Iedzīvotāji Valsts ieņēmumu dienestā steidz kārtot deklarācijas

Laiku ietaupīt var, savus ienākumus deklarējot elektroniski
Līdz pirmdienai Valsts ieņēmumu dienestā Gulbenē 2820 personas ir iesniegušas iedzīvotāju ienākumu nodokļa deklarācijas par pagājušo gadu. Katru darbdienu dienesta telpās drūzmējas tie, kas vēl steidz iesniegt savas deklarācijas termiņā - līdz 1.aprīlim.

Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālās iestādes Gulbenes nodaļas nodokļu maksātāju konsultāciju daļas priekšniece Irina Markova "Dzirksteli" informēja, ka ikviens nodokļu maksātājs ienākumu deklarācijas var aizpildīt arī elektroniski, taču šo iespēju izmanto tikai retais. Pagaidām šo iespēju izmantojušas tikai 40 personas.


Elektroniski un par brīvu
Lai aizpildītu ienākumu deklarāciju elektroniski, personai ir jāparaksta vienošanās ar Valsts ieņēmumu dienestu. Piecu dienu laikā persona saņem identifikācijas kodu un vēlāk - arī elektronisko parakstu. Klientam par to nav jāmaksā.


"Tomēr deklarācijai pievienojamos dokumentus par medicīnas un izglītības izdevumiem personai ir jādodas iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā. Tos nevar pievienot elektroniskā formātā," saka I.Markova.


Sevišķi aktīvi iespēju deklarēt ienākumus elektroniski izmanto Gulbenes rajona amatpersonas. Šāda prakse sākās pērn. 


I.Markova pauž, ka tomēr ļoti daudzi vēl baidās vai neprot izmantot elektroniskās iespējas, tāpēc arī dodas lūgt palīdzību pie konsultantēm ieņēmumu dienestā un gaida savu kārtu rindā. 


Dienesta Gulbenes telpās ienākumu deklarāciju aizpildītāji sēž rindā katru darbdienu. Konsultāciju daļā, kur viņiem palīdz aizpildīt ienākumu deklarācijas, abas darbinieces strādā bez pusdienu pārtraukuma.
Sevišķi gara darbdiena klientu pieņemšanā te ir pirmdienās - no pulksten 9.00 līdz 19.00, pārējās darbdienās - no pulksten 8.00 līdz 17.00.


Kam aktuāls 1.aprīlis?
Termiņā līdz 1.aprīlim ienākumu deklarācijas jāiesniedz valsts amatpersonām, saimnieciskā darba veicējiem, personām, kas pērn saņēmušas honorāru, kā arī tiem, kas pārdevuši savu personīgo mantu vairāk nekā 3840 latu vērtībā.


"Kā prakse liecina, deklarēt savus ienākumus bieži aizmirst metāllūžņus pārdevušās personas. Tāpat ienākumus jādeklarē tiem, kas pārdevuši kokus no cirsmām savos mežos. Aizmāršīgajiem, kas termiņā nedeklarē savus ienākumus, piemērojam administratīvo atbildību. Sākumā tas ir brīdinājums un aicinājums veikt savu pienākumu, ja tas nelīdz, tad varam piemērot naudas sodu līdz 100 latiem," uzsver I.Markova.


Viņa atgādina, ka arī biedrībām un nodibinājumiem līdz 1.aprīlim Valsts ieņēmumu dienestā ir jādeklarē savi pagājušā gada ienākumi.  
Kam nav noteikta termiņa?


I.Markova klāsta, ka rindas Valsts ieņēmumu dienestā pašlaik ir sevišķi lielas arī tāpēc, ka ienākumus deklarēt nāk arī tie, kam nav jāsteidzas iekļauties termiņā.

 

"Visi tie, kas vienkārši vēlas saņemt 25 procentu atlīdzību no izdevumiem par mācību maksu vai medicīnas izdevumiem, var nākt deklarēt savus pēdējo trīs gadu ienākumus visa gada garumā. Ja viņi nogaidītu un nāktu pie mums pēc 1.aprīļa, tad ieņēmumu dienestā nebūtu tādu rindu. Šīm personām jāatceras, ka Valsts ieņēmumu dienestam ir jāuzrāda čeki, uz kuriem ir personas vārds, uzvārds un personas kods. Jāzina arī netiek atmaksāti izdevumi par tādiem ārstnieciskajiem pakalpojumiem kā briļļu un medikamentu iegāde," saka I.Markova.


Viņa piebilda, ka izdevīgi ir savus ienākumus deklarēt arī tām personām, kas pērn kļuvušas par bezdarbniekiem un nav nostrādājušas pilnu gadu. Viņiem tiek piemērots pilns gada neapliekamais minimums iedzīvotāju ienākumu nodoklim un ir iespēja saņemt atpakaļ 25 procentus naudas.


Tāpat Valsts ieņēmumu dienestā var nākt un deklarēt savus ienākumus pensionāri, kuriem pensija ir lielāka par 165 latiem.

 

"Pensionāri arī ar savu bērnu, mazbērnu palīdzību, kad viņi deklarē savus ienākumus, var atgūt 25 procentus izdevumu, kas tērēti par senioru ārstēšanos - medicīnas polisēm, ārsta apmeklējumiem," saka I.Markova.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas