Ir labi visiem kopā būt 1

Kora "Atbalss" dziedātāji dziesmā jūtas jauni
Gulbenes kultūras centrā 6.februārī pulksten 14.00 savu pastāvēšanas pusgadsimta jubileju svinēs senioru koris "Atbalss". Kolektīvs ir starp vecākajiem senioru koriem Latvijā. Koncertā, kura moto ir "Te mums sen senis dziedāt ļauts", piedalīsies vīru vokālais ansamblis "Namejs", senioru deju kopa "Vērdiņš", kā arī kora "Atbalss" draugi no kaimiņu novadiem.

"Pirmā pieredze ar senioru kori man bija pirms 20 gadiem. Toreiz es vecākās dāmas mīļi saucu par Kukažiņām, jo pati biju jauna, bet šodien viņas godāju par cienījamām kundzītēm. Viņas vienmēr, atnākot uz mēģinājumu, ir uzcirtušās, ir frizūras," mīļi saka diriģente Ligita Plešanova - Jarusova.  

Valda draudzība

Kora vecākā Maruta Pērkone, kura "Atbalsī" dzied desmit gadus, atklāj, ka bez šīs dziesmas mīlestības dziedātājus vieno arī laba humora izjūta, vēlēšanās aktīvi piedalīties it visā, kā arī izturība, jo nav viegli cilvēkiem cienījamos gados trīs stundas bez pārtraukuma pavadīt uz estrādes karstā saulē.

 

Lielākā daļa kora dalībnieku visu savu mūžu ir veltījuši dziedāšanai. Skolas un jaunības gados viņi dziedājuši dažādos koros. Dziedātāji atzīst, ka tā ir iespēja būt kopā. Noteikts rituāls, ka tad, kad pienāk noteiktā mēģinājumu diena, ir jāatliek malā visas savas rūpes un raizes un ir jādodas laukā no mājas, lai dziesmā justos jauni.

 

"Vecākās paaudzes cilvēkiem ir ārkārtīgi liela pienākuma apziņa. Ja jau nu reizi tam dziesmu velnam esam atdevuši mazo pirkstiņu, tad viņš paņem visu roku," saka kora vecākā.

 

Atlaides netiek dotas

Senioru korim netiek dotas atlaides, lai gan, kā atzīst paši dziedātāji, vienu otru reizi šīs prasības ir pārāk augstas.

 

"Lai kā gribētos vieglāku un mums piemērotāku repertuāru, tomēr šā gada senioru dziesmu svētkos mums ir jādzied komponista Jāņa Lūsēna dziesma "Savādā pasaule", ko dzied arī jauniešu kori. Dažviet melodija ir sešbalsīga, tad nu nezinām, kā savus dažus tenorus "sadalīt" vairākās daļās," smejas M.Pērkone.

 

"Visiem novēlu būt tikpat enerģiskiem un dziedošiem! Mēs visi esam draudzīgi, izpalīdzīgi un sirsnīgi, jo visi esam tādā vecumā, kad nekā nav ko dalīt," saka ilggadējā dziedātāja Guna Roskoša.

 

Genovefa Magone, kura korī dzied vairāk nekā 20 gadus, koristiem vēl labu veselību un skanīgas balsis.

 

Inta Sirmace uz mēģinājumiem mēro ceļu no Stariem un dzied jau vairāk nekā piecus gadus.

 

Daudz draugu

Kora piecdesmit gadu hronika liecina, ka kolektīvs daudz koncertējis un to dara joprojām. Dziedātāji ir arī dažādu senioru svētku dalībnieki. Kolektīvs, piedaloties dažādos pasākumos, ir ieguvis daudz draugu. Draudzība izveidojusies ar Alūksnes novada senioru kori "Brūklenājs", Madonas novada - "Mantojums", Balvu - "Pīlādzis", Krustpils - "Atvasara" un Rēzeknes seniori kori "Septiņkalne".

Šobrīd kolektīvs gatavojas ne tikai savai jubilejai, bet arī senioru koru salidojumam, kas maija beigās notiks Bauskā. "Atbalss" repertuārā ir daudz skaistu dziesmu, bet par savējo - vienīgo dziedātāji uzskata komponista Jāņa Porieša dāvanu kora 45 gadu jubilejā - dziesmu "Gulbenīte - gulbju zeme". Tā skanēs arī 6.februārī.

 

Fakti

Darba veterānu kori 1960.gadā nodibinājis Gulbenes mūzikas skolas skolotājs Andrejs Baumanis.
Pirmais koncerts noticis tā paša gada 26.decembrī. Pirmā dziesma, ko kolektīvs apguvis, ir latviešu tautas dziesma "Teici, teici valodiņa" Jāņa Cimzes apdarē. Korī bijuši 25 dziedātāji. Šobrīd kolektīvā ir 42 dalībnieki: 17 soprāni, 16 alti, 4 tenori un 6 basi. Kopš kora 40 gadu jubilejas 2001.gadā aizsaulē aizgājuši 19 dziedātāji.

 

1982.gadā korim dots nosaukums "Atbalss".


Fakti

Kolektīva darbības laikā ir bijuši vairāki diriģenti: Andrejs Baumanis,Vilnis Beitiks, Paulis Galejs, Austra Veikšāne, Valija Caune, Edgars Mūrnieks. Visilgāk ar kori strādājusi diriģente Lūcija Hmeļevska (no1988. līdz 2005.gada beigām), Edgars Mārtinsons. Kopš 2006.gada rudens - Ligita Plešanova - Jarusova.


Fakti

Kora "Atbalss" dziedātāju vidējais vecums šobrīd ir 73 gadi.

 

Vairāk nekā 25 gadus korī dzied: Marija Hartmane, Valija Ostrova, Marta Salmiņa, Staņislavs Tarass.

 

Vairāk nekā 20 gadus: Guna Roskoša, Velga Grava, Līvija Liepa, Genovefa Magone, Ivars Lasis, Ruta Lase.

 

Vecākajai kora dalībniecei Martai Salmiņa ir 92 gadi.


Jaunākajai kora dalībniecei Rotai Jakobsonei - 46 gadi.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Regīna Krauze

Šis nebūs komentārs,bet lūgums;-izlasīju par jūsu kori ATBALSS-ieraudzīju vārdu Ruta Lase,domāju,ka tā ir mana bijusī kolēģe no neklātienes farmācijas studiju gadiem.Lūdzu,ja iespējams,darīt zināmas viņas koordinātes,ļoti vēlētos ar viņu sazināties. Ar cieņu- Regīna

pirms 9 gadiem, 2011.02.10 11:52

Vietējās ziņas