Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gulbenē – augstas īres maksas 5

Īpašniekiem, uzturot augstas īres maksas, uzņēmēji meklē citas alternatīvas, kā izdzīvot. Kāds cenšas sameklēt lētākas telpas, cits savukārt nevis gaida, kad pircējs ienāks pie viņa veikalā, bet dodas pats pie pircēja. Uzņēmēji saka, ka Gulbenē esot vietas, kur par vienu kvadrātmetru prasa pat līdz desmit latiem lielu īres naudu.

Laikam grib nogremdēt Kāda Gulbenes uzņēmēja pauž savu sašutumu, ka šajos laikos īres maksu, kura jau tā nav maza, vēl paaugstina.

 

"Ir sajūta, ka speciāli grib nogremdēt uzņēmējus, kas cīnās un vienam vai diviem cilvēkiem vēl dod darbu. Lielākā daļa ienākumu ir jāatdod par īri un jānomaksā nodokļi. Esmu dzirdējusi, ka šobrīd Rīgā pat ir atrodamas zemākas īres maksas nekā Gulbenē, jo lielpilsētā var atrast telpas, kuras izīrē par 5 eiro kvadrātmetrā," stāsta uzņēmēja.


Viņa uzskata, ka šobrīd maksimums būtu par vienu kvadrātmetru maksāt divus latus. Pirms četriem pieciem gadiem summa varētu būt bijusi arī lielāka.

 

"Lai normāli dzīvotu, tad kvadrātmetrs varētu maksāt no 1,5 līdz 1,8 latiem," saka uzņēmēja.


Viņa spriež, ka, iespējams, lielās īres maksas ir tāpēc, ka visi grib pelnīt.

 

"Varbūt telpu saimnieki domā, ja esmu uzņēmēja, tad man ir lieli ienākumi. Bet maksāt 500 latus par īri, tas vairs nav reāli. Patiesībā ir mēneši, kad strādāju pilnīgi par velti," stāsta sieviete.


Viņa pašlaik meklē jaunas, lētākas savai uzņēmējdarbībai piemērotas telpas, bet arī tās atrast nav vienkārši. Piedāvājumi ir īrēt telpas 2.stāvā, bet tas neesot labākais variants, savukārt atrast telpas 1.stāvā ir grūti.


Savukārt cita uzņēmēja, kuras lauciņš ir apavu un apģērbu tirdzniecība, uzskata, ja prot ar pircēju strādāt, tad nopelnīt var un arī īri nomaksāt var. Viņa par vienu kvadrātmetru telpu īres maksā sešus latus. Problēma esot atrast atbilstošu vietu tirgošanai.

 

Dodas izbraukumu tirdzniecībā

Gulbeniete Jolanta Šķirpāne, kura realizēja savu biznesa ideju un pirms nepilniem diviem gadiem atvēra Latvijā ražotu apģērbu veikalu "Akvelīna", augstās īres maksas dēļ tagad strādā nevis telpās, bet dodas izbraukumos.

 

"Īres maksas ir lielas, un mazam uzņēmējam tās pavilkt ir ļoti grūti, īpaši ziemas laikā, tāpēc izlēmu braukt uz visiem iespējamiem gadatirgiem 170 kilometru rādiusā un tur pircējiem piedāvāt savu preci. Un neiet nemaz tik slikti. Protams, ir nepieciešams iegādāties degvielu, bet tāpat tas ir izdevīgāk nekā maksāt augsto īres maksu. Ja būtu cilvēku plūsma un pirktspēja, tad problēmu nomaksāt īres maksu nebūtu," atzīst J.Šķirpāne.


Viņa piekrīt citiem, ka atrast piemērotas telpas veikalam centrā un lai tās būtu 1.stāvā ir gandrīz neiespējami.

 

Paliek arī parādā

Nekustamā īpašuma saimniece Līga Vītola, kura arī izīrē telpas uzņēmējiem, atzīst, ka īpašumos, kas atrodas pilsētas centrā, īres maksas ir diezgan augstas.

 

"Bet, ja ņem vērā augstās apsaimniekošanas maksas, tad līdz ar to izdevumi mums ir lielāki un īres maksas nevaram nolaist zemākas. Pilsētā principā īres cena ir apmēram vienāda," saka L.Vītola.

Viņa stāsta, ka atšķirībā no uzņēmējdarbības var just, kuri ir mēneši, kad uzņēmējiem iet labāk un kad sliktāk.

 

"Ir, kad cilvēki spēj tekoši samaksāt par īri, bet ir, kad nevar samaksāt trīs mēnešus, tad parāds ievelkas, bet, kad sāk iet labāk, tad parādu nomaksā. Bet tas ir saprotams, runājams un apspriežams," saka L.Vītola.

 

Ir jābūt elastīgam

"Latio vērtētāji & konsultanti Vidzemē" pārstāvis Jānis Biernis "Dzirkstelei" saka, ka īres maksai ir jābūt proporcionālai tai videi, kurā dzīvo. Kamēr veikals neslēdzas ciet un nemaina atrašanās vietu, tikmēr viss ir kārtībā.

 

"Iespējams, ēkas īpašnieks ir ieguldījis ēkas inovācijā - mainījis logus, durvis, paņēmis kredītu bankā un kredīts neļauj viņam samazināt īres maksu, jo īpašnieks pats neies piemaksāt. Bet ja īpašnieks būs elastīgs un gudrs, viņš reaģēs uz tirgus izmaiņām, ja varēs, tad nolaidīs īres maksu. Ja īpašnieks nav elastīgs, tad nomniekam ir kaut kas jāmaina," saka J.Biernis.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

piedāvā

...piedāvā telpas centrā par 3,50.....kādu interesē?

pirms 8 gadiem, 2011.10.20 14:53

joki

Vai visi telpu/ dzīvokļu īpašnieki maksā nodoklīšus par ieņēmumiem no telpu izīrēšanas? Šodien jau jāpriecājas, ja dabū izīrēt kādam dzīvokli par komunālo maksājumu tiesu. Cilvēku pirktspēja un skaits samazinās. Nāksies vien arī komercplatībām nolaist cenas, ja gribēs, ka kāds tur vispār darbojas.

pirms 8 gadiem, 2011.10.20 13:40

333

Mums te viss desmitreiz dargaks, ne tikai ires maksa, bet malka, udens, atkritumi un t.t. Uz ko tik cenu nepacelsi, lai tik pasam nestradat.

pirms 8 gadiem, 2011.10.20 11:52

vau

pilnigi nekompetents raksts ,rakstitājam pilnigi nav nekādas sajēgas par ires biznesu.Uz kādas informācijas veidots raksta virsraksts.Katrai telpai ir sava vērtiba,kur atrodās,kādā stāvoklī,no ta arī veidojas īres cena.

pirms 8 gadiem, 2011.10.20 11:00

kukū

Gulbenes īpašumu īpašnieki ir sevišķi rijīgi arī dzīvokļu īres maksas ir fantastika, bet nu uz ielas nepaliksi sakod zobus visu nomaksā un tad domā -kārtējie un vienīgie kartupeļi vakariņās..... Rīgas īres maksas reizēm tiešām ir zemākas...

pirms 8 gadiem, 2011.10.20 09:10

Vietējās ziņas