Gulbenes novada pašvaldība apstiprina jaunus kapsētu darbības un uzturēšanas noteikumus 4

Veicināt iedzīvotāju komunikāciju ar pašvaldību, kura apsaimnieko Gulbenes novadā esošās kapsētas, kopā veidot un ievērot kārtību, ētikas normas. Uz to ir virzīti jaunie noteikumi, par kuriem deputāti nobalsoja novada domes 26.novembra sēdē.
Deputāti daudz diskutēja, izvaicāja šo noteikumu autoru – pašvaldības vecāko juristu Eduardu Garkušu. Tika ņemti vērā deputātu ieteikumi. Pēc Anatolija Savicka ierosinājuma jaunie noteikumi tika papildināti ar nepieciešamību pašvaldībai rūpēties par Latvijas neatkarības cīnītāju atdusas vietām novada kapsētās. Ieva Grīnšteine aicināja nodrošināt, lai ne tikai pie katras kapsētas novadā būtu ziņu dēlis ar kontakttālruņiem. Viņa aicināja, lai šāda uzziņas informācija būtu pieejama arī elektroniska formātā, jo dzīvojam taču interneta laikmetā.   
Deputāti arī noskaidroja, ka svētdienās un pirmdienās kapsētu darbiniekiem ir brīvdienas. Tāpēc parasti šajās dienās bēres nenotiek, taču nepieciešamības gadījuma var vienoties. Vienīgi – tad nebūs iespējams izmantot kapliču.
Jaunie noteikumi akcentē nepieciešamību sazināties ar kapsētu apsaimniekotāju ne tikai bēru organizēšanas gadījumā, bet arī, piemēram, ja tiek uzstādīts kapa piemineklis. Šāda saskaņošana (kaut vai mutiska) vajadzīga, lai nepārklātos amatnieku darbi ar bērēm, šādi traucējot sēru pasākuma norisi.
Jaunajos noteikumos akcentēta arī ētiska attieksme pret kapiem, norādot, ka ar transporta līdzekļiem kapsētu teritorijā nebūtu jāiebrauc vai arī tas jādara saskaņoti ar kapsētas apsaimniekotāju.
Deputāti arī noskaidroja, ka novada kapsētām pagaidām nav digitālā formāta. Ir šo teritoriju plāni, uzmērījumi, ir apbedījumu reģistrs. Par Gulbenes divām kapsētām to var sacīt pavisam noteikti.
Pašvaldības izpilddirektore Lienīte Reinsone teica, ka ir jāpārskata novada kapsētu pārziņu slodzes.  Daudziem nav pat pusslodzes. Dažām kapsētām vispār nav pārziņa. “Tas ir personāla jautājums,” viņa teica.  
E.Garkuša par jaunajiem noteikumiem teica: “Saistošie noteikumi ir sakārtoti loģiskā secībā. Tagad šie noteikumi ir pārskatāmi, skaidri saprotami. Jaunie noteikumi, protams, ir bāzēti uz tā regulējuma, kas ir bijis, tikai attiecīgi sakārtojot lietas, kā arī paredzot regulējumu, kas nav līdz galam bijis “padsmit” gadus vecajos noteikumos. Tā ir administratīvā atbildība.”
Līdz šim spēkā esošie Gulbenes novada kapsētu apsaimniekošanas noteikumi ir izdoti 2009.gada 28.decembrī un ir četras reizes grozīti.

Gulbenes novada administratīvajā teritorijā ir šādas kapsētas:
◆ Atvērtas kapsētas: Druvienas kapi; Galgauskas kapi; Kancēna kapi Tirzas pagastā; Lejasciema kapi; Litenes kapi; Mierakalna kapi Jaungulbenes pagastā; Pededzes kapi Stradu pagastā; Rankas kapi; Sila kapi Lizuma pagastā; Stāmerienas kapi; Tanslavu kapi (Gulbenes pilsētas jaunie kapi) Daukstu pagastā; Ušuru kapi Līgo pagastā;
◆ Daļēji slēgtas kapsētas: Gulbenes Vecie kapi Gulbenes pilsētā; Velēnas kapi Lizuma pagastā.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

lv

Tas par tām mašīnām ir ļoti aktuāli - daži izbrauc cauri visai kapsētai, lai tiktu pie savas vietas, jo ar kājām jau vairs retais staigā...

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.27 16:41

Skolnieciņš no svētakmeņa

Kovid-19 sērga ir skarusi daudzus no mums. Aizlūgsim Veļu Māti, lai sirgstošie drīzi izveseļotos. Aizlūgsim Veļu Māti par kovid-19 sērgā kritušajiem. Lūgsim Veļu Māti – Aizkapa Valdnieci!
«Nāves Dieviete, Aizkapa Valdniece, es lūdzu Tevi! Visvarenā Veļu Māte, es lūdzu Tevi! Dziedē sirgstošos un atbrīvo tos no kovid-19 sērgas važām. Sargā kovid-19 sērgā kritušo dvēselītes līdz nākamajai pārdzimšanai. Iznīcini kovid-19 sērgu tās paša saknē, visvarenā Veļu Māte. Dāvā manai tautai ilgu mūžu. Dāvā Latvijai Saules mūžu! Sargi mūs no priekšlaicīgas nāves. Lai Veļu Māte ir ar mums! Lai slavēta Veļu Māte mūžīgi mūžos!»
Ar Veļu Mātes viedumu, Skolnieciņš no svētakmeņa [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#VeļuMāte #LatvjuDievi #LatvjuDievuSvētība #dosme #spēks #veselība #pagāni #kovid-19 #covid-19 #koronavīruss #kroņvīruss #krīze #Skolnieciņš

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.27 19:27

Rūdis

Oppā,arī Grīnšteine,reizi četros gados ierunājās....

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.27 22:30

Evija

tas ir labi, ka domā par kapsētu apsaimniekošanu utt. Vai visiem kapsētu apsaimniekotājiem ir vienotas prasības, diez vai, iespējams ka būs. Ja kapsētas apsaimniekotājs strādā attālināti un gadiem, ko tad? - Savu saimniecību apkopj, tā ka nav laika ierasties uz kapa vietu...

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.28 10:26

Vietējās ziņas