Izvēlas dzīvi veco ļaužu mājā

Vecie, vientuļie cilvēki tur jūtas aprūpēti un droši
Arvien vairāk veco, vientuļo novada cilvēku izvēlas dzīvot veco ļaužu mājā, kur ir siltums, atsevišķa istabiņa, katru dienu apraudzīt ierodas sociālais darbinieks, iespējams pasūtīt siltas pusdienas vai tās pagatavot pašiem, kā arī papļāpāt ar kaimiņienēm. Pagājušā gada oktobrī durvis vēra veco ļaužu māja Lejasciema pagastā, kas līdz nepazīšanai tika pārveidota par naudu, kas pašvaldībai tika piešķirta novadu veidošanai, kopumā tērējot 164 000 latu.

"Man te ir ļoti labi. Ja vēlos, varu doties uz atpūtas istabu skatīties televizoru, bet labprātāk klausos radio. Aiz sienas man ir jauka kaimiņiene. Viņai ir arī kaķis, ko visi esam iemīļojuši. Lai gan ir kļuvis grūti staigāt, jo jāatbalstās uz diviem kruķiem, tomēr, katru dienu lēnītēm izeju ārā. Vasarā gan gāju biežāk. Veco ļaužu mājā es jūtos droši, jo apkārt ir cilvēki," saka lejasciemiete Dzidra Muceniece. Mitinās 6 cilvēki

Šā gada 28.janvārī veco ļaužu mājā, kur atrodas arī pagasta sociālais centrs, izcēlās ugunsgrēks, kad izdega ēkas bēniņi aptuveni 110 kvadrātmetru platībā, kā arī apmēram 25 kvadrātmetru istabiņa mansardā.

 

"Par šo nelaimi jau esam piemirsuši un negribam runāt, jo ēka drīz vien tika savesta kārtībā. Šobrīd deviņās istabās mitinās 6 iedzīvotāji, bet pēc svētkiem uz veco ļaužu māju pārcelsies vēl viena sieviete no Sinoles. Pagastā esam apzinājuši visus vecos, vientuļos cilvēkus, piedāvājot viņiem šo iespēju, bet daudzi bilst, ka vēl spēj paši tikt ar visu galā un lūdz pataupīt priekš viņiem istabiņu vismaz uz vienu gadu," stāsta Lejasciema pagasta sociālā dienesta vadītāja Dzintra Jegure.

 

Pagastā ir viens sociālais aprūpētājs, kas katru dienu apciemo katru veco ļaužu mājas iedzīvotājus, lai uzzinātu viņa vēlmes. Piemēram, ja vecais cilvēks pats nevēlas gatavot ēst, tad no Lejasciema vidusskolas ēdnīcas var pasūtīt siltas pusdienas. Ja nepieciešams, vecais cilvēks tiek aizvests pie ārsta, vai otrādi.

 

Mēnesī maksā 34 latus

"Mums ir arī neliels dārzs, kur katrs veco ļaužu mājas iedzīvotājs var izaudzēt to, ko vēlas. Šoruden tika audzēti burkāni, bietes, kartupeļi, vārīti ievārījumi. Zem ēkas ir mūra pagrabs, kur katram iedzīvotājam ierīkojām savu apcirkni un plauktus," stāsta Dz.Jegure.

 

Veco ļaužu mājas iedzīvotāji mēnesī maksā apmēram 34 latus. Šajā summā ietilpst maksa par siltumu, elektrību, telpas uzkopšanu, patērēto ūdeni, apkārtnes uzturēšanu kārtībā.

 

Šinīs dienās veco ļaužu mājā iekārtota neliela izstāde, kurā skatāmi rakstaini cimdi un zeķes, kurus darinājusi Dz. Muceniece. Izstādē ir arī senioru Skaidrītes Bušmanes adījumi un Kārļa Žīgura darinājumi no koka un citiem materiāliem.

 

"Iekārtojot izstādi, gribējām parādīt, ka mūsu klienti nesūdzas par dzīvi, bet joprojām vēlas būt aktīvi," piebilst Dz.Jegure.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas