Gulbenieši un viesi godina bānīti (video skatīt "Internet Explorer") 7

Rosība Gulbenes dzelzceļa stacijā šodien no rīta sākās agri. Tas saprotami, jo tad, kad gaidāmi viesi un svinami svētki, tiem pienācīgi jāsagatavojas. Īpaši tāpēc, ka šī ir 105. šaursliežu dzelzceļa Gulbene - Alūksne dzimšanas diena.

Gulbenes kultūras centra pūtēju orķestra muzicējums diriģenta Jolanda Andževa vadībā liecina, ka svētki var sākties. Mūzikas skaņas pamazām pievilina ļaudis, kuru vidū ir ne tikai pilsētas un rajona ļaudis, bet arī tuvi un tāli viesi. Daudzi steidz iegādāties biļetes, lai svētku izjūtas baudītu, sēžot krāšņi uzpostajos vagonos.

 

Laba vēlējumu pārpilnam tostam līdzinās svinīgās uzrunas, ko saka bānīša pārstāvji, kā arī pilsētas domes priekšsēdētājs Nikolajs Stepanovs. Mūzikai skanot, pulksten 10.00 mazais vilcieniņš, svētku dalībnieku svinīgi pavadīts, dodas reisā uz Alūksni, lai pa ceļam uz brīdi atvilktu elpu stacijās. Braukt gribētāju ir daudz, tāpēc šajā laikā bānītis arī no Alūksnes dodas uz Gulbeni.

 

Ja arī kāds svētku dalībnieks neziņā raugās apkārt, mēģinot noskaidrot, kādi pasākumi un pārsteigumi sagaidāmi šajā dienā, viņam un arī citiem talkā nāk saucēji - cilvēki, kuri dzelzceļa stacijai piegulošajā apkārtnē daļa informatīvas lapiņas un stāsta par aktualitātēm.

 

Pie bānīša sliedēm aktīvi rosās "bufetčicas" (Gulbenes Tautas teātris), iesakot nobaudīt spēcīgu velna dziru, salūkot kādu kreptīgu uzkodu. Viņām pēc vārdiem cita kabatā nav jālien, tāpēc vārdu un teikumu saspēles veidojas asprātīgas un dažbrīd pikantas.

 

Pie depo pulcējas visi tie, kuri vēlas pavizināties ar tā saucamo "kačalku" jeb drezīnu, kas atjaunota apgājušā gada pavasarī. Īpaši šī vizināšanās tīk pusaugu puišeļiem. Kamēr viņi vizinoties ļauj vējam iekrist matos, citi nesteidzīgi aplūko stacijā iekārtoto foto izstādi un rauga pēc kāda sev tīkama Tautas daiļamata meistara roku darinājuma. Ja arī nav iecerēts neko iegādāties, par rokdarbiem daudzi priecājas, tikai tos aplūkojot.

 

Pie stacijas centrālās ieejas savu pieturu svētkos radis Aivara Krūmiņa restaurētais un slavenais pelēkais radiobusiņš, kas uzņemts arī filmā "Baiga vasara". Busiņam īpašs uzdevums - visus, kas vien vēlas, izvizināt pa Gulbeni. Braukt gribētāju netrūkst, īpaši to, kas Bānīša svētkos piedalās pirmo reizi un Gulbeni īsu brīdi skatījuši tikai caurbraucot.

 

Pēc grafika iespējams doties ekskursijā pa bānīti, kā arī salonvagonā noskatīties filmu par to. Kamēr pieaugušie skatās filmu, tikmēr bērni izmanto tās iespējas, ko piedāvā batuti un piepūšamās atrakcijas. Turpat prasmi var izmēģināt arī jauniešu centra "Bāze" organizētajās latviešu koka spēlēs.

 

Pamazām ļaudis pulcējas pie skatuves , kur austrumu deju grupa "Horeo" sniedz 20 minūšu garu deju programmu. Dzied arī Sabīne Krilova. Pulksten 11.30, applausiem skanot, atgriežamies stacijā tiek sagaidīts ne tikai bānītis, bet arī Alūksnes pilsētas domes priekšsēdētājs Viktors Litaunieks, kurš steidzīgi kāpj uz skatuves, lai alūksniešu vārdā visus sveiktu svētkos, bet, ak vai, viņu sagūsta pirāti.

 

Svētkos ieradusies arī Kazu Frīda un Iveta Feldmane, kura saka ne tikai uzrunu un pavada reisā tvaika lokomotīvi "Marisu", bet vada arī "Dziesmu dueli", kurā visiem par lielu pārsteigumu piedalās Gulbenes un Alūksnes pilsētu vadītāji.

 

Stacijā svētku pasākumi norisinās līdz pat vēlam vakaram. Sevi prezentē studija "Varavīksne", dejo senioru deju grupa "Reveranss", Lāsma Buliņa un Elīza Ļistopad, norisinās karaoke konkurss, kam dziesmas sagatavotas jau krietni pirms svētkiem, stundu garu koncertu sniedz grupa "Pulse Effect".

 

Patīkami vērot, kā svētku dalībnieki neslēpj atkalredzēšanās prieku, jo daudzi to norisē piedalās jau vairākus gadus.

 

"Tā ir lieliska iespēja atpūsties, ieraudzīt kaut ko jaunu un kaut uz vienu dienu aizmirst ikdienas rūpes," saka rīdzinieki Ilze un Juris Strautiņi.

 

Bānīša bazārs pulcē simtus

 

Stāmeriena joprojām tā pati ar veco, labo dzelzceļa stacijas ēku, dzelzceļa sliedēm un afišu stabu, kam koka platmale "galvā", ar umurkumuru turpat netālu, ar gardiem māju labumiem un ar smaidīgiem, omulīgiem stāmereniešiem. Par to varēja pārliecināties visi bazāra apmeklētāji ikgadējos Bānīša svētkos sestdien.

 

Te varēja nopirkt lauku krāsnī ceptu maizi, smalkmaizes, sieru, pašbrūvētus dzērienus, medu, dažādus amatniecības izstrādājumus un greznumlietas. Radošajās darbnīcās varēja veidot figūriņas no māla un papīra. Bērni to darīja ar prieku. Protams, bazārs ir vieta, kur citus apskatīt un sevi parādīt. Tas izdevās! Tur varēja sastapt sen un nesen redzētus paziņas, sarokoties, pārrunāt jaunumus.

 

Stāmerienā uz skatuves, kas bija izveidota dzelzceļa stacijas priekšā, dienas garumā uzstājās pašmāju mākslinieki un viesi. Par labskanību rūpējās savējais - grupas "Tranzīts" līderis Ralfs Rubenis. Dziedāja profesionālie aktieri Varis Vētra, Jānis Paukštello, Andris Bērziņš un mūziķis Juris Vaivods, kā arī bānīša 105. dzimšanas dienai veltīto sacerēto "Dziesmu par bānīti" izpildīja Edmunds Bebers. Dejoja "Poga", "Katlakalns", "Savieši", "Vērdiņš", "Labākie gadi", Sarmītes Jēgers teātra deju studija "Savanna", dziedāja un spēlēja lauku kapela "Bumburņīcas". Bērnus priecēja Latvijas Leļļu teātra mākslinieki un Rīgas cirks. Stāmerienā ar ovācijām uzņēma dramatisko kolektīvu "Palādas", kas rādīja komēdiju "Ontans i Anne". Netrūka arī sporta aktivitāšu, bija pat diskotēka bērniem un, protams, arī zaļumballe kopā ar grupu "Trijatā".

 

Tā kā bānītis cauri Stāmerienai šajā dienā kursēja 11 reizes, bazāra apmeklētāji pa brīdim mainījās, vieni atbrauca, citi devās projām. Rosība nerima no pulksten 10.00 līdz 23.00. Pasažieri dižojās ar košām aprocēm, kas kalpoja par ieejas biļeti vilcienā visu dienu. Tā ka paši enerģiskākie svētku apmeklētāji šajā dienā paspēja ar bānīša palīdzību apceļot visas svētku norises vietas - Gulbeni, Stāmerienu, Papardi, Alūksnei.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 7

nu bet tas tak notiek katru gadu,-bufetnieces un viss pārejais:((

pirms 12 gadiem, 2008.09.11 09:54

kriksis-bestija

Man gan patika pasākums! Jo īpaši foršās,atraktīvās bufetnieces. Nu,tas tik ir krampis šitā izrunāties un spēt piesaistīt cilvēkus. Malači,meitenes! :)

pirms 12 gadiem, 2008.09.11 09:08

Gausais -zita

Krieviski tur bija tikai daži ciemiņi no kaimiņvalsts.Bet pasākums atsauca atmiņā nesenos sociālisma gadus.Tāsir divas dažādas lietas.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 10:18

zita

Pasakums izskatas tads riktigi krieviska gara.

pirms 12 gadiem, 2008.09.09 02:39

vēderdejotājām gan tauciņus var labi redzēt:)))

pirms 12 gadiem, 2008.09.06 23:58

Vietējās ziņas