Gulbeniešu desmiti raujas nodot asinis

Asins donors saņem brokastu paciņu un trīs latus.
Vakar Latvijas Sarkanā Krusta Gulbenes rajona komitejas telpās notika kārtējā asins donoru diena. Šoreiz bija ieradies salīdzinoši daudz cilvēku, kuri vēlējās brīvprātīgi nodot asinis. Diemžēl no 127 cilvēkiem tas bija atļauts tikai 93.

"34 cilvēkiem vajadzēja atteikt šo iespēju, jo, veicot iepriekšēju pārbaudi, Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles darbinieces pārliecinājās, ka dažiem bija zems arteriālais asinsspiediens, zems hemoglobīna līmenis asinīs, vēl citi nesen bija pārcietuši operācijas vispārējā narkozē un tamlīdzīgi. Tomēr priecājamies, ka Gulbenē vienmēr ir bijis daudz asins donoru," saka Latgales filiāles daktere Gertrūde Eksta.

 

Par donoriem kļūst jaunieši

G.Eksta atzinīgi vērtē faktu, ka pēdējos gados par donoriem vēlas kļūt arvien vairāk jauniešu, kas sasnieguši 18 gadu vecumu.

 

"Varbūt pēc pirmās asins nodošanas reizes viņi uz kādu brīdi no mūsu redzesloka pazūd, bet vēlāk daļa kļūst par regulāriem asins donoriem. Tā notiek īpaši tad, ja jaunietis nodot asinis pirmo reizi ieradies kopā ar saviem vecākiem, kuri arī ir donori," saka daktere.

 

Šajā donoru dienā pirmo reizi Latvijas donora apliecību saņēma arī 11 Gulbenes 2.vidusskolas 12.a klases skolēni. Tajā ierakstīta donora asins grupa un datums, kad pirmo reizi nodotas asinis.

 

Jāpārvar baiļu sindroms

"Kļūt par asins donoriem mūs motivēja kāda meitene, kura ieteica izdarīt kaut ko labu citu cilvēku labā, kā arī lika apzināties, ka dzīvē var gadīties tā, ka pašiem ir nepieciešams pārliet asinis. Domāju, ka būs interesanti, kā tas notiks, lai gan esmu nedaudz satraukta par to, kāda būs sajūta pēc asins nodošanas. Mūsu rīcību atbalsta arī klases audzinātāja Daira Ģērmane," pirms asins nodošanas teica 12.a klases skolniece Kristīne Ameļčenko.

 

Šajā donoru dienā bija gadījumi, kad pēc 450 mililitru asins nodošanas donoram kļuva slikti.

 

"Tā var būt, piemēram, ja asinis pirmo reizi nodod jaunietis, jo viņam ir jāpārvar iekšēju baiļu sindroms. Pēc asins nodošanas ir jāpaiet kādam brīdim, kamēr cilvēkam normalizējas asinsrite, jo visas asinis neriņķo. Daļa atrodas aknās, nierēs un citos orgānos. Organisms pēc asins nodošanas izmanto arī šo depo orgānu asinis," skaidro G.Eksta.

 

Pēc asins nodošanas donoriem ieteicams kārtīgi paēst, lietot uzturā daudz šķidruma, ka arī atturēties no fiziskas piepūles. Donoram ir tiesības šajā dienā neierasties arī darbā vai arī šo dienu pievienot atvaļinājumam. Par asins donoru var kļūt ikviens vesels cilvēks vecumā no 18 līdz 65 gadiem, ja viņa svars nav mazāks par 50 kilogramiem. Pirms asins nodošanas donors var iemalkot saldu tēju, kā arī saņemt brokastu paciņu un trīs latus.

 

Donoru dienu Gulbenē organizē Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāle sadarbībā ar Latvijas Sarkanā Krusta Gulbenes rajona komiteju.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas