Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jābūt gataviem dabas untumiem

Lai arī Valsts vides dienests vēl janvāra beigās bija sapurinājis visus mazo hidroelektrostaciju (HES) saimniekus, mudinot nezaudēt modrību un gatavoties momentā reaģēt plūdu gadījumā, tagad ir pamats domāt, ka bīstamas situācijas neveidosies, “Dzirkstelei” pauž Madonas reģionālās Vides pārvaldes vadītāja vietnieks Jānis Lūkins.

Atgādinājumu par to, ka jāseko līdzi nevis kalendāram, bet dabas untumiem, no Valsts vides dienesta ir saņēmuši visu 11 Gulbenes novada mazo HES saimnieki. Visvairāk spēkstaciju novadā ir uz Gaujas upes – 7, uz Tirzas upes – 2, kā arī pa vienai uz Vijatas un Sudaliņas. Sazinoties ar Sinoles HES īpašniekiem – Valmieras SIA “MHK Abuls” -, “Dzirkstele” noskaidroja, ka arī tur ir saņemta informatīvā vēstule no Valsts Vides dienesta un situācija tiek kontrolēta.

“Kad strauji iestājās siltais laiks, vēstulēs HES saimniekiem vērsām uzmanību, ka jāpaseko, vai nav aizsaluši aizvari. Kā saka, drošs paliek nedrošs. Tagad lietus līst un, kaut nedaudz, ūdens līmenis ceļas. Ja turpināsies siltais laiks, visā Gaujas kaskādē ledus iešana notiks brīvi un mierīgi. Taču, ja atkal piesals un pēc tam būs atkusnis, tad gan var būt visādi,” saka J.Lūkins.

Viņš atgādina, ka novadā vēl labi atceras gūto smago mācību, kad pirms 11 gadiem vētras laikā sākās traucējumi elektroapgādē un apjomīga avārijas situācija notika Sinoles HES. Pēc tam notikušā iemesli tika pamatīgi izanalizēti un tika izstrādāta rīcības shēma šādām ārkārtas situācijām. Gaujas kaskādes spēkstaciju uzraugi tagad ir gatavi nekavējoties reaģēt un pa ķēdi padot cits citam ziņu, ja sākas ledus iešana vai ja notiek kāda nelaime. Tas vajadzīgs, lai katrā mazajā HES zinātu, kad paceļami aizvari, un nerastos nekādas draudīgas situācijas.

Lejasciema pagasta pārvaldes vadītājs Māris Milns “Dzirksteli” mierina, ka “sniegs ir pakusis, nezin vai kas traks var notikt,” viņš uzskata.

Līdzīgu viedokli “Dzirkstelei” pauž Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis, kas ir viens no 13 novada domes Civilās aizsardzības komisijas locekļiem.

“Ar pašvaldības vadītāju Andri Apinīti esam pārrunājuši situāciju pilsētā un pagastos. Pagaidām draudīga situācija nekur neveidojas. Arī sniega daudzums vai vēja stiprums nav bijis tāds, lai radītu papildu trauksmi. Tāpēc pagaidām nesaskatījām vajadzību sasaukt Civilās aizsardzības komisijas sēdi. Taču nepieciešamības gadījumā spējam sapulcēties operatīvi,” saka A.Caunītis. Viņš piebilst, ka komisijas sastāva vairākums noteikti vajadzības gadījumā var sapulcēties kopā 15 minūšu laikā, kā to paredz izstrādātā rīcības shēma.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas