Gulbenes rajona ģimenes ārsti solidarizējas protesta akcijā

Šodien pie Gulbenes ārstu prakses sabiedrības Rīgas ielā 55a ieejas durvīm un citviet uzraksts vēstīja, ka sakarā ar Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas sapulces lēmumu atbalstīt medicīnas darbinieku rīkoto protesta akciju pie Saeimas nama Rīgā ģimenes ārstu prakses vietās uz vienu stundu nepieņems pacientus. Klusums valdīja arī pie ģimenes ārstu kabinetu durvīm, lai gan citkārt uz pieņemšanu gaidīja daudz slimnieku.

Gatavojoties šai akcijai, pacienti plānveidā laikā no pulksten 10.00 līdz 11.00 pie ārsta netika pierakstīti jau iepriekš. Arī daži cilvēki, kurus izdevās šajā stundā tur sastapt, protesta akcijai neiebilda un atzina, ka paši labprātīgi izvēlējušies pagaidīt, kad pulksten 11.00 atsāksies pieņemšana.

"Mēs, ģimenes ārsti, kuriem ir darba laiks, atrodamies savās vietās un veicam citus darbus, tikai vienu šo stundu nepieņemam pacientus. Ja šajā laikā kādam pacientam ir nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, to noteikti sniedzam. Uz stundu ir apstādināta recepšu drukāšanas mašīna," ironizē ģimenes ārsts Egils Luguzis.

Viņš norāda, ka pacientu pieņemšana ir ģimenes ārstu redzamā darba daļa, bet papildus tam, vēl neskaitāmas stundas ir jāveic citi pienākumi, piemēram, ambulatoro kartīšu aizpilde, atskaites, dažādi organizatoriskie pienākumi, mājas vizītes un tamlīdzīgi.

"Diemžēl man kā ģimenes ārstam ir jāveic arī menedžments," piebilst E.Luguzis.

Varbūt liks padomāt

E.Luguzis uzskata, ka šī medicīnas darbinieku protesta akcija nav domāta tiem mediķiem, kuri jau ir speciālisti ar daudzu gadu darba pieredzi.

"Tā ir protesta akcija, lai valdība padomātu, kas būs tālāk. Ja mēs beigsim savu darbību, kas nāks mūsu vietā, jo šobrīd jaunas maiņas gandrīz nav. Var pienākt laiks, kad ģimenes ārstu prakšu vietās nebūs kas pieņem pacientus. Šobrīd jau nav runa par to, ka ģimenes ārsti ir slikti atalgoti, bet par to, lai tiktu sakārtota medicīnas sistēma kopumā. Mūs izmanto, lai it kā slēptu finansiālo valsts deficītu," saka E.Luguzis.

Ārsts uzskata, ka valdība šobrīd rīkojas viltīgi, proti, "lai segtu finanšu deficītu, vārtu vērēja funkcijas atdodot ģimenes ārstiem".

"Mēs it kā esam tā barjera, pie kuras stāvot spekulatīvi pasaka: "Ejiet pie ģimenes ārsta, viņš visu nokārtos! Diemžēl nokārtot jau neko nevar, jo visur pretim pie speciālistiem lielajās slimnīcās ir rindas. Mēs tiekam uzskatīti par varenajiem, kas visu var izdarīt. Ja pēc šīs protesta akcijas mūs nesadzirdēs, tad nākamais solis var būt, ka ģimenes ārsti, kas neesam darba attiecībās ar valsti, turpināsim strādāt, tikai mums nebūs līgumu par pakalpojumu samaksu ar valsti. Tad vienosimies ar klientu par konkrētu summu, norādīsim, kas pacientam jāizdara, bet, kas to tālāk darīs, būs jādomā valstij. Ģimenes ārstam ir apnicis būt grēkāzim. Šobrīd notiekošais ir politiska spēle" saka E.Luguzis.

Viņš izsaka cerību, ka pēc šīs protesta akcijas nevajadzēs spert salīdzinoši radikālāku protesta soli, proti, ka ģimenes ārsti uz vienu mēnesi nenoslēdz līgumu ar Valsts obligātās veselības apdrošināšanas aģentūru.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas