Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gulbenes novadu, visticamāk, nereformēs 16

Turpmāko septiņu gadu laikā Latvijā iecerēts realizēt vēl vienu administratīvi teritoriālo reformu. Šoreiz esošo 110 novadu un deviņu lielo pilsētu vietā plānots izveidot tikai 30 ekonomiski patstāvīgas pašvaldības. Par katru pievienoto pašvaldību tiktu piedāvāta 100 000 latu valsts dotācija. Tāda ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža jaunākā ideja.

Savukārt apvienošanās nebūs nepieciešama Gulbenes novadā, kas jau iepriekš ir izveidojis vienu pašvaldību, apvienojot mazākās pašvaldības. Tāda pati situācija ir ar Smiltenes novadu un Ventspils novadu.  

"Es par šo ministrijas plānu uzzināju no medijiem, ministrijas izstrādāto karti neesmu redzējusi, vien dzirdējusi, ka plānotas apmēram 30 pašvaldības uz 2020. gadu. Ceru, ka mūs vēl viena reforma neskars. Par citām pašvaldībām atturēšos komentēt," "Dzirkstelei" saka Gulbenes novada domes priekšsēdētāja Sandra Daudziņa.

 

"Ministra aktivitātes neatbalstu, rodas iespaids, ka mistra kungs īsti nezina, ko darīt, tāpēc aizraujas ar reformām," "Dzirkstelei" saka Gulbenes novada domes priekšsēdētājas vietnieks Dainis Švika. Viņaprāt, vēl nav pagājis pietiekami ilgs laiks - nepilni četri gadi - , kopš ir realizēta iepriekšējā administratīvi teritoriālā reforma. "Būtu jāizvērtē, kāda ir bijusi jau realizētā reforma, kuros gadījumos tā ir bijusi veiksmīga, kuros ne," uzskata D.Švika.

 

E.Sprūdža vadītajā ministrijā jau topot grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, lai dotu iespēju pašvaldībām labprātīgi apvienoties, ko likums tagad neparedz. E.Sprūdžs pagaidām domā, ka novadu sadalīšanas iespēja likumprojektā nebūs paredzēta. Ministrs arī pieļauj, ka ne visiem viņa koncepcija šķitīs pieņemama un sabiedrībā notiks diskusija.


 

Pēc ministra domām, kuras viņš ir publiskojis, šobrīd Latvijas karte atgādina salāpītu lupatu deķi. Smieklīgas ir mazās pašvaldības, kuru ciemos nav pat 2000 iedzīvotāju. E.Sprūdžs uzskata, ka šobrīd pašvaldības attīstības iespēju ziņā ir ļoti atšķirīgas.

 

Saskaņā ar Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu novadu izveidi, apvienojoties pašvaldībā, līdz 2009.gadam, finansiāli stimulēja valsts - 200 000 latus piešķīra par katru jaunveidotajā novadā ietilpstošo teritoriālo vienību (novada pilsētu un novada pagastu).
Gulbenes novads tika veiksmīgi izveidots 2009.gadā, apvienojoties Gulbenes visām rajona pašvaldībām - pilsētai un 13 pagastiem. Novada teritorijas kopplatība ir 187 608 hektāri. Novadā ir 24,6 tūkstoši iedzīvotāju. Taču gan novada izveides sākumā, gan vēlāk bija jaušam dažu nomaļāko vai lielāko un ekonomiski spēcīgāko pagastu - Lejasciema, Rankas Lizuma, Druvienas - vēlme iegūt patstāvību, veidot pašiem savus novadus vai arī apvienoties ar citām pašvaldībām, kuras neietilpst pašreizējā Gulbenes novadā.

 

Vai būs un kāds būs valsts budžeta finansējums E.Sprūdža iecerētajai jaunajai reformai, samazinot novadu skaitu valstī, pagaidām nav zināms.

 

Nenoliedzami arī 2009.gadā realizētā administratīvi teritoriālā reforma sākotnēji neparedzēja, ka valstī izveidosies tik liels novadu skaits, kāds ir tagad.

Pievieno komentāru

Komentāri 16

lohudra

Jaunā ideja- veidot vienu Vidzemes novadu, kas tā arī sauktos: "Vidzeme". Novada centrs lai būtu Valmiera, kurā atrastos Vidzemes novada dome. Deputātu skaits ne vairāk par 10 un vēlams pat mazāk. Tas tāpēc, lai ieekonomētu jau tā knapos līdzekļus demokrātijai. Un, protams, likvidēt visas līdzšinējās domes Vidzemē- Alūksnes, Apes, Gulbenes un citas. Cik ilgi tērēsimies, jo krīze taču reāli nav beigusies un vietām un dažos aspektos pat pieņemas spēkā.

pirms 6 gadiem, 2013.03.20 14:01

:)

Nekas tur gudrs nesanāks no tās totālās centralizācijas. Valts pārvaldē tas, varbūt, noder, bet pašvaldībām - diez vai.

pirms 6 gadiem, 2013.03.17 21:13

gulbenietis

lohodurai - vispār agrāk Gulbene bija zem Madonas apriņķa nevis pie Alūksnes.

pirms 6 gadiem, 2013.03.17 20:52

ejam gan ---ar pridanno ,ko izniekoja nevajadzīgiem mērķiem ---katrs pa 200 taukšķi!:)

pirms 6 gadiem, 2013.03.17 17:14

Jā, un tā Gulbene pamazām paplašinātos. Labs variants.

