Izliek informatīvas zīmes 8

Jānis Šmoteks: "Sašķirojot atkritumus pa atbilstošajiem konteineriem, kopējā konteinerā atkritumu nonāks krietni mazāk."
Dalīto atkritumu šķirošanas laukumos ir uzstādītas nelielas informatīvas zīmes, uz kurām apkopota informācija, ko drīkst un ko nedrīkst izmest konkrētajā konteinerā šķirotajiem atkritumiem.

28 šķirošanas laukumi Atkritumu šķirošanas laukumi pilsētā jau ir izveidoti diezgan sen, taču, kā norāda Gulbenes novada domes Tehniskās nodaļas Ūdens un atkritumsaimniecības speciālists Jānis Šmoteks, cilvēki krāsainajos konteineros met iekšā ne tikai paredzētos atkritumus, bet arī visu, ko pagadās.

 

„Cilvēki neievēro prasības, bet tas savukārt sadārdzina atkritumu šķirošanu poligonā. Lai izglītotu cilvēkus, tika izveidoti šie plakāti, kas ir izvietoti pie konteineriem, tādējādi cilvēki tiks mēģināti pieradināt rīkoties pareizi," saka J.Šmoteks.

 

„Krāsainie konteineri ir novietoti atstatus no kopējiem konteineriem. Cilvēkiem ir jāsaprot, ka jebkurš cilvēks gan no daudzdzīvokļu mājas, gan no privātmājas pilsētā un laukos var atbraukt un izbērt atkritumus šajos šķirošanai paredzētajos konteineros. Par šķirošanu mēs naudu nemaksājam, bet, saliekot un sašķirojot atkritumus pa atbilstošajiem konteineriem, kopējā konteinerā atkritumu nonāks krietni mazāk. Cilvēkiem to vajadzētu censties darīt, jo kopš 1.maija nešķiroto atkritumu apglabāšana novadā taču ir dārgāka."

 

Kopumā pašreiz mums novadā ir 28 dalīto atkritumu šķirošanas laukumi (pilsētā, kā arī Stradu pagastā). Citos novada pagastos pašreiz šādu laukumu vēl nav, taču tos tiek plānots izveidot.

 

„Šādi laukumi būtu nepieciešami katrā pagasta centrā un lielākā ciematā - tas pamazām radinātu cilvēkus šķirot atkritumus," ir pārliecināts J.Šmoteks.

 

Nereti ir gadījies redzēt, ka pie atkritumu konteineriem daudzdzīvokļu māju pagalmos tiek izlikti arī lielgabarīta atkritumi, piemēram, veci dīvāni vai skapīši, kas kādu laiku tur stāv, līdz beidzot tiek aizvesti.

 

„Jā, šāda situācija pastāv. Cilvēki noliek savus atkritumus, tos beigās aizved, bet maksā visi konteineriem piesaistīto māju iedzīvotāji. Ir viegli nomest, lai citi maksā, taču vajadzētu piezvanīt SIA „Alba", kas tos par samaksu aizvedīs prom. Ja esam saražojuši atkritumus, tad nevajadzētu vienkārši izlikties, ka tas nav nekāds apgrūtinājums visiem pārējiem," saka speciālists.

 

Pagaidām visi ir kūtri

Viņš aicina arī māju apsaimniekotājus vai pilnvarotās personas domāt, kā samazināt atkritumu daudzumu.

 

„Visiem līdz šim nepatika sadzīves atkritumu normas. Tagad daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji var vērsties pārvaldē, noslēgt vienošanos un paši var rīkoties ar saviem konteineriem, kā viņiem ir nepieciešams, viņi paši var arī noteikt, kad konteineri tiks izvesti. Ir mājas, kuru iedzīvotājiem šādā veidā atkritumu maksas ir samazinājušās pat uz pusi. Ir mājas, kas arī slēdz ciet savus konteinerus, tādējādi pieradinot kaimiņus un svešiniekus, lai viņi nenes savus atkritumus uz svešu konteineru," stāsta  

J.Šmoteks.

 

Viņš piebilst, ka pamazām atkritumu saimniecība tiks sakārtota.

 

„Visas šīs iestrādes jau mums ir un pamazām virzāmies uz priekšu, taču tas notiek samērā kūtri. Tieši tādēļ mēs vēlamies palīdzēt cilvēkiem saprast, ka, gan šķirojot atkritumus, gan arī mājām pašām paņemot savus konteinerus, par atkritumiem būs jāmaksā krietni lētāk."

Pievieno komentāru

Komentāri 8

333

Tur jau ta lieta ka neviens neliedz. Bet baigais gabals to visu vesti. Lai jau metajas pa krumiem. Varbut kaukad apraksu visu kas man te bijusie iemitnieki atstaja. Pa mazam jau tieku vala no ta stikla. Parejo vismaz sadedzinat var.

pirms 10 gadiem, 2011.06.03 12:54

bet

Nu savāc savas litreens un citu stikla drazu un aizved uz šķirojamo konteineru un izber, kas tad liedz?

pirms 10 gadiem, 2011.06.03 11:44

333

Domajiet atrak par laukiem, man tas spirta litrenes nav kur bazt, bija doma ja gridu betonet un tos savakt, sadauzit un zemgridas apaksa samest. Stikli ar metajas pilni krumi. Sogad salasito talkas maisos saberu. Ja varetu stiklus nodot laikam otrais Lembergs Latvija butu. Bet nu atdosu jums pa velti. Vismaz jus varesiet kauko nopelnit. Ta ka jus tur daudz sviestam katram bus, kad ienakumus sazagesiet. Man ar margarinu pietiks.:-D

pirms 10 gadiem, 2011.06.03 10:01

Vēl

Mums atkritumiem dzīvoklī tikai divas vietas - tradicionālā "miskaste" un maisiņš plastmasas pudelēm, stikla burkām un papīram. Reālā šķirošana notiek pie konteineriem. Nav grūti un nevajag četrus maisiņus. Tilpuma ziņā sašķirotie atkritumi sastāda 40-50%. Vajag tikai iesākt.

pirms 10 gadiem, 2011.06.03 09:48

?

Nu gan, visur ir konteineri parastajiem atkritumiem - gan melni plastmasas, gan alumīnija, gan lielāki, gan mazāki. Un kādu informāciju par tiem plakātā vajadzētu? Kā pareizi un ar kuru roku iemest atkritumus? Plakātā ir runa par atkritumu šķirošanu, kurai nav nekāda sakara ar parastajiem atkritumiem.

pirms 10 gadiem, 2011.06.03 09:24

Daiga

Daudzās šķirošanas vietās vairs nav melno konteineru dažādiem atkritumiem. Arī informācijas plakātā par tiem ne vārda. Kādēļ?

pirms 10 gadiem, 2011.06.03 06:24

Pff

Lai paši aizvedēji arī šķiro par to viņiem tiek normāla samaksa,ies gan ķēpāties ar šķirošanu..........

pirms 10 gadiem, 2011.06.03 00:07

Ritma

Patiesíbá atkritumus skirot nav tik sarezgíti-katram atkritumu tipam-savs maisins! Un ja vél ir konteineri kur saskiroto izmest-super!!! Músu gimené tas ta ir pienemts-skirot! Sákums bija grúts.... Bet tagad-nekádu problému! Paméginiet!

pirms 10 gadiem, 2011.06.02 22:51

Vietējās ziņas