Grupējumu tur aizdomās par cilvēku ekspluatāciju atkarību profilakses centru aizsegā 71

 Valsts policija šonedēļ ir aizturējusi organizētu grupu astoņu personu sastāvā, kuru tur aizdomās par iespējamu cilvēktirdzniecību - darba ekspluatāciju vairākos atkarību profilakses centros, aģentūru LETA informēja policija.

Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecinot, ka biedrībai bija trīs filiāles dažādās vietās Latvijā, kur no narkotikām un alkohola atkarīgiem cilvēkiem bija piedāvāts saņemt atkarību profilakses programmu, taču tā vietā, lai nodrošinātu ārstniecību, reliģijas ideju aizsegā cietušie tikuši "iesaistīti smagā un ilgstošā piespiedu darbā lauksaimniecībā un mežizstrādē, ar ierobežotām iespējām centrus pamest". Strādniekiem par darbu neko nemaksāja, un lielāko daļu līdzekļu savā starpā sadalīja organizētās grupas dalībnieki, norāda policija.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka policijas redzeslokā nonākušais grupējums saistīts ar biedrību "Neatkarība Balt.". Tā ir izveidojusi palīdzības centrus Balvu novada Lazdukalnā, Tukuma novada Rindzelē un Ogres novada Lauberē.

Pirmdien Lauberē policija ir aizvedusi visus šajā centrā dzīvojošos cilvēkus. Kā zināja teikt vietējie iedzīvotāji, cilvēki, kuri dzīvoja šajā centrā, katru rītu ar autobusu vesti uz darbu. Viņi dzīvojuši ļoti noslēgtu dzīvesveidu. Visi iemītnieki izvesti arī no centra Rindzelē, un šonedēļ tas ir slēgts.

Ar "Neatkarība Balt." pārstāvjiem aģentūrai LETA nav izdevies sazināties, jo publiski pieejami mobilo tālruņu numuri vairs neeksistē vai ir izslēgti.

Biedrība "Neatkarība Balt.", izmantojot atkarību gūstā nonākušu personu ievainojamību, vairākus gadus piespiedu kārtā nostrādināja šīs personas fiziski smagā un ilgstošā lauku un mežizstrādes darbā, preses konferencē apstiprināja Valsts policijas (VP) priekšnieka vietnieks, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Viņš atklāja, ka šonedēļ tika aizturēts iespējamais grupas līderis un viņa līdzdalībnieki. Biedrībai bija trīs filiāles dažādās vietās Latvijā, kur no narkotikām un alkohola atkarīgiem cilvēkiem bija piedāvāts saņemt atkarību profilakses programmu, taču tās vietā reliģijas ideju aizsegā cilvēki tika iesaistīti smagā un ilgstošā piespiedu darbā lauksaimniecībā un mežizstrādē.

Policijas operācijas laikā šā gada 13.jūlijā laikā konstatēts, ka centros uzturējās kopumā 105 cilvēki. Upuri bija izmitināti antisanitārās telpās ar ierobežotām iespējām centrus pamest. Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka strādniekiem par darbu neko nemaksāja, taču lielāko daļu nopelnīto līdzekļu savā starpā sadalīja organizētās grupas dalībnieki. Kratīšanu laikā atsavināti vairāk nekā 140 000 eiro un trīs apvidus klases automašīnas.

Iepriekš plānotas operācijas laikā šā gada 13.jūlijā VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes amatpersonas sadarbībā ar Speciālā uzdevuma bataljona likumsargiem saistībā ar iespējamu darba ekspluatāciju palīdzības centros atkarīgiem cilvēkiem "Neatkarība Balt." un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju aizturēja organizētu grupu astoņu personu sastāvā, tostarp grupas līderi un viņa iespējamos līdzdalībniekus.

Kriminālprocesā iegūta informācija, ka reliģiskās konfesijas aizsegā vairāku gadu garumā personas, apvienojoties organizētā grupā ar noteiktu lomu sadali, bija izveidojušas biedrību ar filiālēm vairākās vietās Latvijā, kā biedrības mērķi norādot palīdzību personām atbrīvoties no narkotiku un alkohola atkarības. Policijas rīcībā esošā pašreizējā informācija ļauj izvirzīt pieņēmumu, ka, slēpjoties zem šī cēlā mērķa, organizētās grupas pārstāvji, izmantojot personu ievainojamību, nostrādināja viņus fiziski smagā un ilgstošā lauku un mežistrādes darbā.

Biedrība visbiežāk šos atkarīgos cilvēkus uzrunāja uz ielām un meklēja caur draudzes locekļiem, daži tur nonāca arī pēc savu tuvinieku ieteikuma. Viņu vidū bija cilvēki ar narkotiku un alkohola atkarībām, ka arī garīgiem traucējumiem. Nonākot biedrības centros, cilvēkiem obligāti bija jāparaksta līgums, kurā tika atrunāta iekšējā kārtība un pienākumi. Personām bija jānodod savi sakaru līdzekļi un personu apliecinošie dokumenti centru vadībai.

Policijai ir aizdomas, ka centros cilvēki atradās stingrā uzraudzībā un viņiem bija stingri noteikts dienas režīms. Kriminālprocesā iegūtā informācija liecina, ka cilvēkiem bija jāstrādā sešas dienas nedēļā no deviņām līdz desmit stundām, un šādi nosacījumi tika pamatoti ar "darba terapiju". Ja kāds nespēja izpildīt darba normu, tika veiktas profilaktiskas pārrunas un neizdarītais bija jāatstrādā svētdienā saimniecības darbos centrā.

Sākotnēji cilvēkiem bija iespēja sazināties ar saviem tuviniekiem tikai caur centra vadību. Vēlāk atsevišķiem cilvēkiem, kas bija ieguvuši centra vadības uzticību, bija iespēja arī personiski sazināties ar tuviniekiem. Izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka kvalificēta medicīnas aprūpe centros nebija pieejama, to veica ar pašārstēšanos. Vienīgi smagākajos gadījumos tika izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Iemītniekiem tika nodrošinātas trīs ēdienreizes dienā, taču to devas, iespējams, neatbilda smagā darba un dzīves apstākļiem. Tāpat iemītniekiem tika nodrošināta gultasvieta un iespēja nomazgāties. No darba brīvajā laikā vajadzēja nodoties lūgšanām. Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka par padarīto darbu upuri nekādu atlīdzību nesaņēma, organizatori visu iegūto naudu atbilstoši iekšējai hierarhijai sadalīja savā starpā.

Lai slēptu patiesos ieņēmumus, centra vadība un viņiem pietuvinātie cilvēki reģistrējās kā individuālie komersanti un slēdza līgumus vai mutiskas vienošanās ar zemnieku saimniecībām vai citiem darba devējiem par atsevišķu darbu veikšanu. Daļu samaksas norunāja veikt ar pārskaitījumu, bet daļu - skaidrā naudā. Biedrības kontā tika ieskaitīti tikai tie līdzekļi, kas bija nepieciešami centru formālai uzturēšanai.

Šo centru klientiem bija ierobežotas iespējas pamest savu uzturēšanos vietu. Policijai ir zināmi gadījumi, kad strādniekus, kas bija izbēguši no centriem, noziedzīgās grupas dalībnieki meklēja un centās panākt viņu atgriešanos.

Pēc policijas rīcībā esošās informācijas, organizēto grupu vadīja tās līderis - Krievijas valstspiederīgais, kuram ir legāla uzturēšanās atļauja Latvijā. Visus rīkojumus viņš deva personīgi, nekur neiesaistoties. Iespējams, līderis arī guva vislielāko peļņu no cilvēku paverdzināšanas. Persona, kura ieņēma līdera "labās rokas" statusu, uzturēja sakarus ar centru vadītājiem un nodeva tiem līdera norādījumus, koordinēja savervēto cilvēku nonākšanu centros. Nākamie pēc statusa bija trīs centru vadītāji, kuri ar palīgiem un brigadieriem organizēja iekšējo kārtību.

Iepriekš minētā biedrība policijas redzeslokā nonāca 2018.gada rudenī. Tika veiktas pārbaudes centros, taču tobrīd neizdevās iegūt pietiekamu pierādījumu kopumu, lai varētu celt apsūdzību. Pēc šīm pārbaudēm centros nedaudz uzlabojās dzīves apstākļi, taču organizētās grupas dalībnieki kļuva daudz piesardzīgāki. Šī izmeklēšana un cita iegūtā informācija bija par pamatu 2020.gadā sākt kriminālprocesu un veikt jau plašāku izmeklēšanu par visiem biedrības centriem.

Informācija biedrības mājaslapā liecina, ka biedrība sāka savu darbību 2007.gada 3.septembrī, kad tika atvērts pirmais palīdzības centrs atkarīgajiem.

"Veiksmīgas atbrīvošanās no jebkuras atkarības pamatā ir kristīgā ticība. Mēs ticam, ka katrs cilvēks, kurš pieņem lēmumu izmainīt savu dzīvi, var iegūt brīvību no atkarības. Atjaunošanās process ilgst vismaz vienu gadu," darbības ideju apraksta biedrība.

Centros pastāvot "savi iekšējie likumi un noteikumi, kuriem pakļaujas pilnīgi visi". Saskaņā ar biedrības pausto, dienas kārtībā tiek paredzēts viss, sākot ar nodarbībām ar centra darbiniekiem, beidzot ar kopīgu darbu, sakopjot un labiekārtojot centru. Tiek atvēlēts laiks arī filmām, sporta nodarbībām un pastaigām. Kāds no aģentūras LETA aptaujātajiem avotiem stāstīja, ka filiāles vadība savulaik izteikusies, ka centrā tiek izmantota "darba terapija".

Pērnā gada finanšu pārskatā biedrības vadība raksta, ka centros atrodas vairāk nekā 100 cilvēku, kuri saņem bezmaksas palīdzību, lai atbrīvotos no alkohola vai narkotiskās atkarības. Galvenokārt nepieciešamie izdevumi klientu uzturēšanai un rehabilitācijas centru darbības nodrošināšanai tiek segti no biedrības saimnieciskās darbības ienākumiem. Centri darbojas saskaņā ar terapeitisko komūnu principiem, nodrošinot savu pastāvēšanu galvenokārt no saimnieciskajā darbībā gūtajiem ienākumiem.

"Katrs klients, atrodoties palīdzības centrā, piekrīt uz laiku piedalīties darba terapijā, kas vērsta uz darba iemaņu atjaunošanu un nodarbinātības veicināšanu, un stāties darba attiecībās, veicot darbu ārpus centra teritorijas, ko apliecina, parakstoties līgumā par palīdzības sniegšanu," pausts gada pārskatā.

Nopelnītie naudas līdzekļi tiek izlietoti centra saimnieciskajām vajadzībām tā uzturēšanai un darbības nodrošināšanai - pārtikai, saimnieciskajām precēm, apģērbam, komunālajiem maksājumiem un citiem mērķiem.

Biedrība ir noslēgusi līgumu ar vairākiem uzņēmumiem, kuros strādā centru klienti. SIA "Brīvzemnieki-Melior" bija nepieciešams pārlikt līgumā norādīto kūdras gabalu apjomu no vienas vagas uz otru. SIA "Stende Forest" un SIA "MM Kvartāls" centru iemītnieki stādījuši koku stādiņus, bet SIA "Dimdini Agro" veikuši dārzeņu novākšanu un pirmapstrādi.

No 2013.gada septembra līdz 2015.gada decembrim ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un valsts finansiālu atbalstu biedrība īstenoja projektu "Biedrības "Neatkarība Balt." darbības attīstība atkarīgo un līdzatkarīgo personu dzīves kvalitātes uzlabošanā Latvijā". Savukārt 2017.gadā policijas Balvu iecirknī likumsargi biedrībai izteica pateicību par sadarbību, jo, pateicoties centra darbībai, tika atrasti vairāk nekā desmit meklēšanā izsludināti cilvēki.

"Firmas.lv" dati liecina, ka biedrības valdes loceklis ir Vjačeslavs Vahruševs. Līdz 2020.gadam valdē bija arī Kristiāna Vahruševa.

Biedrības apgrozījums pērn ir bijis 112 742 eiro, bet peļņa 783 eiro.

Pievieno komentāru

Komentāri 71

.

Es īsti nesaprotu. Tas taču nenotika vienu dienu. VID, darba inspekcija un tamlīdzīgās novada iestādes neko neredzēja? Vai šajos uzņēmumos neviena pārbaude nekad nav bijusi?

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.16 16:11

da

pārbaudītājs Jencītis tagad sēž deputātos vot tā tās pārbaudes notiek

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 13:06

?

Bet kā vainīgais Kāposts var sēdēt domē?

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 13:46

kā pasakā

Tādā valstī dzīvojam - var nemaksāt nodokļus, var būt deputāts vadīt domi. Brīnumu lauks!

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 09:24

Lizums

Lizumā jau sen klīda baumas par iepriekšējo Dimdiņir vadītaju kā sektantu. Pie baznīcas nebiju dzirdējusi, ka tantes runātu par paverdzināšanu,... ārprāc

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.16 16:25

Xxl

Nelegālais

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.16 16:46

fui

Pretīgi iedomāties ka esmu ēdis dimdiņu produkciju ko ir bomži narkomāni gatavojuši

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 10:09

Vai vai

Lai veiktu dārzeņu pirmsapstrādi sanitārā grāmatiņa nav vajadzīga! Interesanti, ko mēs apēdam? Kur VID skatās no 2007 gada........ darba inspekcija un citas cienijamas kundzes un kungu... krauklītis un ....

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.16 16:44

jorix

Redz kā viss nostājas savās vietās. Vai pa velti padsmit gadus atpakaļ kāposts pirmais gāja cauri visai pilsētai ar karogu pa priekšu Jaunās paaudzes sabantujā? Un vai vispār bez veriem viņš būtu ticis par miljonāru?

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.16 19:57

...

Gulbenes dome pirms gadiem bij piešķīrusi autobusu jaukajai paaudzei laikam jau strādniekus vest uz lauku.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 11:32

sveiciens domei

man jau no paša sākuma likās, ka kāpostvecis nav labs cilvēks. Agrāk vai vēlāk, viss nāk gaismā. Runā jau, ka nauda nesmird, bet šoreiz smird pamatīgi. Atveriet domē logus, izvēdiniet reiz šo zzs nelabo smaku!

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 09:20

iedzīvotājs

kaposts ir jatiesā par vergu darba izmantošanu

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.16 20:00

jop

butu janodod cietuso rokas,lai to nelieti tiesa...

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 13:53

Inta

Tādas lietas notiek kad labi cilvēki piever acis,sak tas jau nekas,tas te blakus,ne ar mani. Dzirkstelei prasītos uzrunāt vairāk cilvēku-noskaidrot kaut baumas,jo tās nemēdz būt bez uguns.
Tāpat Dimdiņu vadībai būtu jādod skaidrojhms,kāpēc tieši Dimdiņos šie cilvēki strādā,ne citos novada uzņēmumos,cik tam ir saistība ar Audziša kunga ticību un iesaisti šajā organizācijā.
Bet pret šādu uzņēmumu produktu vajag izturēties ar skepsi.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 08:38

!

Kāpostam ir jāsēž cietumā!

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 10:32

Ha

Kādas vēl baumas, jau pirms 8 gadiem bija zināms par šīs biedrības izdarībām. Tik atbildīgās instances kaut kā pievēra acis.
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/pacientu-pamet-celmala-iespejams-aprupetaji-saistiti-ar-sektu.a67858/

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 11:10

...

Kā tad Atis Jencītis darba inspekcijas inspektors sēdēs par deputātu tagad ? Noziedzīgais grupējums pārņēmis pašvaldību.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 11:09

Ha ha ha

Sēdēs mierīgi! Tā pat kā tā būtne no Lizuma!

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 22:01

šausmas

Kā tagad lai cilvēki jūtas Gulbenē zinot ka te visu kontrolē noziedzīgs grupējums jaunā paaudze kuriem ir savi deputāti un visa pašvaldība pakļauta

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 14:15

Otkats

Plencītis un citi iespējams arī šajā shēmā dabūjuši otkatus

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 15:08

Podkats

Visvairāk atrāva prievīšu partija ar pelēko kardinālu un robiņu kapteini!

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 22:03

Ok

PVD pirms braukšanas uz "Dimdiniem" dod viņiem ziņu, lai uz viņu atbraukšanai viss būtu kā vajag! ....!!!!

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 21:47

Santabarbara

Ja var izlikt Jaungulbenē sludekli, kur meklē darbiniekus lizumā, ar algu 3.50 brutto, bez transporta un dzīvošanas, tad man liekas, ka kāds tur toč ir kokaīnu nošnaucies...un, ja tāds ujobaks strādā domē...nu c'mon

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 21:50

Doma

Vajag Jencitim un Audzi'sam nolikt deputata mandatu! Par to vajag iestaties veletajiem!

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 22:02

Pēteris

Tu jau gribētu gan, lai varētu turpināt nekontrolējami zagt

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 22:05

iedzīvotājs

Kāposts nemaksā algu un tādā veidā ari nodokļi netiek maksāti, kā ir pieļaujama situācija ka bijušais priekšsēdētājs tagad deputāts ir iesmērējies tādā ķezā. Gulbenes domei ir jāreaģē !!!

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 22:17

ētikas komisija

visus deputātus, kas strādā vai strādāja dimdiņos uz ētikas komisiju

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 23:59

kāda nu tur

ētika, tas ir krimināls, kam paredzēts attiecīgs sods, ētika, tik tāda rīkstes vicināšana...

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 04:46

kur mēs ejam

Tas nodokļu zaglis sēž finanšu komitejā nu nav ko tiekt

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.17 22:24

ne jūsu ceļa gājējs

Drīkst painteresēties, kur sēž deputāte, kura dzīvo turpat? Atkal strausa politika? Neko nezinu, neko neredzu. Tā gadu desmitiem. Ka tikai amats un krēsls zem dupša.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 00:08

nju,nju

Vispār elementāri - pērk pakalpojumu ( strādnieku darbu) un citas firmas, un tas nav aizliegts. Bet šajā gadījumā no biedrības, kas jau ir aizdomīgi ....un atrunāties, ka neko nezinu, kā tie partneri norēķinās ar darbiniekiem utt... neiztur kritiku.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 09:55

sd

Bail pa Gulbeni naktī staigāt nezini kad tev iedurs narkotikas uz aizvedīs uz kāpostu lauku strādāt

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 09:30

:)

Pieļauju, ka shēma tā arī darbojas - dīleri ražo atkarīgos, pestītāji atbrīvo no laicīgās kustamās un nekustamās mantas, brigadieri liek pie darba. Kad cukurs ar raugu saticies, aplis ir noslēdzies. Sargāsim sevi un savus tuvos no šādām shēmām!

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 11:47

Temīda

Atlaist domi, visus pie kriminālatbildības.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 09:38

Temīda

Atlaist domi, uzsākt kriminālvajāšanu.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 09:41

Temīda 2

Varbūt uzreiz visus nošaut? Ātri, fiksi un viss bumbās

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 10:44

oi oi

Muļķis, vai izliecies?

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 11:08

Zigis

Bail pat iedomāties kādus teterkāpostus par mutes palaišanu iesaistītajiem piesolījis shēmas galvenais režisors. Būtu labāk, ja "evanģēlisti" un viņu līdzzinātāji prastos un paši noņemtu no sevis publiskas personas statusu. Tauta viņus ievēlēja labticīgi, neko nezinot par notikušo. Tagad, kad tas celts gaismā, goda lieta būtu pašiem atkāpties no publiskās varas. Visiem. Līdz izmeklēšanas beigām sāku šaubīties par šo tēlu spriestspēju.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 11:06

nu piedodiet

kur ir gods un kur ir kāposts, divas pasaules, kuras nekad nesaskaras

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 14:07

D

Visdrausmīgākais, ka ltv intervijā Dimdiņi Agro pārstāvis naturāli mīmikā smīn, kad žurnāliste uzdod jautājumus. Pretīgi skatīties. Tagad jau skaidrs, ka visi cienā dziesmā dziedās, ka neko nezināja. Kauns un negods šīm firmām.

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 11:13

:)

Ja Lemerga shēmas varēja atšķetināt, tad šito jau nu kā divus pirkstiņus. Lai tik gvelž niekus, jo arestē cilvēkus pie jau pietiekami pamatīgas pierādījumu bāzes. Šitie naivuļi pat nenojauš cik daudz par viņu shēmu jau zināms. Un stulbs ir ta, kurš iedomājas, ka kešs nav izsekojams tāpat kā cipariskā nauda:)

pirms 2 mēnešiem, 2021.07.18 11:24

Vietējās ziņas