Janvāris – nokrišņiem bagāts un silts 1

“Tautas ticējumi saka, ka janvāris ir ziemas kažoks. Ja janvārī danco odi, aug zāle un līst lietus, tad tas neko labu nesola. Ja janvārī zeme nesasalst un valda dienvidu vēji, tad būs auksts pavasaris, slikta vasara un daudz slimību,” saka laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs.
V.Bukšs stāsta, ka ir bijuši arī tādi janvāri, kad teliņi un jēri bija jānes istabā, lai tos pie krāsns sasildītu. 1987.gadā austrumu pierobežā (Viļakas novads) laikā ap Zvaigznes dienu (6.janvāris) veselu nedēļu pieturējās bargs sals - naktī līdz mīnus 37 grādiem, dienā bijis mīnus 25, mīnus 27 grādi. Arī 1985.gadā bija auksts janvāris un februāris - vēl aukstāks.
V.Bukšs skaidro - ja seko tam, ka bija silts oktobris un decembris, tad arī janvārim jābūt salīdzinoši siltam. Savukārt silts janvāris norāda uz siltu maiju. Laikā ap Zvaigznes dienu (6.janvāris) iespējams neliels sals un dažviet arī sniegs. Vēlāk - atkušņi, laiks - vējains, iespējami arī dažādi nokrišņi. Austrumlatvijā lielākoties gaidāms slapjš sniegs. “Mainīgi laika apstākļi ar temperatūru tuvu nullei turpināsies līdz Teņa dienai (17.janvāris),” stāsta V.Bukšs.
Ap 20.janvāri var pastiprināties sals un dažviet skaidrās naktīs temperatūra var nokrist līdz mīnus 15, 20 grādiem. Ja nebūs izveidojusies kaut cik noturīga sniega sega, tad iespējams pat garāks kailsala periods. Mēneša beigās laika apstākļi būs mainīgi. Atkal ir iespējams atkusnis un vairāk nokrišņu - sniegs, atkala, tuvāk jūrai arī lietus. Mēneša vidū un beigās gaidāmi brāzmaini vēji.
“Kopumā janvāris būs ar dažāda veida nokrišņiem bagāts un siltāks nekā parasti. Februārī un martā temperatūra būs tuvu vidējiem rādījumiem un arī nokrišņi būs tuvu normai. Laiks gaidāms vējains. Šoziem bargs sals izpaliks, bet neliels nakts sals ar pārtraukumiem var turpināties līdz Lieldienām,” saka laika zīmju vērotājs.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Smiekligi

Ka jus gulbene var zinat kad bus laiks uz prieksu murgs.

pirms gada, 2020.01.20 05:08

Vietējās ziņas