Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Grib uzlabot oranžērijas energoefektivitāti

Vecgulbenes muižas oganžērijas ēkai Gulbenē, Brīvības ielā 10 (kur šobrīd atrodas Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejs), ir cerība tikt pie siltināta jumta, jauniem logiem un durvīm, ventilācijas sistēmas, siltinātām pagrabstāva grīdām un jaunas apkures sistēmas.

To visu ir iecerēts paveikt, ja izdosies veiksmīgi startēt atklātajā konkursā „Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana valsts nozīmes aizsargājamos arhitektūras pieminekļos” un piesaistīt finansējumu no Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta.

31.marta novada domes sēdē deputāti nobalsoja par dalību konkursā. Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums ir paredzēts valsts nozīmes aizsargājamo arhitektūras pieminekļu pārbūvei.

Projekta kopējās plānotās izmaksas ir 315 000 eiro. No tām Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta atbalsts nepārsniegs 85 procentus jeb 267 750 eiro. Paredzētais pašvaldības finansējums ir 15 procenti jeb 47 250 eiro. Deputāti lēma, ka vajadzības gadījumā pašvaldības līdzfinansējums tiks garantēts un tā nodrošināšanai vajadzīgo naudu novada dome aizņemsies no Valsts kases.

Vecgulbenes muižas oranžērija jeb ziemas siltumnīca ir celta 19. gadsimta vidū pēc barona Heinriha fon Volfa pasūtījuma viņa sievai Marisai (Marijai). Tajā audzēti eksotiski augi. Pirmā pasaules kara laikā oranžērija cieta, tādēļ to 20.gadsimta 20.gados pārbūvēja miertiesas vajadzībām. Pēc Otrā pasaules kara te izvietoja Padomju armijas daļu, un oranžērijā bija ēdnīca un karavīru kazarmas. Pēc neatkarības atjaunošanas 20.gadsimta 90.gados šeit notika remontdarbi, bet kopš 2001.gada šeit atrodas Gulbenes vēstures un mākslas muzeja izstāžu zāles, krājums un darba telpas. Ēka pieder vietējai pašvaldībai, oranžērijai ir Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss. 2007.gadā toreizējā Gulbenes pilsētas dome uzņēmējam Elmāram Pituram uz 49 gadiem iznomāja zemes gabalu pie oranžērijas Brīvības ielā 10, lai tur atjaunotu vēsturisko siltumnīcu. 2008.gadā SIA “Baltā pils” ar Ziemeļaustrumu reģionālās lauksaimniecības pārvaldes starpniecību saņēma vairāk nekā 400 000 latu Eiropas Savienības finansējuma atbalstu projektam “Siltumnīcas celtniecība un iekārtu iegāde”. 2009.gadā siltumnīca jau bija uzcelta un sākusi darbu, bet 2010.gada ziemā šā objekta jumts neizturēja sniega smagumu un iebruka. Siltumnīca tā arī vairs neatsāka savu darbību.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas