Gulbenes novada pašvaldība projektu konkursā sola īstenot iedzīvotāju idejas 26

Gulbenes novada pašvaldība realizē projektu konkursu un aicina iedzīvotājus līdz 5.augustam izvirzīt tajā savas idejas.
Galvenie noteikumi - ir jābūt desmit domubiedru sastāvam vai biedrībai, ir jābūt idejai par kādu publiskā lietošanā pašvaldībai piederošas ārtelpas vai iekštelpas uzlabošanu vai pilnveidi un šī ideja jāiesniedz pašvaldībai.
Idejas virzītājs Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Jānis Barinskis uzsver, ka pieteikuma veidlapa ir patiešām vienkārša. Vien jābūt skaidrai iecerei, kuras realizēšanā būtu nepieciešami apmēram 20 000 eiro un kuru var realizēt viena kalendārā gada laikā.

Konkurss ar potenciālu turpinājumu
Pašvaldība piešķīrusi 110 000 eiro budžetu un aicina iedzīvotājus visā novadā – gan pilsētā, gan pagastos būt aktīviem un iesniegt, viņuprāt, būtiskas ieceres, kurām līdz šim nav rasti finanšu līdzekļi vai arī kāda ideja līdz pašvaldībai nekad nav nonākusi.
“Mēs gribam, lai sabiedrība pasaka – šis mums ir svarīgi. Šī ir iespēja sabiedrībai būt aktīvai un ietekmēt pašvaldības budžeta izlietojumu. Tas ir jauns sadarbības veids starp pašvaldību un iedzīvotājiem. Ja šogad šis konkurss labi norisināsies, nākamgad varam cerēt arī uz lielāku budžetu. Mums ir vēlme lauzt stereotipu, ka iedzīvotāju idejas netiek apstiprinātas un ka deputāti izlems pa savam. Šoreiz par nozīmīgākajiem projektiem balsos pati sabiedrība,” uzsver J.Barinskis.
Projektus, kas būs saņēmuši vislielāko balsu skaitu, īstenos Gulbenes novada pašvaldība ciešā sadarbībā ar projekta idejas autoru, iekļaujoties iepriekš minētajā budžetā.
Viņš arī norāda, ka šī būs iespēja iniciatīvu iesniedzējiem iepazīt, kā šādas ieceres var tikt virzītas, ko nozīmē dokumentācija, kā sastādīt tehnisko projektu, iepirkumus, veikt cenu aptauju. Pašvaldība sola savu atbalstu katras atbilstošās ieceres virzīšanā.
Attīstības un projektu nodaļas vadītājs arī paredz, ka visas apstiprinātās idejas būs visiem atklātas un, ja kāda paliks “ārpus svītras”, tai ir cerība nākamgad. “Vienalga, vai tas ir bērnu rotaļlaukums vai Gulbenes zīme rotācijas aplī, vai ciematos apgaismojums, vai kādas ielas turpinājums, vai atpūtas vieta, vai ūdenstorni nokrāsot. Varbūt ir kāda ideja, kas nekad nav izskanējusi un kam naudas nekad nav pieticis, šī tad ir iespēja to pateikt,” ikvienu iedzīvotāju iedrošina J.Barinskis.

Kas iedzīvotājiem jādara?
J.Barinskis apliecina, ka atsaucība šobrīd jau ir liela. Cilvēki interesējas, vai viņu ideja atbilst nosacījumiem. “Vēl nepilns mēnesis ir laiks iesniegšanai. Cilvēki droši var zvanīt un nākt pie manis un runāt,” J.Barinskis aicina neatstāt uz pēdējo brīdi iesniegšanu.
Pašvaldības mājaslapā, “Facebook” un “Instagram” kontos un informatīvajā izdevumā ir atrodama informācija, kur viss ir pa soļiem uzrakstīts, kas jādara. “Mēs sagaidām pieteikumus, kuros, protams, ideja ir maksimāli aprakstīta. Vēlams, lai būtu pievienots kāds vizuāls priekšstats, fotogrāfija un galvenais – pamatojums, jo tad mēs visu pievienoto informāciju arī varēsim ievietot balsošanas platformā, reklāmās. Svarīgi, lai arī pirms tam iesniedzēji iegulda savu darbu. Un, ja jau desmit cilvēki būs akceptējuši šo ieceri, tad ticam - tur kaut kam ir jābūt,” saka J.Barinskis.
Kad pieteikumi būs iesniegti, pašvaldībā izvērtēs galvenos kritērijus, nākamo divu mēnešu laikā strādās ar ieceru iesniedzējiem un pieslīpēs idejas pieteikumus un iespējas tās realizēt. Tad būs balsošana. “Varēs balsot gan elektroniski, gan aizpildot balsošanas veidlapu klātienē papīra formātā. Esam darījuši visu, lai tas būtu pieejamāk visiem iedzīvotājiem. Lai var aiziet arī uz bibliotēku vai pagasta pārvaldi un nobalsot,” skaidro J.Barinskis. Katrs novada iedzīvotājs, kurš ir sasniedzis 16 gadu vecumu, varēs balsot tikai par vienu projektu.
“Tā būs arī šo iniciatīvas iesniedzēju iespēja iejusties deputātu lomā brīžos, kad jāsastāda gada budžets un jāizvēlas, vai prioritāte ir rotaļlaukums vai tomēr fasādes nokrāsošana. Izšķiršanās vienmēr ir starp visu. Vajadzību vienmēr ir ļoti daudz. Par ko iedzīvotāji nobalsos, tas tiks īstenots,” sola J.Barinskis.
Plānots, ka pēc balsošanas gada laikā tiks realizēti 5-6 iedzīvotāju izvirzītie un lielāko atsaucību guvušie projekti.

Populārs veids citviet Eiropā
Šādas sadarbības formas starp pašvaldībām un iedzīvotājiem pastāv daudzviet Eiropā. Tā dara gan Polijā Gdaņskā, gan Somijas un Zviedrijas pilsētās. Latvijā šāda iniciatīva līdz šim nav realizēta. Sākotnēji to iniciējusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Pērn pirmos soļus iniciatīvas realizēšanā spērusi galvaspilsēta, tomēr process apstājies. Šobrīd to realizē Gulbenes pašvaldība.
“Manuprāt, tā ir ļoti laba ideja. Zinu, ka VARAM vēlas to ieviest visā Latvijā. Mēs, visa pašvaldība un mūsu nodaļa, esam gatavi strādāt pie apņemšanās to realizēt mūsu novadā. Latvijā šī būs pirmā tāda veida sadarbības forma. Priecājos, ka beidzot ir budžets, ka varam ko šādu atļauties. Pirms desmit gadiem pat sapņos nevarējām neko tādu iedomāties, bija tikai izdzīvošanas budžets,” skaidro J.Barinskis.

Pievieno komentāru

Komentāri 26

Edža

Cik smieklīgi labi varam atkal pasapņot!!!Vai tad vajag mums taču viss ir tik labi atīstījies,priekškam labāk savākuši sev jūs jau tā esat tik daudz izdarījuši Gulbenes labat!!!

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 11:17

nu nu

Tā vietā, lai atkal pukstētu, varējāt tad nu beidzot arī kādu savu ideju iesniegt.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 11:01

Paulis

Ko ta nu, pašiem idejas beigušās ? Vesela attīstība nodaļa, speciālists speciālista galā, algās saņem tūkstošus, pēkšņi interesē iedzīvotāju domas ? Tāpēc bija un ir jāpārdod sili un pļavas, lai budžetā būtu līdzekļi izklaidēm.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 11:26

nu nu

Tas, ja Jūsu kā iedzīvotāja intereses netiek attīstītas, nenozīmē, ka neviena iedzīvotāja domas netiek ņemtas vērā. Skaidri un gaiši taču aprakstīts par projektu konkursu. Ja būs jēdzīgas, vajadzīgas idejas, gan tiks īstenotas. Tikai vajadzīgs, lai tas iedzīvotājs pats tad to kārtīgi apraksta. Pilnīgi normāli, ja netiek finansiāli īstenota ideja, kurai nav ne mērķa, ne redzējuma, ne arī īsti vajadzibas

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 11:04

Aivars

Tas taču viss izstrādāts, lai savus un savu tovarišķu teritoriju sakoptu par pašvaldības līdzekļiem...

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 12:58

to Edža un Paulis

Kad pašvaldība neatsaucās iedzīvotāju vēlmēm, vaimanājām? Tagad, kad gatava reaģēt praktiski, atkal slikti! Tad sakiet skaidri un gaiši, vai gribat šeit tikai izrakstīties vai varbūt jums ir trešais korekti konkrēts variants?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 13:08

Paulis

Nav vairs ticības šim kantorītim. Neesat tautā ieklausījušies un šī noteikti nebūs tā reizi, kad to darīsiet. Savās interesēs, jā, bet ne iedzīvotāju. Diemžēl.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 15:38

Laima

Vēlēšanas tuvojas! Vēlēšanas! Domnieki atkal varēs sev kaut ko sataisīt! Tik uz priekšu! Tik daudz laika pagājis, nu pēkšņi iedzīvotājus atcerejušies! Par vēlu! Par vēlu! Neticami!

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 17:17

:)

Atsaucās gan . Tikai vai kādreiz Gulbenes pašvaldība ir ņēmusi vērā iedzīvotāju vēlmes?? Cilvēki gāja un protestēja pret lēmumu pārdot Jaungulbenes silu , tāpat tika ,, ņemtas vērā iedzīvotāju vēlmes sakarā ar skolu likvidēšanu,, Kāds bija rezultāts ? Sils pārdots , skolas nav. ! Pretīgi klausīties tos liekuļus!

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 07:46

to :)

Nu, jāņem gan vērā arī tas, ka visiem nevar izdabāt. Jā, bija cilvēki, kuri protestēja pret Jaungulbenes sila pārdošanu, skolu likvidēšanu, bet nevajag aizmirst, ka tā daļa nav visa sabiedrība. Diezgan muļķīgi domāt, ka pāris cilvēku lēmums ir visas sabiedrības lēmums.
Protams, komentē tie, kuriem vienmēr ir slikti. Paskatieties paši - cik bieži redzat pozitīvus komentārus par, piemēram, pieņemtajiem lēmumiem? Neredzēsiet bieži, un ne tādēļ, ka visi būtu pret, bet tādēļ, ka komentāros tomēr biežāk izliks savu žulti

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 11:09

Urbis

Pāris cilvēku? Domes darboni, nevajag dezinformēt sabiedrību. Pret sila pārdošanu ļoti īsā laikā tika savākti gandrīz 1000 parakstu. Un tas ir pie mūsu "aktīvās" sabiedrības. Un šis te "piedāvājums" ir kārtējā novada līdzekļu izzagšana, jo ir pilnīgi skaidrs, ka lielākā daļa, ja ne visi "projekti" būs pietuvināto teritorijas sakopšana par tautas līdzekļiem. Kādam te ir abosolūti aizmirsies, ka viņi ir tautas kalpi. Nekas, gan jau kādā brīdī arī KNAB atbrauks ciemos...

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 13:23

Acs

Ļoti apsveicama sadarbības forma ar iedzīvotājiem! Ar piebildi, ka:1. GN nedeklarētos iedzīvotājus nevajadzētu ignorēt. 2. Zinu, ka sabiedrības labā iedzīvotājiem ir projekts bērnu rotaļu laukuma ierīkošanai Rīgas ielā pretim pastam, bet startēt šajā konkursā nevarēs tikai dēļ tā, ka tā nav pašvaldības zeme, bet gan īpašnieka, kurš piekrīt dot atļauju.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 13:16

Acs

Runa ir par piepūšamo atrakciju laukumu bērniem. Ideja laba? Bet nerealizējama, jeb tomēr pašvaldība var rast risinājumu bērnu brīvā laika pavadīšanai tā, kā tas šobrīd nav pieejams nekur Gulbenē?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 13:32

Acs to Paulis

Piekrītu, iespējams arī šis variants. Pamatojums: ja projekts atbilst punktiem 6.1; 6.2; 6.3,, startēt liedz punkti: 2; 8; 36; 16.2. To pamanīju uzreiz, tomēr kaut kā grūti bija pieņemt, ka konkurss pielāgots tikai savējo lokam.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 16:27

48

atkal murgi ,tikai pazīmēties pirms vēlēšanām

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 18:06

Nu..

Ieguldot 120tk var ļoti labu projektu izbīdīt. Kaut vai daļu no dzirnavu dīķa apkārtnes labiekārtot. Sadrumstalojot to, būs čiks vien.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.14 20:28

iela

Vispirms saremontējat Vidus ielu ar tiltu,lai var normāli piebraukt un gājējiem.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 11:12

Es

Vareni! Pērkam dronus, liekam stikla jumtus, taisām konkursus, kāda izšķērdība. Tai pašā laikā naudu nevar atrast, lai saremontēt Druvienas skaisto klubu. Mētājam naudu, bet šeit iet ēka bojā un jūs vēl jautājiet, kur ieguldīt tūkstošus. Paldies par laipnību.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 00:11

hm

Saremontēt, lai tur darītu ko?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 11:10

Inta

Izlasot nolikumu ir diezgan skaidra ""drauga pleca"'būšana un bīdīšana, jau 10 cilvēku grupa ir ierobežojo;sa prasība, ne visi pulcējas baros ar idejām, un kāpēc tikai pašvaldības īpašumu (pašai pašvaldībai nav ideju, līdz šim nav uzklausījuši iedzīvotājus), ja īpašnieks privāts vai juridisks ļauj izmantot savu teritoriju (noslēdzot ilgtermiņa līgumu šajā gadījumā bez atlīdzības), tad arī varētu iegūt labas idejas. Taču kā jau te ir izskanējis - ir jau kam vajadzēja šādu projektu , tie sakārtoja.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 08:58

Pārdomas

Vai esat pamanījuši, ka komentāri ar žulti iet mazumā un to vietā iaizvien vairāk ir sakarīgu domu, vērtējumu, ierosinājumu? Gan izaugsim arī līdz komunikāciju līmenim, kad spēsim ieklausīties un sadzirdēt viens otru. Tad nevienam vairs nebūs rūgtuma par to, ko varētu, bet nav, kas rada žultainus komentārus (ar to nedomājot neaudzinātu un neizglītotu cilvēku spraukšanos sabiedriskā komunikāciju telpā, jo tādi sevi izpauž ne tikai tur vien).

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 12:57

asd

https://9gag.com/gag/amvP6nV?ref=fb.s&fbclid=IwAR1sgGbiMwt4wPDBLtxbLm6I6kx659cZHPiG-qbCemI9GEAixarpuk7YFhE

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.15 22:47

Acs to Laima

Ir, kur neatsaucas, ir, kur vilcinās. Ir, kur rīkojas, piemēram, Spārītes parka D-daļu sakārtojot. Skaties ne tikai to, ko vēlies redzēt (priekšvēlēšanu kampaņu), bet plašāk, tad vērtējums sanāks objektīvāks.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.17 09:47

to Dzirkstelei

Kādēļ Jūs nojaucāt komentāru hronoloģisko secību (nojauc loģisku dialogu starp komentētājiem)?

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.17 09:52

Janka

Droši vien kaut ko izdzēsa!

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.17 18:25

X

Tāpat lēmumus pienemt bez iedzīvotāju padomes jūs vairs nevarēsiet.

pirms 11 mēnešiem, 2020.07.20 11:38

Vietējās ziņas