Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gulbenē nemēra radiāciju

Personālā ierīce radiācijas mērīšanai maksā vairākus simtus latu
Arī Gulbenē cilvēki sāk interesēties, vai var un kur var privātpersonas iegādāties radiācijas elektroniskās mērierīces - dozimetrus. Nekā nelikumīga šādā vēlmē nav. Vienīgi jārēķinās, ka kvalitatīvs dozimetrs maksā tikpat, cik daudzmaz labs mūsdienīgs televizors vai datora komplekts.

"Dzirkstele" noskaidroja, ka novadā nevienā tirdzniecības vietā šāda piedāvājuma nav. Atliek tikai pavaicāt, lai redzētu platu smaidu, kas liecina par nenopietnu attieksmi pret klientu vēlmēm. Toties izmantot iespējams ārzemju interneta veikalu pakalpojumus, kur radiācijas mērierīču cena svārstās no dažiem desmitiem līdz vairākiem simtiem un pat tūkstošiem latu.  

Glābējiem Gulbenē nav dozimetru

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Gulbenes daļas komandieris Vijārs Griķis stāsta, ka Gulbenes ugunsdzēsējiem nav radiācijas mērierīču, tādas esot kolēģiem pierobežā, piemēram, Daugavpilī. Kā noskaidroja "Dzirkstele", Gulbenē radiāciju mēra vienīgi metāllūžņu uzpirkšanas punktos.

SIA "Dozimetrs" valdes loceklis Dzintars Zariņš, kura pārstāvētā firma nodarbojas ar radiācijas mērierīču tirdzniecību Latvijā, "Dzirkstelei" saka: "Slikti, ka Gulbenes glābējiem nav dozimetra. Vai viņi būs gatavi darbam ārkārtas situācijā?"

 

D.Zariņš atzīst, ka līdz šim viņa pārstāvētās firmas pakalpojumus Latvijā izmantoja galvenokārt tie, kuru profesionālā darbība saistīta ar radiācijas līmeņa mērīšanu. Tie ir metāllūžņu savācēji un pārstrādātāji, veselības aizsardzības jomas speciālisti, valsts drošības, militāro un robežsardzes dienestu pārstāvji. Līdz šim dozimetrs Latvijā nebija plaši pieprasīts produkts, atzīst D.Zariņš, taču tagad situācija ir krasi mainījusies.

 

Arī agrāk SIA "Dozimetrs" klienti bija gan juridiskās, gan privātpersonas. Taču tagad izteikti privātpersonas interesējoties par iespēju iegādāties radiācijas līmeņa mērierīces. Sevišķi tie, kas dodas izbraukumos uz radiācijas apdraudētiem reģioniem. Tāpat ir interese par mērierīcēm, kas ļauj ne tikai noteikt radiācijas fonu, bet arī uzkrāto kaitīgā starojuma daudzumu.

 

SIA "Dozimetrs" klientiem piedāvā tikai no kvalitatīviem komponentiem gatavotus dozimetrus, kuru mērījumi ir samērā ticami. Tie ir Vācijas, Anglijas un ASV ražojumi. Lētākais dozimetras maksā 450 latus.

 

"Par lētu naudu nopērkamās mērierīces bieži vien ir tikai kā spēļmantiņas, kuras daudzmaz precīzu mērījumu uzrādīs, tikai pie Fukušimas reaktora," saka D.Zariņš.

 

Radiācijas līmeni kontrolē Balvos

Latvijā automātiska radiācijas kontrole notiek 16 stacijās, no tām Gulbenei tuvākās atrodas Balvos, Madonā un Rēzeknē. Šo staciju darbību nodrošina SIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs". Aktuālo informāciju par radiācijas līmeni Latvijā internetā var lasīt mājas lapā "www.dozimetrs.lv". Interesantu informāciju par Latvijai tuvākajām atomelektrostacijām un nosacījumiem (laiku un vēja virzienu), kad katastrofa kādā no tām var sasniegt mūs, varam lasīt mājas lapā www.neogeo.lv.

 

Saskaņā ar oficiālo informāciju Fukušimas atomelektrostacijas katastrofa, kura zemestrīces dēļ vēršas plašumā kopš 11.marta, ir sasniegusi pašu augstāko - septīto - bīstamības pakāpi. Līdz šim šāda avārija cilvēces vēsturē ir tikai viena - Černobiļas atomelektrostacijas avārija 1986.gadā.


Lai arī šobrīd nav zināms, ka Fukušimas radiācija varētu apdraudēt Latviju, šobrīd arī šeit tāpat citur pasaulē cilvēki vēlas paši pārliecināties, ka vide ir nekaitīga.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas