Gulbenes novadā ļoti daudzi lauki ir ar sniega pelējumu

Šogad lauksaimnieki beidzot pieredzēja kārtīgu ziemu, un nu var sākt vērtēt tās ietekmi. Izsalšana ziemāju laukos nav novērota, toties labi sacerojušajos tīrumos vērojams sniega pelējums, kas parasti sastopams ziemās ar biezu sniega kārtu un nesasalušu augsnes virskārtu, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu apkopotā informācija.

Augu veģetācija pašlaik atsākusies vien jūras piekrastē Kurzemē, bet citviet valstī augi vēl nemostas, tādēļ LLKC augkopji aicina saimniekus sagaidīt veģetācijas sākumu un tikai tad veikt slāpekļa papildmēslošanu.

Vidzemes augkopības speciālisti atzīst – ziemāju stāvoklis pašlaik ir labils – veģetācija, kad augiem jau parādījušās baltas saknītes, bijusi vērojama vien atsevišķu lauku dienvidu pusēs, pārējie augi vēl nav modušies. “Pēc pirmā sniega nokušanas atklājās, ka ļoti daudzi lauki ir ar sniega pelējumu. Esam fiksējuši 30 ha lauku ar 80 % sniega pelējumu. Izteikti bojājumi ir arī agrāk sētos bioloģiskos laukos. Pašlaik lauki starp sniega segu ir brūni, zaļums pazudis. Kas notiks ar veģetāciju, redzēsim, kad atlaidīsies augsne,” saka LLKC Gulbenes biroja augkopības speciāliste Inga Freimane.

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis saka, ka Latgalē un Vidzemē vasarāju sēju plāno aprīļa otrās nedēļas beigās. “Aprunājoties ar tās puses saimniekiem, uzzinām, ka zosis ir atlidojušas, taču uz laukiem vēl nesēžas. Izskatās, ka aktīvā putnu migrācija sakritīs ar sēju un jauno sējumu dīgšanu. Tādēļ saimniekus aicinām savlaicīgi veikt preventīvus putnu atbiedēšanas pasākumus, lietojot vizuālos, skaņas vai kādus citus atbaidītājus, jo nodarīto postījumu apjoms ik gadu pieaug,” viņš stāsta.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas