Izzina situāciju pagastos 11

Deputātus informē par finansiālo situāciju četros pagastos

Finanšu pastāvīgās komitejas sēdē, kura notika ceturtdien, deputāti turpināja iepazīties ar Beļavas, Druvienas, Galgauskas un Tirzas pagastu finansiālo situāciju Gulbenes novadā.

Beļavas izrādās ir viena no turīgākajām novada pašvaldībām, Druvienā savukārt divus mēnešus darbinieki nav saņēmuši darba algu, Galgauska plāno, ka gada beigās viņiem līdzekļi, iespējams, paliks pat pāri, bet Tirzā, ja viss ritēs, kā plānots, tad gadu varēs pabeigt pa nullēm.  

Turīgākais pagasts

"Neteiksim, ka tā ir pārāk spīdoša, bet, ja pildīsies ieņēmumu daļa un ienāks nauda no izlīdzināšanas fondiem, tad ar mūsu budžetu viss būs kārtībā. Parādsaistības mums ir tikai ar uzņēmumiem, nodokļu parādu nav," informē Beļavas pagasta pārvaldes vadītājs Aivars Rakstiņš.


Novada domes finanšu un ekonomikas nodaļas vadītāja Anna Pružinska pieļauj, ka pagasta budžetā vairāk nekā 7000 latu varētu uz gada beigām palikt pat pāri. Kopējās kredītsaistības viņiem ir mazliet vairāk nekā 94 000 lati.

Gulbenes novada domes priekšsēdētājas vietnieks Dainis Švika domā, ka, sastādot jauno budžetu, varbūt arī būs jāveic korekcijas štatu sarakstā, jo "tas nav no trūcīgajiem". Viņš arī piebilst, ka šī pašvaldība ir viena no turīgākajām. Te gan pagasta pārvaldes vadītājs A.Rakstiņš norāda: "Esam it kā tie turīgie, bet mums nav ne normāla kultūras nama, ne sporta halles."


Darbinieki divus mēnešus nav saņēmuši algu

Druvienas pagasta pārvaldes vadītājs Juris Graumanis atzīst, ka ir mīnusos. J.Graumanis norāda, ka gada laikā viņi ir samazinājuši parādsaistības no 26 000 latu uz 12 000 latu. Tie ir parādi citām iestādēm. Pagastā ir samazinātas algas un atlaisti darbinieki.

 

"Mums nav nodokļu parādu, bet ir parāds darbiniekiem, jo nav samaksātas divu mēnešu algas. Ir samaksāts tikai sociālais nodoklis. Parāds par divu mēnešu algām ir apmēram 7000 latu," stāsta J.Graumanis.


A.Pružinska skaidro, ka pagastam ir kritiska situācija, bet viņi paši cīnās. Līdz šim palīdzību nav prasījuši. Iedzīvotāju ir maz, pagasts mazs, līdz ar to budžets arī ir mazs.

 

"Pagastam ir kredīts, bet šogad to nemaksā ir tikai procentu maksājums. Kredīta summa ir pārlikta uz nākamo gadu. Pagasta pārvaldei mīnuss uz gada beigām varētu būt 16 000 latu," saka A.Pružinska, savukārt pagasta pārvaldes vadītājs norāda, ka kopējā kredīta summa ir 330 000 latu.


A.Pružinska iesaka atrast novada budžetā līdzekļus un izmaksāt darbiniekiem algas. To atbalsta arī citi deputāti. No sākuma par vienu mēnesi, tad arī par otru.

 

"Šis pagasts nav nodokļu parādnieks," uzsver A.Pružinska.


D.Švika saka, ka varbūt varētu pārmest Druvienai sporta zāles būvniecību, bet tajā pašā laikā norāda, ka sporta zāle ir tāda, kādai vajadzētu būt pie katras skolas. "Dārgi to būvēt iznāca tāpēc, ka tas bija tāds laiks, gadu vēlāk varbūt tā izmaksātu uz pusi lētāk," domā D.Švika.


Savukārt J.Graumanis piebilst, kad tika ņemts kredīts, neviens neparedzēja, ka var būt tāds budžeta sabrukums.


Liela problēma - daudzdzīvokļu māja

Galgauskas pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Biezais stāsta, ka pagastā tērē to naudu, kas ir.

 

"Pašlaik vislielākās problēmas, kuras mēs varam iespaidot, ir zemes nodokļi. Pagastā ir cilvēki, kuriem šie parādi jau ir vairākus gadus. Parādi ir arī par komunālajiem pakalpojumiem, proti, par ūdenspiegādi. Ir cilvēki, kuriem par to parādi ir jau vairākus gadus. To mēs varam iespaidot un iegūt līdzekļus. Parādās neparedzēti izdevumi, kurus nebijām ieplānojuši, piemēram, kultūras nama nodošana. Sāpīgs jautājums ir 21 dzīvokļu māja, kura jau no pagājušajā gada nes tikai izdevumus. Tur nevaram gūt ieņēmumus, jo dzīvokļos cilvēkus nevaram izmitināt, tāpēc ka māja nav nodota ekspluatācijā," stāsta J.Biezais.


A.Pružinska norāda, ka pagasts plāno savus līdzekļus, iespējams, ka uz gada beigām finanšu līdzekļi paliks pat pāri. Savukārt D.Švika uzsver, ka štatu saraksts Galgauskai ir viens no pārdomātākajiem.

 

Jāpiedomā pie štatu saraksta

Tirzas pagasta pārvaldes vadītājs Česlavs Barkovskis norāda, ka pagastam uz doto brīdi parādu nav un algas ir izmaksātas.

 

"Lielākā problēma ir tā, ka nepildās ienākuma daļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļa. Protams, ir kredīti, kuri ir jāatmaksā," saka Č.Barkovskis.


A. Pružinska norāda, ja viss ritēs tā, kā viņi ir ieplānojuši, tad pagasts gadu beigs pa nullēm.
Savukārt D.Švika domā, ka štatu saraksts patiešām varētu būt pieticīgāks.

Pievieno komentāru

Komentāri 11

xxxxx

Piekrītu un vēlētos dzirdēt no pašreizējā pagasta pārvaldes vadītāja, kur tad paliks tie 80 tūkstoši. Varbūt būs labs kultūras nams vai pienācīgi atmaksāts kultūras darbs (apkopēja, kultūras nama vadītāja un kolektīva vadītāja vienā personā par smiekla minimālo algu), pārējiem kolektīvu vadītājiem knapi sanāk degvielai. Ko nozīmē uz pašiniciatīvu, vai vinīem no lielās turības nesanāk pat degvielai? Varbūt tā nav? Tā ūdens liešana jau ir apnikusi, sākot ar pirmsvēlēšanu programmām un beidzot ar darbinieku, arī pagasta pārvaldes vadītāja solījumiem. Kur ir konkrēti skaitļi?

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 17:39

SAVĒJĀ

Brīnums gan, kur beļavieši tik turīgi. Iepriekšējo pagastveci nezina'jā, kā nozākāt tagadējie valdītāji, jo bija tak izsaimniekojis pagasta naudu. Tikai tagad neatrodas dažu latu, lai noturētos iepriekšējās valdīšanas rāmos, esam lepni un nepieejami.

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 17:25

Da kurš gan skatās kādi štati ir pagastos Dažā labā vienai personai ir vairāki amati un pR VISĀM SAŅEM ALGU.Vot kā viens var strādāt trīs reizes pa astoņām stundām dienā??? I brauc vai nebrauc pārbaudītāji viss paliek a vecam.Budīt jau jābrauc bet ja tas ir tikai ķeksīša dēļ neko faktiski nebauda tad tā bēdīgi paliek kur mēs dzīvojam????/

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 14:47

Visur štati ir samazināti, tikai ne Beļavas pagastā. Ja vajag nokārtot kādu jautājumu, tad atrunājas: ko mēs, esam mazi un melni, visu diktē Gulbenes novada deputāti. Visus izdevumus un štatus nosaka Gulbenes novadā. Nabadziņi!

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 13:21

Ha

nu te jau arī notiek diskusija pēc katra izglītotības pakāpes, tā ka nevajag ņemt ļaunā :)

pirms 11 gadiem, 2009.10.19 09:33

viedoklis

Biju klāt šinīs sarunās. Normālas darba pārrunas par situāciju novadā. Izvērtās diskusija. Visi esam vienā novadā, mums jāizzin situācija citās pārvaldēs, jāstāsta par savējo. Kā lai to dara, ja katru teikumu nopublicē un iztirzā? Šinī pašvaldībā iespējams normāli pārrunāt darba jautājumus, lai netiec pēc tam , piedodiet, publiski noriets?

pirms 11 gadiem, 2009.10.18 11:31

Valdis

Turīgākais pagasts "Beļava". Nabagmāja un slaucama govs ar miiilzīgu štatu sarakstu!!! Štatus Švikam vajag smagi griezt, ne tikai imitēt pārbaudi.

pirms 11 gadiem, 2009.10.17 21:44

švikam tikai štatus kontrolēt,par citu nav laika domāt

pirms 11 gadiem, 2009.10.17 17:27

Andris

Nee, Sviku veel pensija nevar laist, jo Koljas vairs nav, kas tad man paliidzees biidiit Gulbenee TP?

pirms 11 gadiem, 2009.10.17 15:07

TP ierindas biedrs

kad svika ies pelnita pensija, vins savu jau ir nostradajis?

pirms 11 gadiem, 2009.10.17 14:14

Vietējās ziņas