Jāņem kredīts mājas renovācijai? Dzīvokļu īpašnieku viedokļi atšķiras! 2

Jau rakstījām, ka Gulbenes pilsētas domes deputārti 27.martā nolēma atļaut savam uzņēmumam - SIA "Gulbenes nami" - aizņemties naudu kādā Latvijas kredītiestādē trīs daudzdzīvokļu māju renovācijai pilsētā. Gulbenes seniore Marija Hartmene vērsās "Dzirksteles" redakcijā, lai informētu, ka viena no mājām, kuru iecerēts renovēt atrodas Gulbenē, Oskara Kalpaka ielā 45. Viņa ir sašutusi. Pretēju viedokli "Dzirkstelei" pauž šīs pašas mājas iedzīvotāja Mārīte Dzene. Renovētā mājā varēšot taupīt siltumu un uz tā rēķina kopumā maksājumu slodze iedzīvotājiem nepalielināšoties.

 

 

Pilsētas domes rakstiskā atbilde uz iedzīvotāju vēstuli vēstī, ka "šis jautājums jārisina vienīgi dzīvojamās mājas kopsapulcē un protokolā jābūt atspoguļotam balsojumam par aizdevuma ņemšanu". Paskaidrots arī, ka pietiek ar 51 procenta mājas dzīvokļu īpašnieku lēmumu par kredītu, lai to varētu ņemt.

 

Gulbenes pilsētas domes atbildes vēstulē iedzīvotājiem arī pausts: "Pilsētas dome ir pašvaldības iestāde, nevis kredītiestāde un aizdevumus nepiešķir." 

 

M.Hartmane ir neziņā, kā lems iedzīvotāji, ja patiešām notiks kopsapulce, kurā izlems šo jautājumu. Noteikti būšot tādi, kas ir par, kā arī tādi, kas ir pret.

 

"Manas mājas renovācijai grasās ņemt 42 000 latu aizdevumu. Es un daudzi tam nepiekrīt. Uzrakstījām par to iesniegumu pašvaldībai, SIA "Gulbenes nami". Esam pret kredīta ņemšanu, jo neesam atmaksātspējīgi šādu aizņēmumu. Mājā trešdaļa iedzīvotāji ir pensionāri un maznodrošinātie. Nevēlamies palikt uz ielas," saka M.Hartmane.

 

Viņa uzsver, ka iedzīvotāji lēmumu par to, ka jāņem kredīts pagaidām nav pieņēmuši. 27.martā pēc pilsētas domes sēdes pulksten 18.00 esot notikusi mājas Oskara Kalpaka ielā 45 iedzīvotāju sapulce. Tās iepriekš saplānotajā darba kārtībā nav bijis jautājuma par kredītu. Sapulces apmeklētība bijusi zema. Runāts tikai par to, ka vispār vajadzētu remontēt māju. "Ja sapulcē piedalījās 9 dzīvokļu īpašnieki no 45 (no tiem 2 ir pašvaldības dzīvokļi), tad viņi nebija tiesīgi izlemt, vajag vai nevajag mūsu mājai ņemt kredītu," saka M.Hartmane.

 

Mājas vecākā tagad, kā klāsta M.Hartmane, staigājot pa dzīvokļiem un vācot cilvēku parakstus. "Vai viņi zina, par ko viņi parakstās, vai viņi saprot?" šaubas pauž M.Hartmane.

 

Savukārt viņas kaimiņiene M.Dzene saka: "Mājas vecākā nav vainīga, ka iedzīvotāji nenāk uz sapulci. Tagad viņa rīkojas mājas iedzīvotāju labā. Viņa iet pie katra dzīvokļa īpašnieka un runā. Ja cilvēki ir par, viņi parakstās speciāli izstrādātās veidlapās. Var arī parakstīties pret. Katrs izsaka savu viedokli. Ir vajadzīgs katra cilvēka viedoklis. Viņa viena nevar pieņemt lēmumu ne kopā ar 9 dzīvokļiem, ne citādi. Nevajag apmelot mājas vecāko!" 

 

M.Hartmane uzsver, ka daudziem mājas iedzīvotājiem pensijas ir nelielas - mazāk par 100 latiem cilvēkam. ir tādi, kas strādā, bet nenopelna pat minimālo algu. Sāpot tas, ka savulaik - 1969.gadā - māja celta dzelzceļniekiem. Daži vēl te dzīvojot no tā laika ļaudīm, kam par labu darbu piešķirts dzīvoklis. Tagad esot sajūta, ka kāds vēlas šos cilvēkus izstumt no mājas, jo viņi ir trūcīgi. "Es taupu uz ēdienu, bet komunālos maksājumus pildu kārtīgi," saka M.Hartmane.

 

Savukārt viņas kaimiņiene M.Dzene saka: "Alūksnē jau šādā veidā ir siltinātas un sakārtotas 3 daudzdzīvokļu mājas. Plāno siltināt vēl 2. Pieredze liecina, ka iedzīvotajiem ņemtā kredīta dēļ maksājumi nav palielinājušies, jo tiek taupīts siltums un par centrālapkuri ir jāmaksā mazāk."

 

Viņa klāsta, ka dzīvo piektajā stāvā un izjūt to, ka jānomaina jumts. Dzīvoklī esot lieli siltuma zudumi. "Ja uzliks jaunu jumtu, nosiltinās māju, protams, kļūs siltāk. Apkurei nevajadzēs lietot tik daudz kā tagad," saka M.Dzene. Viņa domā, ka iedzīvotāju psiholoģiskā pretestība kredīta ņemšanai ir saprotama, bet nepamatota. "Gulbenē mūsu māja laikam būs viena no pirmajām, kurai domā ņemt kredītu siltināšanai. Ir neziņa. Varbūt tiem, kam nav skaidrs notiekošais, vajadzētu skaidrot vēl un vēl, sniegt informāciju, piesaistot ekspertus, kuriem iedzīvotāji uzticētos un kuros viņi ieklausītos," saka M.Dzene. 

 

Viņa uzsver, ka iedzīvotāju bažas ir jau ņemtas vērā. Sākotnējā iecerētā kredīta summa bijusi lielāka. Tā samazināta. Aizņēmums tagad būšot tikai tik liels, lai paveiktu pašus neatliekamākos darbus mājas renovācijā. Kad iedzīvotāji redzēs paveiktoi, novērtēs gūto labumu, visticamāk, viņi sadūšosies aizņemties naudu vēl, lai turpinātu veikt uzlabojumus mājā. 

 

 

  

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Panna

Bet katrai vecajai tantei pieder balss tiesības un cilvēktiesības. Kāpēc kādam jalemj par viņas dzīvi viņas pašas vietā? Lai domā un lemj pati!

pirms 12 gadiem, 2008.04.08 09:34

Anna

Nav izdiskutēts. Tāpēc tāda emocionāla reakcija.

pirms 12 gadiem, 2008.04.07 20:46

Vietējās ziņas