Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izstādē - pastkartes un senas afišas

Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejā līdz 5.maijam apskatāma pastkaršu izstāde "Ak, pavasar, tu visu sirdis dullas dar'!" no muzeja krājuma. Vairāk foto šeit.

"Pavasara tuvošanās un pastkaršu daudzums, kā arī senas dažādu pasākumu afišas, kas ir muzeja krājumā, rosināja iekārtot šādu izstādi," saka muzeja direktore Valda Vorza.  

Muzeja krājumā ir 3106 pastkartes un 53 pastkaršu komplekti, kas aptver laika posmu no 1891.gada līdz mūsdienām. Izstādē ir apkopotas pastkartes par pavasara svētkiem dažādos laika posmos. Tās stāsta par Lieldienām, Padomu Armijas un Jūras kara flotes dienu, 8.martu, 1. un 9.maija svētkiem.

Pastkaršu vēsture aizsākusies 1869.gadā ar austriešu ekonomista E.Hermaņa priekšlikumu ieviest jauna veida korespondenci. Gadu vēlāk to sāka izmantot arī Vācijā, Lielbritānijā un citās valstīs.

 

Pastkartes teksts bija atklāts un pieejams ikvienam, kura rokās nonāca pastkarte. Ar laiku pastkaršu ilustrēšanā ievērojamu vietu ieņēma fotogrāfijas, kas atainoja kādu vietu, notikumu, personību vai vēlējumu. Atklātņu ražošana izvērtusies par ienesīgu biznesu.

 

Papildinājums pastkartēm ir senas dažādu pasākumu afišas. Muzeja krājumu nodaļas vadītāja Zane Biseniece neslēpj sajūsmu par senajām afišām, kurās ir ārkārtīgi daudz interesantas informācijas.

 

Piemēram, kāda afiša vēsta par garīga koncerta norisi Velēnas baznīcā, "no kura skaidrs atlikums nāks par labu Tirzas lazaretei". Tajā ne tikai minēti visi kungi, kas uzstāsies, bet ir arī plaša koncertprogramma. 1894.gadā tapusi afiša aicina apmeklēt "muzikālisku vakaru ar pēcnākošu deju". Iegādājoties biļeti uz šo pasākumu, tajā ierēķināts arī labdarības nodoklis. 1909.gadā Galgauskā Otrajās Lieldienās rīkots jautrības vakars, pēc kura skaidras naudas atlikums no ieejas maksas ticis atvēlēts ķeizara Pētera 1 pieminekļa būvei Rīgā. Vēl citas afišas ielūdz uz balli, kurā spēlē Lizuma lauksaimnieku biedrības ragu orķestris, uz slēgtu tējas vakaru, veco strēlnieku atceres vakaru un citiem pasākumiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas