Grib atjaunot vēsturiskos vārtus 5

Gulbenes novada pašvaldība cer piesaistīt investīcijas pilsētas Sarkanās pils vēsturisko vārtu atjaunošanas tehniskā projekta izstrādei, uzsverot pili ieskaujošā parka vārtu kultūrvēsturisko nozīmi.

Ar šādu ideju pašvaldība startē  Igaunijas – Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmā. Ieceres apstiprināšanas gadījumā pašvaldībai būs jānodrošina tikai 10 procenti jeb 5000 eiro no Gulbenes novadam plānotās kopējās summas - 50 000 eiro. Par to plānots balsot 23.augusta Gulbenes novada domes sēdē.

Pašvaldībā “Dzirkstele” uzzināja, ka iecere ir ieinteresējusi iespējamos sadarbības partnerus. Ja koncepcija gūs akceptu, projekta īstenošanas gaitā iecerēts izveidot arī Gulbenes - Pēterburgas tūrisma maršrutu. Plānots izstrādāt arī kartes tūristiem. Tāpat paredzēta Gulbenes novada dalība starptautiskajās tūrisma izstādēs Tallinā, Rīgā un Sanktpēterburgā 2013. un 2014.gadā.
Pārrobežu sadarbībā pagaidām vēl nav guvusi atbalstu ideja par Sarkanās pils restaurāciju, kam jau ir sagatavots projekts. Darbus bija paredzēts veikt divās kārtās, pirmās kārtas aptuvenās izmaksas tika lēstas  850 000 latu apmērā. Tomēr pašvaldība ideju par šīs pils atjaunošanu neatmet.


Uz Sarkano pili un tās piebūvi paredzēts pārcelt Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzeju, kas šobrīd izvietots Veculbenes muižas oranžērijā. Sarkanās pils telpās ir paredzēts izvietot arī Gulbenes tūrisma un informācijas centru. Pašvaldība iecerējusi restaurēt pils pamatus un fasādi, pārplānot pagrabu, atjaunot ieejas mezglu un logus, visā ēkas daļā nomainīt durvis, kā arī pārplānot telpas un atjaunot pils koka kāpnes, mansardu un durvju ailas. Savukārt pils piebūvi paredzēts nosiltināt, apdarināt ar dekoratīvajām flīzēm, izbūvēt ieejas mezglu, izbūvēt jaunus logus, nomainīt durvis, pārplānot iekštelpas, bet jumta slīpumu veidot analogu Sarkanās pils jumtam, radot papildu izmantojamo platību, kur paredzēts izveidot izstāžu zāli. Plānots pārveidot arī pils torni un rekonstruēt jumtu, kā arī labiekārtot teritoriju un atjaunot inženiertehniskās komunikāciju sistēmas.


Vecgulbenes muižas Sarkanā pils ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Sarkanā pils celta 19.gadsimta otrajā pusē barona Heinriha fon Volfa sievai Marisai. Pils celta no sarkanajiem ķieģeļiem, tādēļ radies nosaukums - Sarkanā pils. Barona mīlestība pret savu sievu bijusi neizmērojama. Tieši viņai parkā pie Sarkanās pils stādīti košumkrūmi, veidotas ziedu kompozīcijas, nereti burta “M” veidā. Parka stūros bijuši veidoti ķieģeļu vārti. Dienvidu uzkalna austrumu pusē no pils atradušies lielie pils vārti. Parka stūrī bijuši vidējie vārti. 1905.gadā pils tika nodedzināta, vēlāk tā tika daļēji atjaunota. Telpu plānojumā notikušas izmaiņas: mainītas starpsienas un durvju ailas. 20.gadsimta divdesmito gadu sākumā pili pārbūvēja, lai to piemērotu skolas vajadzībām. Šodien lielākā daļa pils telpu netiek izmantotas, dažas telpas pašvaldība iznomā.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

vēl optimiste

un kāds novada iedzīvotājiem no tā visa labums?

pirms 8 gadiem, 2012.08.26 16:40

von Vilks

saderam, ka nekad tos vartus neatjaunos, viss tikai tuksas plapas -darbibas imitacijai

pirms 8 gadiem, 2012.08.26 15:54

sen sen

tā īsti nepielec šī trakā vēstures mīlestība. jā bija fon baroniem skaists mīlas stāsts, bet kā ar Annēm, Lizetēm un Aucēm, Pēteriem un Variem? Vai nemīlēja, nesapņoja? Kāpēc tik naidīgi pret PSRS okupāciju un tās palicējiem, un tik sentimentāli pret senākiem imigrantiem (jāteic, ne tiem miermīlīgākajiem). Bet visa starpā mūsu senči tika pazemoti un visai varmācīgā veidā.

Bet, ja jau tik ļoti tos vārtus vajag, varbūt fon atvases varētu "pieslēgt šim projektiņam...

ai, un vēl, varbūt pirms ķieģeļu vešanas tos baltos krustus varētu uzstutēt, jo nopuvuši tie un ieauguši lielā zālē. arī šie ļaudis mīlēja...

pirms 8 gadiem, 2012.08.26 00:18

Vai tomēr beidzot nevajadzētu padomāt par ražosānas uzņē'mumu atjaunošnu!???Cilvēki bēg projām un te ar vēsturiskiem vārteim nebūs līdzēts..

pirms 8 gadiem, 2012.08.23 07:50

Vietējās ziņas