Jāpalīdz ziemāju sējumiem

Novada zemnieki, kas nodarbojas ar graudkopību, pārlūko ziemāju sējumus un atzīst, ka tie pārziemojuši dažādi. Vienuviet tie ir labi, citviet - atliek nogaidīt un vērot, vai spēs saņemties.

Stradu pagasta zemniece Aina Lazdiņa stāsta, ka ziemas rudzi esot pārziemojuši samērā labi, bet ziemas kvieši esot sliktāki.

 

"Mūsu ziemāju tīrumos visvairāk cietuši ziemāji, kas rudenī tika iesēti mālainākā augsnē. Nokūstot sniegam, atklājās, ka ir liels sniega pelējums. Plankumiem vien. Kopā ar dēla saimniecību ziemāji mums ir iesēti aptuveni 140 hektāru platībā. Apgalvot, ka absolūti ir cietuši visi ziemāji, nevaru teikt. Ir tīrumi, kur saglabājušies 80 procenti ziemāju, ir arī tādi, kur šis procents ir mazāks, bet, manuprāt, mazliet ir jāpagaida, jo vēl ir pāragri spriest. Nav labi, ka rītos vēl ir sals, jo tas izcilā dīkstus," uzskata A.Lazdiņa. Šobrīd saimniecība ziemāju sējumus mēslo ar slāpekli. Tiekot ieteikts izmantot arī karbamīdu, bet zemniece piebilst, ka visu izsakot nauda, jo pēdējos gados minerālmēsli kļuvuši ievērojami dārgāki. "Lētāks nekas nepaliek, piemēram, kompleksais mēslojums maksā vairāk nekā 300 latus plus pievienotās vērtības nodoklis par tonnu. Mums par abām saimniecībām šobrīd ir nopirktas 60 tonnas slāpekļa un 20 tonnas kompleksā mēslojuma, bet vēl ir nepieciešamas vismaz piecas tonnas. Tas ir tikai pavasarim," rēķina A.Lazdiņa.

 

Zemniece šo pavasari vērtē kā interesantu, jo augsne žūstot ļoti strauji, bet pietrūkstot siltuma.

 

Arī Litenes pagasta zemnieku saimniecības "Sopuļi" saimnieks Gunārs Ciglis jau apskatījis ziemāju sējumu laukus un pārliecinājies, ka daļai dīgstu augšējā daļa ir nopuvusi, bet dīgsti sākot pamazām atdzīvoties.

 

"Diemžēl biezā sniega sega uz nesasalušās augsnes lapiņas tomēr sabojāja, bet, ja cerošanas mezgls būs dzīvs, tad viss ataugs," domā G.Ciglis. Viņš savā saimniecībā ziemāju sējumus vēl nav sācis mēslot.

 

Stāmerienas pagasta zemnieks Mārtiņš Upāns, apskatot tuvējos ziemāju laukus, novērojis, ka šajā pavasarī tiem pietrūkstot sulīgā zaļuma.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas