Gulbenē atceras Otrajā pasaules karā kritušos 3

Kā vienmēr, arī šogad maijā divas dienas tika pieminēti Otrā pasaules kara upuri. Gulbenes Brāļu kapos ziedi un sveces sagūla jau 8.maijā. Nākamajā dienā šis klājums vēl tika papildināts. “Dzirkstelei” to apstiprina gulbeniete Gaļina Slišāne.

Kopā ar vīru 8.maijā viņa devusies uz Brāļu kapiem iedegt sveces un redzējusi – jau nolikti ziedi. Viņa uzskata, ka tas noticis ar pašvaldības ziņu, un vērtē to tikai un vienīgi pozitīvi. Taču datums, kurā viņa pati un daudzi citi piemin Otrā pasaules kara upurus, tomēr ir 9.maijs. Šajā dienā viņa atkal gāja uz Brāļu kapiem, līdzi nesdama ziedus.

“Dzirkstele” novēroja, ka svētdien, 9.maijā, pusdienlaikā cilvēki Gulbenē gāja uz piemiņas vietu, nolika ziedus, iededza sveces. Tie, kuri tur bija pulksten 12.00, varēja noklausīties pareizticīgo Tēva Georgija aizlūgumu. Viņš ir arī Stāmerienas pareizticīgo draudzes garīdznieks.

Daži klātesošie Brāļu kapos, kā novēroja “Dzirkstele”, bija sejas maskās, tomēr vairākums uzskatīja, ka brīvā dabā tas nav nepieciešams. Brāļu kapu teritorijas malā divas policistes sekoja līdzi notiekošajam. Starp klātesošajiem nebija kara veterānu.

G.Slišāne laikrakstam teica – divi oficiāli zināmie padomju armijas kara veterāni ir vecāki par 90 gadiem. Viņa ir sarūpējusi šiem cilvēkiem dāvanas – augļus, ziedus, ko ar bērnu starpniecību nodevusi viņiem. G.Slišāne skaidroja, ka pienākumu rūpēties par kara veterāniem viņa saņēmusi mantojumā no Semjona Levitasa, viņam aizejot mūžībā pirms pieciem gadiem.

Aptaujātie Brāļu kapu apmeklētāji slavēja “Dzirkstelei” šīs teritorijas sakoptību. Vienīgi kārtējo reizi bija runas par nepieciešamību mazgāt apsūnojušos pieminekļus, jo Krievijas vēstniecība taču maksā par teritorijas uzturēšanu. Bija arī kritiski vārdi pašvaldības adresē par nepieciešamību izvietot bioloģisko tualeti pieguļošajā Spārītes parkā. Tas, kā domā iedzīvotāji, veicinātu civilizētu attieksmi un rīcību.

1968.gadā Gulbenē, Spārītes parka malā, tika izveidoti Otrā pasaules kara padomju karavīru Brāļu kapi, kur pārapbedīti apmēram 200 padomju armijas karavīri, kuri krituši visa Gulbenes rajona teritorijā. Brāļu kapu skulpturālā ansambļa autors ir arhitekts G.Barkāns.


Pievieno komentāru

Komentāri 3

Măris

Uzvărdi un vărdi uz akmens plăksnēm nav salasămi.Tos jau arī varēja atjaunot.

pirms 4 mēnešiem, 2021.05.11 13:18

Āris

Uzsauc naudiņu, atjaunos. Domāji tas jādara par nodokļu maksātāju naudu?!

pirms 4 mēnešiem, 2021.05.11 13:57

Dome

Prieks tur bija skaisti,kaut kas izrāva no dzīves rutīnas un Covid šova.Tik tur vajadzētu sakopt.Es labprāt piedalītos ja rīkotu kadu talku.

pirms 4 mēnešiem, 2021.05.11 19:27

Vietējās ziņas