā par ģimenēm tēti ne viņi domā ka sev algas pielikt.

pirms mēneša, 2021.03.09 18:23

Vietējās ziņas