Gulbenes ģimnāzijā – izstāde “Skolai 80”

1928. gadā celtā Gulbenes valsts komercskola un arodskola neapšaubāmi ir skaistākā ēka Skolas ielā, un jau astoņus gadu desmitus tā kalpojusi par ļoti daudzu gulbeniešu otrajām mājām.

"Izstāde "SKOLAI 80" galvenokārt atspoguļo tagadējās Gulbenes ģimnāzijas ēkas vēsturi, sniedz nelielu ieskatu skolas dzīvē dažādos laikos. Tā ar fotogrāfiju, dokumentu un aprakstu palīdzību izveidota uz 6 planšetēm," informē Gulbenes vēstures un mākslas muzeja vēstures nodaļas vadītājs Anatolijs Savickis.


A.Savickis stāsta, ka jaunas skolas ēkas nepieciešamību Vecgulbenē (tagad Gulbene) noteica tas, ka 1926. gada 15. septembrī savas durvis vēra Valsts Vecgulbenes Arodu Skola ar mehānikas un tirdzniecības-kooperācijas nodaļām.

 

"Tā bija pirmā vidējā mācību iestāde plašā apkārtnē, bet šīs skolas vajadzībām piemērotu telpu Vecgulbenes miestā nebija," norāda vēsturnieks.


Trīs izstādes planšetes atspoguļo jaunās skolas ēkas pamatakmens ielikšanu un celtniecību, skolu un dzīvi tajā 1930-tajos gados, kā arī skolas ēkas veiksmīgi pārdzīvoto kara laiku.


"Izstādē parādīts, kā padomju okupācijas laiks skolas ēkas izskatā atstājis savas iezīmes. Piemēram, skolas mehānisko darbnīcu daļā ierīkoja klases un uzbūvēja otro stāvu, turklāt blakus jau esošajai skolai 1962. gadā pabeidza jaunas skolas ēkas celtniecību. Izmaiņas skolas dzīvē šajā laikā bija jūtamas ļoti spēcīgi," skaidro muzeja speciālists.


A.Savickis piebilst, ka noslēguma planšete sākas ar 1995. gadu, kad I.Blankenburga projektēto ēku sāka izmantot jaunizveidotā Gulbenes ģimnāzija. Skolas ēkā atgriezās patstāvīga skola, tika veikta ēkas renovācija, atjaunota karogu svētku tradīcija.


Izstāde veidota balstoties uz Gulbenes Vēstures un mākslas muzeja krājumu, kā arī Latvijas Valsts vēstures arhīva fondiem, Gulbenes Ģimnāzijas bibliotēkas un Gulbenes vidusskolas bibliotēkas materiāliem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas