Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Gulbenieši meklē veidus, kā dārzos atbaidīt putnus 5

Dārzos nobriest ogas un augļi. Bet koku un krūmu zari kļūst smagāki ne tikai augļu dēļ - tajos ir sasēduši putni, kas cenšas pamieloties. Dārzu saimniekiem tie vairs nešķiet tik jauki kā pavasarī, kad priecēja ar savām dziesmām un medīja dārza kaitēkļus. Tagad jāgādā, kā no lidojošajiem pirātiem pasargāt ražu.


Iesaka dažādot metodes

“Strazdu atbaidīšanai izmanto dažādas metodes, arī krāsainus balonus, ko vējš šūpo ķiršu kokos. Pieredze liecina, ka ar laiku putni pierod un nebaidās. Tas nozīmē, ka dekorācijas dārzā vajag mainīt iespējami bieži. Dobeles dārzkopības stacijā gan šauj ar lielgabalu, gan liek kokos dažādus pīkstuļus un palaikam izsmidzina ūdeni - tātad kombinē vairākas metodes. Tomēr pat tad putni pierod pie visu veidu biedēšanas,” stāsta Lauku konsultāciju un izglītības centra Gulbenes biroja vadītāja Inga Freimane.

Viņa atzīst, ka putni nodara lielu postu ogu un augļu ražai. Putni ne tikai zibenīgi spēj nolasīt nobriedušās ogas, bet arī tās bojā saknābājot. I.Freimane saka - dažkārt savā dārzā skatās, ka varētu noplūkt gatavos ķiršus, bet, kamēr dodas pēc trauka, maz kas ir atlicis. Turklāt žēl sabojāto ogu, sevišķi zemeņu, un augļu.

“Diemžēl nav citu iespēju kā censties regulāri atbaidīt putnus. Protams, tos attur cilvēka klātbūtne, bet neviens nevar visu laiku būt dārzā,” uzsver I.Freimane. Savulaik viņa no agroplēves sašuvusi kupolveida pārsegu ķiršiem, tomēr kāds strazds vienalga pamanījies palīst zem tā vai arī pa kādu spraugu nokļuvis pie ķiršiem. Redzēts, ka tiek izmantots tīkls, bet šai metodei ir negatīvas iezīmes – tīklā var sapīties putni, kas var iet bojā. “Ķirši putniem ir liels kārums, tāpēc tie atrod iespējas, kā tikt pie tiem,” norāda I.Freimane. Alternatīva tīklam var būt balta spolītes diega aptīšana ap koku zariem. Tajos ieķērušies diegi traucēs zvirbuļiem mieloties ar ķiršiem.


Rotaļlietas - pret putniem

Grāmatā “Seni padomi” minēta ļoti vienkārša un efektīga metode, izmantojot rotaļlietas – plastmasas čūsku un vējdzirnavas, kas pagatavotas no spīdīga materiāla. Ar tām varot samazināt putnu viesošanos dārzā. Ieteikts izvēlēties tādas čūskas, kuras ir pēc iespējas līdzīgākas īstajām čūskām. Ar tām var apmuļķot putnus, ja noliek dažādās vietās, kur tās ir labi redzamas, turklāt palaikam vajadzētu mainīt to atrašanās vietu. Arī šī metode nav izmantojama ilgi, tomēr kādu laiku tā strādā.

Tāpat kā čūskas arī vējdzirnavas izvieto dažādās vietās pēc iespējas tuvāk ogu krūmiem un augļu kokiem. Tās var piestiprināt arī pie kokiem. Vējdzirnavas darbojas efektīvi, kad ir vējš. Putnu biedē gan rotējošie spārniņi, gan troksnis, gan spožie atspīdumi un sauleszaķīši, ko atstaro vējdzirnavas. Vērts izmēģināt arī divas kopā salīmētas spoguļa lauskas. Tā sagatavotu divpusīgu spoguli iekar koka zaros, lai spožie saules stari pasargātu ražu no putniem.


Pievieno komentāru

Komentāri 5

Aija

Vai kaut kur var nopirkt ķiršus? Šogad ar visu labo kopšanu nav pat ko paēst. Reizēm nolaižas rokas,dari darbu pēc labākās sirdsapziņas, bet galā čiks vien sanāk.

pirms 21 dienām, 2020.07.18 20:46

sarunājas divi kaimiņi

-Es jau uztaisīju un dārzā uzliku putnubiedēkli,vai tu neliksi?
-Man nav vajadzības,jo sieva visu laiku grozās pa dārzu.

pirms 21 dienām, 2020.07.18 21:15

:)

Mēs laukos šogad zaros iekārām te pieminētās ,, spīdīgās čūskas,, .Izmantojām spožās ziemassvētku eglīšu virtenes. Nezinu , sakritība vai nē , bet šogad ķirši palika pilnībā strazdu neskarti.

pirms 19 dienām, 2020.07.20 08:22

Es

Jja kādam ir daudz ķiršu,es laprāt nopirktu

pirms 19 dienām, 2020.07.20 19:21

Nords

Visreālākais ir - nošaut kādu vārnu, ja tās uzbrūk ķiršu kokam, piesiet pie kārts un to izbāzt kādu 1-2. metrus virs augstākā ķiršu koka. Varbūt laiki un putnu domāšana un bezkaunība ir mainījusies, bet pirms 15 gadiem šis variants bija simtprocentīgs.

pirms 18 dienām, 2020.07.21 17:45

Vietējās ziņas