Iegūst pirmo vietu

Indra Apsīte piedalās valsts zinātnisko darbu konkursā
Gulbeniete Indra Apsīte jaunajā mācību gadā sāks mācīties Gulbenes Valsts ģimnāzijas 12. a klasē. 18.jūlijā viņa atgriezās no jauno zinātnieku nometnes "Alfa", kas notika Jēkabpils rajona Zasas vidusskolā. Šo iespēju meitenei palīdzēja nopelnīt viņas izstrādātais zinātniskais darbs ķīmijā "Augi kā dabiskā krāsviela". 33.Latvijas skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferencē tas tika atzīts par labāko.

Pēta augus Portugālē "Zinātniski pētniecisko darbu ķīmijā izvēlējos tāpēc, ka man patika ķīmijas skolotāja Līga Silauniece. Darba tēmu bieži mainīju, līdz beigās izvēlējos izstrādāt darbu par augiem kā dabiskām krāsvielām. Ģimnāzijā ir noteikts, ka 11.klasē visiem ir jāizstrādā zinātniski pētnieciskais darbs. To sāk rakstīt 10., bet pabeidz 11. klasē. Angļu valodas skolotājai Sandrai Birkovai bija piedāvāts projekts, kurā skolēni zinātniski pētnieciskos darbus varēja izstrādāt kādā citā valstī. Es un vēl viena meitene to izmantojām," stāsta Indra.

 

Projektā viņa janvāra beigās mērojusi ceļu uz Portugāli, lai tur veiktu pētījumus ar augiem, kurus var izmantot kā krāsvielas.

 

"Diemžēl man neizdevās apmeklēt dabisko krāsvielu fabriku, kura krīzes dēļ bija slēgta, tāpēc apskatīju ķīmisko krāsvielu darbnīcu, lai salīdzināti krāsvielu pozitīvās un negatīvās īpašības," stāsta Indra.

 

Patīkami būt novērtētai

Vispirms zinātniski pētniecisko darbu Indra veiksmīgi aizstāvēja skolā, tad - rajonā, lai pēc tam gatavotos aizstāvēšanai valstī, kur tā prezentācijai vajadzēja gatavot īpašu plakātu.

 

"Vienu dienu pavadīju, stāvot pie šī plakāta un atbildot uz dažādiem jautājumiem. Otrā dienā savus jautājumus uzdeva zinātniski pētniecisko darbu vērtētāji. Mazliet biju uztraukusies, bet, tiklīdz sāku runāt par darbu, viss bija kārtībā. Neviens jautājums nešķita pārāk āķīgs, jo darbā visu biju aprakstījusi. Vienīgais, ko biju piemirsusi, kas ir sagša," stāsta Indra.

 

Konkursa rezultāti paziņoti pēc trīs stundām. "Gaidīju, ka manu vārdu nosauks pie tiem, kas konkursā saņēma atzinību. Tikai tad, kad nosauca trešo un otro vietu, uzdrošinājos domāt, ka varbūt esmu uzvarējusi. Būt novērtētai vienmēr ir labi," saka Indra.

 

Konkursā konkurence bijusi liela. Konkursā Indra saņēmusi diplomu un īpašu maģistra balvu.

 

Neatsakās no nometnes

Pēc konkursa Indrai piedāvāta iespēja piedalīties zinātniskajā nometnē "Alfa", kur viņa pavadījusi laiku no 28. jūnija līdz 18.jūlijam.

 

"Nometnē pavadītais laiks bija interesants, jo katru dienu notika dažādas lekcijas, kas palīdzēja iepazīties ar augstskolās notiekošo. Ļoti daudz bija dažādas sporta aktivitātes, arī dziedājām un dejojām. Ieguvu arī daudz jaunu draugu," stāsta Indra.

 

Nometnē piedalījušies skolēni, kuri ne tikai rakstījuši zinātniski pētniecisko darbu, bet guvuši uzvaras dažādās mācību priekšmetu olimpiādēs. Pēc nometnes "Alfa" seko "Beta".

 

"Tas nozīmē, ka reizi mēnesī Rīgā notiek lekcijas par dažādām tēmām. Šo lekciju apmeklējums, kā arī uzvara konkursā paver durvis uz augstskolu," piebilst Indra.

 

Pēc 12.klases absolvēšanas meitene domā studēt ķīmiju.

 

"Skolā viesojās pārstāvji Latvijas Universitātes ķīmijas fakultātes, ar kuriem kopīgi veicām dažādus interesantus eksperimentus. Tā kā darbojos gan bioloģijas, gan ķīmijas sekcijā, tad arī bioloģijā uzzināju daudz interesanta," stāsta Indra.

 

Šobrīd Indra izbauda vasaras atpūtu un satiekas ar draugiem.

 

18.jūlijā viņa nosvinējusi arī 18 gadu dzimšanas dienu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas