Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gulbenieši aktīvi iesaistās reemigrācijas jautājumu risināšanā 5

Lai aktualizētu atbalsta mehānismus pieaugušajiem, bērniem un ģimenēm, kas ir atgriezušās no ārvalstīm un apmetušās uz dzīvi Gulbenes novadā, jūnijā tika rīkots izglītojošs seminārs par reemigrācijas jautājumiem. Par to informē Vidzemes plānošanas reģiona pārstāve Kaiva Upleja.

Seminārā piedalījās vairāk nekā 40 dalībnieki - pašvaldības darbinieki, skolu pārstāvji un izglītības speciālisti.

Gulbenes novada Izglītības pārvaldes projektu vadītājs, pasākuma organizators Lauris Šķenders uzsver, ka ir ļoti svarīgi, lai pašvaldība apzinātos savu nozīmi, atbalstot reemigrējušos cilvēkus un ģimenes, jo atbraukušie tautieši saskaras ar dažādiem izaicinājumiem: “Vispirms tie ir valodas jautājumi, jo daļa bērnu, kuri atgriežas uz dzīvi Latvijā, nerunā latviski, taču Latvijā izglītība pieejama tikai latviešu valodā. Tāpat arī sociālie jautājumi - darbs, skolas, bērnudārzi, dzīvošana, transports, - viss, ar ko mēs kā pašvaldība saskaramies arī tad, ja atgriežas tikai viena ģimene.”

Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētniece Daina Gross seminārā prezentēja savu pētījumu "Labklājība un integrācija migrācijas kontekstā" un tajā gūtās atziņas - kā visefektīvāk iespējams atbalstīt reemigrējušās ģimenes, reemigrantus un sekmēt lokālpatriotismu, lai ne tikai atbalstītu tos, kas atgriežas uz dzīvi Latvijā, bet arī lai cilvēki nebrauktu prom.

“Lai gan ģimenes, kas atgriežas, zina par Latviju pietiekami daudz – par vidi, sociālo stāvokli, kultūru un citu, šiem cilvēkiem ir kultūršoks, jo viņi parasti ir pieraduši pie citām ikdienas realitātēm. Tieši tāpēc viņus ir īpaši jāatbalsta un jāpalīdz viņiem tikt pāri grūtībām – gan praktiskām lietām kā dzīvošana, darbs, skola un cits, gan valodas jautājumiem,” uzsver K.Upleja.

Neformālās izglītības pārstāvis Vilis Brūveris vadīja diskusiju "Kā mēs varam sekmēt reemigrāciju, atbalstīt atbraukušos un sekmēt pašvaldības iedzīvotāju lojalitāti?", kuras secinājumus plānots izmantot turpmākajā pašvaldības darbā. "Brūveris ir pieredzējis neformālās izglītības treneris un dažādos veidos darbojas arī citos projektos, kas vērsti uz lokālpatriotismu,” sacīja L.Šķenders.

Brūvera diskusija bija par izglītību, nodarbinātību, uzņēmējdarbību, mājokli un citiem jautājumiem, kas šoreiz tika vērsti socializācijas virzienā. Diskusijas nozīmīgākās atziņas ir:

  • būtu labi, ja reemigrantu ģimenēm varētu nodrošināt mentora palīdzību, kurš pirmajos mēnešos palīdz iedzīvoties Gulbenē;

  • pašvaldība varētu vairāk pievērsties brīvo darba vietu popularizēšanai Gulbenes novada uzņēmumos;

  • būtu jāveicina latviešu valodas apgūšanas rīku attīstība;

  • jāsniedz informatīvs atbalsts gan iebraucējiem, gan vietējiem, kur vienā mājaslapā būtu pieejama informācija par dažādām jomām – uzņēmējdarbība, nodarbinātība, izglītība, mājoklis, sociālie jautājumi.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

!!!

Kārtējā naudas izsaimniekošana! Kad skrēja prom laimi meklēt palīdzību nevajadzēja, bet tagad katru atgriezušos klaidoni "baros ar sudraba karotīti".

pirms mēneša, 2020.07.03 10:51

sss

šis komentārs ir nevietā. Būtu jāpriecājas, ka kādai ģimenei atgriežas bērni, radinieki.

pirms mēneša, 2020.07.03 10:58

!!!

Lai tak atgriežas - nevienam nav iebildumu. Vienkārši tā visa aizsegā ir sadibinātas komitejas un komisijas un tiek izzagti miljoni mūsu nodokļu naudas.

pirms mēneša, 2020.07.03 11:47

Skarbs

Kā varēja izbraukt, tā tagad sapelnījuši var atgriezties pie savām ģimenēm. Tagad viņi ir “zirgā”, tādēļ jebkāda veida materiāla palīdzība viņiem ir palīdzības atraušana tiem, kas te vēl turas.

pirms mēneša, 2020.07.04 15:37

Skarbs

Emigranti aizbrauca un, savas problēmas atrisinājuši, atgriežas. Apsveicam! Bet tikai tos, kas iekļaujas bez specpabalstiem par remigrāciju. Malači! Tas neattiecas uz tiem, kuri pamanījās lēti ārstēties LV, un tagad vēlas pretendēt arī uz priekšrocībām un kompensācijām uz to iedzīvotāju, kas izturēja šeit, nodokļu rēķina. Tādi nākamo grūtību priekšā atkal aizsvilps tāpat kā to jau ir reiz darījuši.

pirms mēneša, 2020.07.06 09:48

Vietējās ziņas