pirms 6 gadiem, 2013.03.17 13:31

durolohs

Normāli būtu tomēr apvienot Gulbenes novadu ar Apes un Alūksnes novadiem izveidojot patiesi spēcīgu vienu novadu ar centru Gulbenē.Vēl varētu domāt par Dzelzavas pagasta pievienošanu no Madonas novada.Lai cik liktos absurda šada doma bet reāli tad tiešām būtu jēdzīga lieluma spēcīgs novads.

pirms 6 gadiem, 2013.03.17 12:32

lohodura

Malienas novadā jāapvieno apmēram viss kas bija Balvu, Gulbenes un Alūksnes rajonos. Centrs protams Litenē.

pirms 6 gadiem, 2013.03.16 23:18

$$$

novadu reformēt nevajag, vajag reformēt tos pajolus, tautisko deju dejotājus un cilvēku dancinātājus, kuri novadu vada jau nez kuro desmitgadi, bet nekādi nespēj sakārtot tā, lai visiem būtu darbs un cilvēka cienīga dzīve, ne tikai dažiem dir$laižiem, kuri dzīvo no sociāliem pabalstiem un putraimu kodēm

pirms 6 gadiem, 2013.03.16 22:20

...

Novada centrs - Alūksne. Cik smieklīgi! Domāju, ka Alūksnes novadam ir jāapvienojas ar Apes novadu, nevis vēl ar Gulbenes novadu. Sasapņojušies tik debesmannas, ka pat zirgam jāsmejas!

pirms 6 gadiem, 2013.03.16 21:59

lohudra

Gulbenes novadu reformēs. Tas tiks apvienots ar Alūksnes un Apes novadu, un novada centrs būs Alūksnē. Novads tad sauksies "Maliena" un būs teritoriāli lielākais vai viens no lielākajiem Latvijas novadiem. Šāds rajons ( tā toreiz sauca šos teritoriālos veidojumus) jau bija pēc II Pasaules kara, un to sauca par Alūksnes rajonu. Par šādu reformu sapņo RP pašvaldību ministrs, un nevienam no mums nav tiesību aizliegt kādam sapņot.

pirms 6 gadiem, 2013.03.16 21:12

...

S.Daudziņas kundze Jūs taču savā vietā uz šo "tusiņu" bijāt nosūtījusi D.Švika kungu, un tagad novada ļaudīm stāstāt anekdotes...pilsētas iedzīvotāju viedoklis ir sen atdalīties no novada, lai pārtrauktu šo bezjēdzīgo liekēžu uzturēšanu...jūs šo četru gadu laikā iedzīvotājiem pat neesat mācējusi paskaidrot, kas novadā ir novada dome un kas ir pilsētas pārvalde...diemžēl, bet pat šo cilvēku vidū ir vecāka gada gājuma cilvēki ar augstāko izglītību, kuri īsti neizprot šo reformu...

pirms 6 gadiem, 2013.03.16 16:03

reformists

Nav dzirdēts, ka kāda pašvaldība bankrotētu, ja bankrotē, lai apvienojas. Kāda jēga reformai reformas pēc.Kaut, kas ministriem jādara,neviens neatbild par pieļautām kļūdām. Izrādās, ka iepriekšējā reforma ir bijusi viens blefs, daudzi jo daudzi pelnīja par reformas norisi.

pirms 6 gadiem, 2013.03.15 21:43

Jānis

Atkal kārtējais ministru izleciens,tik daudz gadus reformēja, iztērēja miljonus, atkal tērēs miljonus jaunai reformai.Kurš atbildēs par nelietderīgi izšķiestiem naudas līdzekļiem, kurus varēja izmantot tautsaimniecības attīstībai. Kādam būtu.Par pieļautām kļūdām reformistiem būtu jānes atbildība, nepieļaut tām pašām amatpersonām veikt tālākas reformas.Vai ar lielām pašvaldībām nebūs tas pats, kas ar lielfermu kompleksiem?

pirms 6 gadiem, 2013.03.15 21:31

Lai tik likvidē un apvieno,nevarēs vairs pagastnieki uzdzīvot.Un Lielās pilsētas ,smiekli nāk redzu lielu pilsētu Rīga,kur ražo kautko un ir darbavietas.Manis pēc var pat pilsētas visas likvidēt,jo tik cik mums vajag to pilsētu ,to mēs ar gadā reiz uz Rīgu aizbrauksim.Ko tad dod mums ši pilsēta,reizi gadā miršanas apliecību,dzimšanas apliecību,pa visu dzīvi vienreiz pārdodam savu satrunējušo īpašumu,pa 5 gadiem reizi pie daktera aizejam,nu ko vēl mēs daram, kam mums tā dome tik dikti vajadzīga,lai šeptētu valsts kasi,lai kasētu nodokļus ,to visu var darīt arī no Rīgas.

pirms 6 gadiem, 2013.03.15 20:48

reāls tupums tu pats

Izlasi kārtīgi ideju - kādreiz bja četri novadi tikai teritoriāli, tagad katram novadam ir savs - viens maks..Nu, bet smieklīgi jau arī ir, ja novads ir viens pagasts,piemēram Baltinava bet mēs 13 pagasti..

pirms 6 gadiem, 2013.03.15 17:51

reāls tupums

Koroče ejam atpakaļ, turpat kur bijām rajonu ērā. Cik gan tupam jābūt ministram , lai kaut ko tādu izdomātu....laikam jau naudu valstī vairs nav kur likt...

pirms 6 gadiem, 2013.03.15 17:20

Vietējās ziņas